5.3 C
Hamburg
Freitag, November 27, 2020
Start Home İyi Parti Ayasofya önerisini sundu; AKP reddederken, MHP–HDP çekimser kaldı

İyi Parti Ayasofya önerisini sundu; AKP reddederken, MHP–HDP çekimser kaldı

İyi Parti İzmir Milletvekili ve İyi Parti Grup Başkan vekili D. Müsavat Dervişoğlu’nun imzasıyla TBMM’ye sunulan Ayasofya Cami’nin Müslüman için ibadete açılmasına yönelik gerekçeyi AKP reddetti; MHP ve HDP ise çekimser kaldı.

 

İyi Parti İzmir Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Dervişoğlu, İstanbul’daki Ayasofya Camii’nin Müslümanlar için ibadete açılmasına yönelik şöyle bir gerekçe sundu:

Ayasofya Camii, 1453 yılında İstanbul’un fethi sonrasında imam olarak kıldırıldığı ilk Cuma namazına müteakip, Fatih Sultan Mehmet tarafından vakfedilerek camiye çevrilen, Türk ve İslam tarihi için büyük öneme sahip ve İstanbul’un Fethi’ni temsil eden en önemli sembollerinden biridir. Bunun yanı sıra, zaman içerisinde bir külliyeye dönüşen Ayasofya Cami, tarih boyunca eşine rastlanmayan bir özenle Osmanlı Devleti’nin en gözde mabedi olarak işlev görmüş, 481 yıl cami olarak kullanılmış ve Türk milleti nazarında daime fethin aziz bir hatırası olarak anılmıştır.

481 yıl Müslümanlar için Cami olarak kullanılan ve Türk-İslam tarihinin dönüm noktalarından birini ihtiva eden ve fethin sembollerinden biri olan Ayasofya Cami, 1934 tarihinden itibaren müze olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Bununla birlikte, günümüz toplumsal ve tarihsel gereklilikleri ile ilgili şuurumuzun diri tutulması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Ayasofya Cami’nin Müslümanlar için toplu ibadethane olarak kullanılması bir gereklilik arz etmektedir.

Bu kapsamla, Gaz, Meclisimizde kurulacak araştırma komisyonu vasıtası ile Ayasofya Cami’nin Müslümanlar için ibadethane olarak kullanılması çalışmaların ivedilikle başlatılması gerekmektedir.”

Diese Diashow benötigt JavaScript.

Aynı zamanda 9 Haziran’da Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)’e Grup Başkanvekili D. Müsavat Dervişoğlu’nun kendi imzasıyla sunduğu soru önergesinde ise şunlar yazılıydı:

Günümüz toplumsal ve tarihsel gereklilikleri ile milli şuurumuzu diri utulması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Ayasofya Camii’nin Müslümanlar için toplu ibadethane olarak kullanılması amacıyla; Anayasa’nın 98’inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırma açılması konusunda gereğini arz ederiz.”

Meclisteki önerge ve gerekçenin AKP’nin oylarıyla reddedildi, MHP ve HDP de çekimser kalmasıyla kabul edilmedi.

Turgay Kılıç / 10.06.2020

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Von der Leyen zu Verhandlungen mit dem Vereinigten Königreich: die nächsten Tage werden entscheidend sein

Kommissionspräsidentin Ursula von der Leyen hat Mittwoch vor dem Europäischen Parlament über Fortschritte bei den Verhandlungen mit dem Vereinigten Königreich berichtet. Einige wichtige Fragen...

Uetersen’in yeni Belediye Başkanı Dirk Woschei oldu

ALMANYALILAR- Almanya Schleswig-Holstein Eyaleti Uetersen kentinde yapılan ikinci tur belediye başkanı seçimini Dirk Woschei (SPD) kazanarak yeni Belediye Başkanı oldu. Alman Hristiyan Demokrat Partisi (CDU)...

BUND fordert ein Ende der Gewalt im Dannenröder Wald

Der Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland (BUND) fordert ein Ende der Gewalt im Wald. „Die Zuspitzung der Auseinandersetzung erfüllt uns mit großer Sorge....

Cum-Ex’e Başlarken

ALMANYALILAR - 20 Mart 2018 tarihinde Alman vergi müfettişleri MM Warburg & CO adlı özel bir bankanın yöneticilerinden Christian Olearius’un evinde arama yaptılar. Ortada...