3.2 C
Hamburg
Mittwoch, Dezember 2, 2020
Start Gesundheit Türkiye’de Covid-19 için yeni paket açıklandı

Türkiye’de Covid-19 için yeni paket açıklandı

Türkiye’de Partili Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan öncülüğünde ilk defa sosyal mesafelerin korunduğu ve maskelerinde takıldığı yüz yüze kabine toplantısı gerçekleşti. Daha önceki kabine toplantıları çevrimiçi devam ediyordu. Kabineden çıkan AKP Genel Başkanı Erdoğan, Türkiye’nin yeni normalleşme paketini kamuoyuna sundu.

 

Basının karşısına geçip, AKP’nin dönemindeki bazı faaliyetleri anlatan Erdoğan:

Ülkemizin tek başına salgını yenmesi yetmiyor. Dünya’nın tamamın da aynı başarıyı elde etmesi gerekiyor Yeni normal dediğimiz düzenin bir süre daha devam edeceği gerçeğine kendimizi alıştırmalıyız. Hastaneden ilaca, maskeden solunum cihazına bu mücadeleyi yürütmek için ihtiyaç duyduğumuz her türlü imkâna sahibiz.

Şehir hastaneleri son 18 yılda yeniden yaptığımız veya modernize ettiğimiz hastaneler sayesinde kendimizi güvende hissediyoruz. Zaman zaman istemediğimiz görüntülere şahit oluyoruz, ancak bu tür olumsuzlukları istisna kurallara riayetin genel olduğu kanaatindeyim. Salgın sonra yeniden şekillenecek üretim ve ticaret ilişkilerinde ülkemizin öne çıkması için hem sağlık hem de ekonomik tedbirlerini sıkı tutmak mecburiyetineyiz. Türkiye’nin bu tarihi fırsatı kaçırmamak için her türlü mücadeleyi yapacağız. Milletimden hem yeni dönem kurallarına uyarak hem de işine gücünü sıkı sıkıya sarılarak, bu sürece destek vermesini bekliyorum,” dedi.

AKP’li Erdoğan, yeni dönem projelerinden bahsederken, yeni nesil için 2053, 2071 yıllarına ait son döneme girdiğinden bahsetti. Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısaca şunları söyledi:

2023 hedeflerimize ulaşmaya en yakın olduğumuz dönemdeyiz. Evlatlarımıza 2053 ve 2071 vizyonlarını gerçekleştirmeleri için emanet edeceğimiz büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasında son dönemece giriyoruz.

Hiçbir salgının, tehdidin birliğimizden, beraberliğimizden, kardeşliğimizden, dayanışmamızdan büyük olmadığı inancıyla yolumuza devam ediyoruz. Halen devam eden kimi kısıtlamaları gelişmelere göre değerlendiriyoruz, sonuçları milletimizle paylaşıyoruz. Bu haftaki toplantımızda aldığımızı kararlar ise, şu şekildedi:

  • Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saati, 22.00’den 24.00’a uzatıldı.
  • Sinema, tiyatro gibi gösteri yerleri 1 Temmuz’dan itibaren kurallara göre faaliyete geçecek.
  • 65 yaş ve üzeri olanlar haftanın her günü 10.00 ila 20.00 saatlerinde dışarı çıkacaklar.
  • 18 yaş altı ile ilgili kısıtlama ise, ebeveynlerin refakatleriyle dışarı çıkabilecekler.
  • Milli parklar, doğa parkları; sağlık çalışanları, 18 yaş altı, 65 yaş ve üzeri için ücretsiz olacaktır.
  • Nikâh salonları, 15 Haziran’dan itibaren, düğün salonları ise belirlenen kurallar çerçevesince 1 Temmuz’da faaliyete geçecektir.

Aldığımız kararların ülkemiz, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bunların yanında hem uluslararası sağlık yardımlarımızla hem ilaç geliştirme çalışmalarımızla ilgili önemli gelişmeleri var.”

Turgay Kılıç / 10.06.2020

 

 

 

AKP Genel Başkanı Erdoğan, koronavirüs döneminde 3 aylık yardım paketlerini ise şu şekilde aktardı:

Bu güne dek sağlık yardımı veya ihracat izni talebine karşılık verdiğimiz ülke sayısı 125’i bulmuştur.

Ekonomik alanındaki mücadelemizi, istihdamımızı ve işgücü piyasamızı ayakta tutma ile vatandaşlarımızın gelir kaybına uğramalarının önüne geçen üzerine kurduk. Bu amaçla on 3 ayda 5 buçuk milyon ailemize 1 bin lira karşılıksız maddi yardımda bulunduk.

Esnafımızın ve işletmelerimizin maliyetlerini, gerek sosyal güvenlik kurumu, gerek vergi ödemeleri ertelemeleriyle ciddi oranda azalttık. Kamu bankalarımız aracılığıyla, çok kolay şartlarda düşük maliyetli finansman desteklerini devreye alarak, nakit ihtiyacını karşıladık. Çalışanlarını korumak için hem işten çıkarmayı yasakladık, hem de kısa çalışma ödeneğiyle işletmelerinin maaş yükünü hafiflettik.

Mart ayından bu yana 3 milyondan fazla kişi kısa çalışma ödeneğinden yararlandı. Bu kapsamda yaklaşık 5 milyar lira ödeme yaptık. Ücretsiz izne ayrılanlar, kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayanlara da, bin 177 nakit ücret desteği sağladık. Nakit ücret desteği alanların sayısı da 1 milyonu buldu. Geliri 5 bin liranın altında olan 6,7 milyon vatandaşa da 40 milyar lira finansman desteği sağladık. Halk bank aracılığıyla 1 milyon 300 bin esnafa 27 milyar lira finansman desteği sağladık. Yüzde 97’sinin kobilerin oluşturduğu 197 bin işletmeye 154 milyar liraya aşkın finansman desteği sağladık.

Esnafımızın, sanayicimizin, sanatkârımızın, üreticimizin, çalışanlarımızın yanında yer almaya devam edeceğiz,” dedi.

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Deutsche Post DHL Group setzt Ausbildungsengagement in der Corona-Pandemie uneingeschränkt fort

Auch in 2021 bietet Deutsche Post DHL Group eine breite Auswahl an Ausbildungsberufen an. In der Corona-Pandemie zeigt sich Deutsche Post DHL Group als...

İsveç’te oğlunu 28 yıldır kilitli tuttuğu iddia edilen yaşlı kadına soruşturma açıldı

İsveç'te oğlunu 28 yıl boyunca bir apartman dairesinde kilitli tuttuğundan şüphelenilen 70'li yaşlardaki kadına soruşturma açıldı. Soruşturmayı yürüten savcı Emma Olsson, akrabalarından birinin yaşlı kadının...

„KI – Made in Germany“ etablieren

Normungsroadmap KI veröffentlicht: Handlungsempfehlungen für Standardisierung rund um Künstliche Intelligenz Das Deutsche Institut für Normung e.V. (DIN), die Deutsche Kommission Elektrotechnik Elektronik Informationstechnik in...

Moody’s: İngiltere’de havalimanı trafiği 2024’den evvel salgın öncesi seviyelere dönmeyecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İngiltere'de havalimanı trafiğinin 2024 yılından evvel Kovid-19 salgını öncesi seviyelere ulaşmasının olası görünmediğini bildirdi. Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada,...