ALMANYALILAR

Li Keqiang Merkel’le görüştü

11

Çin Başbakanı Li Keqiang bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile video aracılığıyla görüştü.

Li Keqiang görüşmede, Covid-19 salgınının Çin ile Almanya arasındaki iletişimi ve işbirliğini ciddi şekilde etkilediğini ancak iki tarafın işbirliğinin ilerlemeye devam edeceğini söyledi. Çin’in salgınla mücadelede Almanya ile işbirliğini pekiştirmeyi istediğini ifade eden Li Keqiang, iki tarafın çok taraflılığı koruyarak ticaret ve yatırımın serbestleştirilmesi ve kolaylaştırılmasını ilerletmesi gerektiğini söyledi.

Yabancı işletmelerin Çin’de yatırım yapması için iyi bir iş ortamı sağlayacağına işaret eden Li Keqiang, iki ülkenin personel değişimini kolaylaştıracak „ekspres hat“ ile sanayi ve tedarik zincirinin güvenli ve sorunsuz işleyişini sağlaması gerektiğini belirtti.

Li, Çin’in Avrupa ülkeleriyle üst teması sürdürüp işbirliğini güçlendirerek Çin-AB Kapsamlı Yatırım Anlaşması’na dair müzakerenin hızlandırılmasını arzu ettiğini kaydetti.

Almanya’nın çok taraflılığı korumaya devam edeceğini ifade eden Merkel, her alanda işbirliğini derinleştirerek üst düzey teması sürdürmeye ve ikili ilişkileri daha ileri seviyeye taşımaya hazır olduklarını dile getirdi.

Görüşmeden önce iki başbakan, otomobil ve personel değişimi gibi alanlardaki işbirliği belgelerinin çevrimiçi ortamda imzalanmasına tanıklık etti.

CRI

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: