ALMANYALILAR

İyi Parti Ayasofya önerisini sundu; AKP reddederken, MHP–HDP çekimser kaldı

İyi Parti İzmir Milletvekili ve İyi Parti Grup Başkan vekili D. Müsavat Dervişoğlu’nun imzasıyla TBMM’ye sunulan Ayasofya Cami’nin Müslüman için ibadete açılmasına yönelik gerekçeyi AKP reddetti; MHP ve HDP ise çekimser kaldı.

dervişoğlu

İyi Parti İzmir Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Dervişoğlu, İstanbul’daki Ayasofya Camii’nin Müslümanlar için ibadete açılmasına yönelik şöyle bir gerekçe sundu:

Ayasofya Camii, 1453 yılında İstanbul’un fethi sonrasında imam olarak kıldırıldığı ilk Cuma namazına müteakip, Fatih Sultan Mehmet tarafından vakfedilerek camiye çevrilen, Türk ve İslam tarihi için büyük öneme sahip ve İstanbul’un Fethi’ni temsil eden en önemli sembollerinden biridir. Bunun yanı sıra, zaman içerisinde bir külliyeye dönüşen Ayasofya Cami, tarih boyunca eşine rastlanmayan bir özenle Osmanlı Devleti’nin en gözde mabedi olarak işlev görmüş, 481 yıl cami olarak kullanılmış ve Türk milleti nazarında daime fethin aziz bir hatırası olarak anılmıştır.

481 yıl Müslümanlar için Cami olarak kullanılan ve Türk-İslam tarihinin dönüm noktalarından birini ihtiva eden ve fethin sembollerinden biri olan Ayasofya Cami, 1934 tarihinden itibaren müze olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Bununla birlikte, günümüz toplumsal ve tarihsel gereklilikleri ile ilgili şuurumuzun diri tutulması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Ayasofya Cami’nin Müslümanlar için toplu ibadethane olarak kullanılması bir gereklilik arz etmektedir.

Bu kapsamla, Gaz, Meclisimizde kurulacak araştırma komisyonu vasıtası ile Ayasofya Cami’nin Müslümanlar için ibadethane olarak kullanılması çalışmaların ivedilikle başlatılması gerekmektedir.”

Diese Diashow benötigt JavaScript.

Aynı zamanda 9 Haziran’da Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)’e Grup Başkanvekili D. Müsavat Dervişoğlu’nun kendi imzasıyla sunduğu soru önergesinde ise şunlar yazılıydı:

Günümüz toplumsal ve tarihsel gereklilikleri ile milli şuurumuzu diri utulması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Ayasofya Camii’nin Müslümanlar için toplu ibadethane olarak kullanılması amacıyla; Anayasa’nın 98’inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırma açılması konusunda gereğini arz ederiz.”

Meclisteki önerge ve gerekçenin AKP’nin oylarıyla reddedildi, MHP ve HDP de çekimser kalmasıyla kabul edilmedi.

Turgay Kılıç / 10.06.2020

 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: