ALMANYALILAR

Süleyman Deveci: Hamburg’da Kurulan Hükümet Irkçı Mı?

Bilindiği üzere Hamburg eyalet parlamentosu seçimleri bu yılın 23 Şubat’ında yapılmış SPD ve Yeşiller bu seçimin galipleri olarak sonuçları belirlemişlerdi. Alınan sonuçlara göre hiçbir parti tek başına eyalette hükümeti kuramadı. Bu yüzden seçimin iki galibinin ortak bir koalisyon hükümeti kurmaları kaçınılmazlaştı. Küresel pandemi yüzünden alınan tedbirler gereğince bir an önce kurulması gereken bu koalisyon hükümeti yasaklar boyunca yanlış bilmiyorsam 13 defa bir araya gelip ortak bir taslak hazırladılar. Birkaç gün önce de iki sayfadan fazla kalın kitabı kamuoyu ile paylaştılar.

Eğer dünyadan haberiniz yok ise nasıl da gururlanıp sevinebilir, saftirik seçmen gibi helal ya bunlara, nasıl da en ince detayı düşünmüşler, diyebilirsiniz. Ne zamandır bir hükümet önceden hazırlanmış, kalıpları tasarlanıp çizilmiş kitaplarla yönetilir ben bilmiyorum. Bildiğim sadece yasalar. Yasalarla hükümeti devleti yönetmeye kimin itirazı olabilir? Ama söz konusu olan gelecek beş yıllık bir hükümet ise milletin gözünü boyamak için, yönetebilmek için kitap çıkartmak bana garip geliyor. Kitaba uymayan, hesapta olmayan gelişmeler olunca ne olacak, kalıpları, önceden kararlaştırılmış konuları uydurmak için mi çabalayacaklar?

hh

Koalisyon hangi maddelerde anlaştılar, hangilerinde yerinde saydılar? Yeşiller beş bakanlık rüyası görürken dört de kaldılar. SPD asıl patronun kim olduğunu gösterdi yedi bakanlığı, (Hamburg’da bakanlıklara senatörlük deniliyor) benimdir kimselere vermem dedi. Tek tek maddeleri ele alıp görüş bildirmek bu yazının konusu olmadığından geçiyorum.

Seçim sonuçlarına göre diğer partileri dışarıda bırakalım, bu iki partiden Yeşillerden Filiz Demirel, Yusuf Uzundağ, Sina Aylin Demirhan, SPD’den Kazım Abacı, Güngör Yılmaz, Ali Şimşek, Barış Öneş, Cem Berk milletvekili seçildiler. Bu milletvekilleri arasında birkaç defa üst üste seçilenlerin olduğunu söylemeliyim.

Almanya’yı iyi bilenler İçişleri Bakanlarının geleneksel olarak sağın da sağında, aşırı sağın az biraz solunda olduklarını çok iyi bilirler. Bu koalisyon hükümetinin Hamburg’da sonuçları yayınlanırken koca federal bakan çıkıp Almanya’da ırkçılık sorunu var demesin mi? Nasıl da şaşırmışken bu defa da Başbakan Merkel aynı konuyu dillendirmesin mi, herhalde federal hükümette Almanya’da ırkçılığın olduğunu tasdiklemeyen üst düzey görevli kalmadı.

Şimdi tüm dünya ABD’de gerçekleştirilen polis şiddeti yüzünden ayağa kalkmış ırkçılığı lanetlerken, halkının %30’nun göçmen olduğu bir şehirde seçmenlerinin oylarıyla iktidara gelen, solcu, eşitlikçi, demokrat geçinen SPD ve Yeşiller ne yapıyor, aralarına tek bir göçmen kökenli senatör, müşavir, üst düzey bürokrat almamaya kararlıyız tavrını sergiliyorlar. Bununla da ırkçılığa bence zaten açık kapıyı daha da aralıyorlar farkında değiller.

Kısaca yukarıdaki başlık kendi kendini ele veriyor. Dünyaya açılan kapı Hamburg’da ırkçı bir koalisyon hükümeti kuruldu. Ha göçmen bir veya birkaç senatör seçselerdi sorunlarımızı çözecekler miydi, ayrı yazıların konusu ama bu gerici ve ırkçı tavırlarıyla CDU’nun bile gerisine düştüklerini dünya alem biliyor. Bu arada bu ırkçı dostlarımızın ırkçılık yaptıklarının farkında bile olmamaları düşündürücü. Daha da düşündürücü olan acaba yukarıda adı geçen seçilmişler kuzu kuzu dün yaptıkları gibi eyalet başbakanını seçerken oylarını kullanıp marifetmiş gibi sosyal medyada paylaşmaları dışında parti içinde bu yönde ne gibi eleştirilerde bulundular ben şahsen çok merak ediyorum.

Hamburg’da kurulan hükümet ırkçıdır, “beyazdır”, göçmenlere biz bu şehirdeki herkese politika yapıyoruz, ayrım gözetmiyoruz diyecek kadar iyi algı yapan ve göçmen cahil seçmeni inandıran bir hükümettir.

Süleyman Deveci / 11.06.2020

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: