ALMANYALILAR

Kirazlıyayla’da madenci şirket şikayet etti, köylüler gözaltına alındı

Kirazlıyayla’da flotasyon (cevher zenginleştirme) ve atık tesisine karşı direnen köylüler, maden şirketinin şikayeti üzerine gözaltına alındı

kirazliyayla

Bursa Yenişehir’e bağlı Kirazlıyayla Köyü’nde flotasyon (cevher zenginleştirme) ve atık tesisine karşı direnen köylüler, madenci şirketin şikayeti üzerine gözaltına alındı.

Kirazlıyayla’da dün (7 Haziran) akşam yaşanan olay nedeniyle günün erken saatlerinde jandarma tarafından evden alınan köylüler, Yenişehir Jandarma Karakolu’na götürüldü.

Karakola götürülen 9 kişiden Ferhat Fındıl, Ömer Güler, Muhammed Çakır ve Hüseyin Tekin ifadelerinin ardından serbest bırakılırken Gülizar Canbaz, Emine Çip, Hatice Kara, Nermin Çetin ve Kaniye Karasu’nun öğleden sonra savcılığa çıkartılacağı bildirildi.

Kirazlıyayla’da köylüler, jandarma engelini aşarak maden şirketini protesto etti

Bursa Kirazlıyayla’da mahkeme kararıyla, Kaymakamlık köye giriş çıkışları yasakladı. Bölge halkı jandarma barikatını aştı, Bursa’dan gelen çevre savunucuları ile buluştu. Jandarma korumasında faaliyetini sürdüren Meyra Madencilik tüm yasaklamalara rağmen protesto edildi

kirazliyayla_

Bursa Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi için maden sahasını genişletmek isteyen Meyra Madencilik 5 Haziran Dünya Çevre günü etkinlikleri kapsamında protesto edildi. Meyra Madencilik’in jandarma korumasında, yargı kararlarını beklemeden çalışmalarını devam ettirmesi üzerine bugün(7 Haziran), Bursa Çevre Platformu ve bölge halkı ortaklaşa bir basın açıklaması gerçekleştirmek istedi.

Köy meydanında yapılacak basın açıklaması öncesi köy yollarını kesen, Bursa’dan gelenlerin de köye girişini engelleyen jandarma, Kaymakamlığın “köye girmenin yasak olduğunu” öne sürdü. Hukuksuz idari işlem üzerine Bursa Barosu avukatlarından Eralp Atabek ve Baro Başkanı Metin Öztosun, kararların hukuksuz olduğunu dile getirdi. Konuyla ilgili Öztosun, “Kaymakamlıkın Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurulmuş ve sadece kimlik kontrolü ile Covid kapsamındaki tedbirlere uyularak geçiş izni vermiş, buna aykırı olarak Kaymakamlıkça idari işlem uygulanmış, yani mahkemenin ve yasanın üzerinde bir idari işlemle bizim bu köye girişimiz engelleniyor, hukuksuz bir işlem” ifadelerini kullandı. Jandarmanın gizli belge” diye öne sürdükleri belgenin de kaymakamlık tarafından keyfi bir uygulama olduğunu belirten Öztosun, süreçle ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Onlarca köylü kilometrelerce yol yürüdü

Barcın ve Kirazlıyayla’dan köylüler köy yollarının tutulması üzerine tarlalardan geçerek yollara düştü. Jandarma ile bir saatten fazla süren görüşmelerin sonucunda Barcın köylülerinin yürüyerek köy çıkışına gelmesine izin verildi. Kirazlıyayla köylüleri ise jandarma barikatını yıkarak 7 kilometrelik yolu yürüyerek geldiler. Kirazlıyayla köylüleriyle, Bursa’dan ve civar köylerden gelenler jandarmanın 3 saatten fazla süren engellemelerine rağmen buluştu.

DOĞADER üyesi Murat Demir, “Bugün burada bir suç işleniyor, en demokratik hakkımız olan Çevre Günü’nü kutlama etkinliğimiz elimizden alınıyor. Biz burada jandarma barikatının önünde dikilirken, madenci şirketin iş makineleri Kirazlıyayla’yı, ormanı, suyu, doğayı talan etmeye gidebiliyor. Bize bu yollarda eylem yapmak yasak, devletin jandarmasının, polisinin madenci şirkete özel güvenlik gibi hizmet etmesi serbest” dedi.

İznik Gölü de Yenişehir Ovası da tehdit altında

Platform adına basın açıklamasını yapan Prof. Dr. Ertuğrul Aksoy, “Meyra Şirketi’nin çok fazla miktarda su ve kimyasal kullanılmasını gerektiren zenginleştirme tesisini de içerecek biçimde kapasite artışlarına kolaylıkla ÇED izni verilmesinden cesaret alan diğer şirketler de 35 bin dönüm alanda kurşun arama faaliyetlerine başlamışlardır. Bu nedenle yasa tanımaz, hukuk, tanımaz adı yerli sahibi Lübnanlı madenci şirket durdurulamaz, faaliyetleri sonlandırılamaz ise sadece Kirazlıyayla’da değil 35 bin hektarlık coğrafyada tüm canlıların yaşamı ve doğal varlıkları doğrudan,  İznik Gölü ve Yenişehir Ovası’da dolaylı olarak olumsuz etkilenecektir” diyerek platform olarak Kirazlıyayla köylülerinin mücadelesini destekleyeceklerini ifade etti.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ise, “Bugün neyi gördük biliyor musunuz? Bu ülkede hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuk geçerli. Tek bir üstün var asıl o da bu halk” dedi.  Jandarmanın ses aracından gelen sesi engellemesine tepki gösteren Kayışoğlu, “Şu sesi bile kıstılar, şu sesi. Şehrin ortasında değiliz, dağ başındayız, sadece birbirimize duyuracağız sesimizi, bunu bile engellemek istiyorlar ama, yapamayacaklar, çünkü biz hak mücadelesini haklılığımızdan alıyoruz” şeklinde konuştu.

Ölümüzde orada dirimizde orada

Barcın ve Kirazlıyayla köylülerinden konuşan kadınlar, “Biz bugün buraya gelmek için 12 kilometre yürüdük, ayaklarımız şişti. Bizim ağaçlarımızı kestiler, ormanımızı, suyumuzu kirlettiler. Bizim ölümüzde orada, dirimizde orada, hayvanlarımız da tarlalarımız da. Doğamızı bitirdiler, bize yaşayacak bir yer bırakmadılar” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Açıklamaların ardından basın açıklaması için köy girişine gelen köylüler araçlarla köylerine dönerken, jandarma da köy giriş ve çıkışlarındaki kontrolü kaldırdı.

Sendika.Org

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: