3.1 C
Hamburg
Sonntag, November 29, 2020
Start Home CHP’li Kılıçdaroğlu: “Asıl casus kozmik odayı teröre peşkeş çekenlerdir”

CHP’li Kılıçdaroğlu: “Asıl casus kozmik odayı teröre peşkeş çekenlerdir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin grup toplantısında tutuklanan gazetecileri anlatırken: “Bu memlekette devletin sırlarını terör örgütüne peşkeş çekenler aranıyorsa; o da kozmik odayı açanlardır,” dedi.

 

CHP’li Kılıçdaroğlu, grup toplantısında tutuklanan gazetecileri anlattı. Gazetecilerin zor şartlarda çalıştığını ve haber vermek için, kamuoyunu bilgilendirmek için zorlandığı dönemlerine değinirken şunları anlattı:

Siyasette kavga istemiyoruz. Ama siyasette soru sorulabilsin. Vatandaşın hakkı hukuku aranabilsin. Hukuksuzluk ve adaletsizliğin olduğu yerde milletin vekili bunu dile getirebilsin. Vatandaşın ihtiyacı ve derdi üzerinde durulabilsin. Bizim görevimiz, milletin, vatandaşın vekili olmaktır. Bütün vatandaşlarının sorunlarını dile getirmek, çözümleri de üretmek zorundayız. Zor süreci yaşıyoruz.

Eğer bir ülkede özgür gazeteci varsa, kalemini satmayanlar varsa, vatandaşların derdini özgürce dile getirebiliyorsa, o memlekette huzurun yolu açılıyor demektir. Bizim arzumuz da hiç kimse mağduriyet yaşamasın. Hepimiz bir şekilde 7 den 70’e önlem almaya çalışıyoruz. Gazeteciler ellerinde kalemleriyle de bizleri bilgilendirmek istiyorlar. Onlar da zor koşullarda görev yapıyorlar. Bir haber geliyor ve iki gazeteci arkadaşımız gözaltına alınıyor. İsmail Dükel ve Müyesser Yıldız, neden, hangi gerekçeyle alınıyorlar? Duyduğumda üzüldüm. Nasıl bir ülkedeyiz. Gazetecinin de huzur hakkı yok mu? Müyesser hanıma su vermiyorlar. Ne yaptı bu gazeteciler? Haber peşinde koşuyorlar. Suçluyorlar bunları, efendim bunlar casusluk yapacakmış. Bu kadar da ayağa düşürmeyin bu casusluğu. Nereden çıkarıyorsunuz bunları?”

Kozmik odayı açtılar 813 kişi öldürüldü

Haber toplayacak gazeteci en zor koşullarda gider alır. Savaş muhabirleri, cephede bir görüntü alabilmek için askerlerin önünde hayatını feda ediyor. Barış Terkoğlu, Barış pehlivan, Hülya Kılınç Murat Ağırel, Mehmet Ferhat Çelik, Aydın Keser neden içeride? Casusluktan.

Osman kavala, Selahattin Demirtaş, Ahmet Altan, avukatlar içeride, askeri öğreniciler içeride. Bu taktiği hepimiz biliyorduk değil mi? FETÖ taktiğiydi. Önce havuz medyasına yazdırıyordu, arkadan polisler sabah baskını yapıp, gözaltına alıp sonra da tutuklama yapıyorlar. Neden?

Casus arıyorlar. Eğer bu memlekette bir casus aranıyorsa, bu memlekette devletin sırlarını terör örgütüne peşkeş çekenleri aranıyorsa; o da kozmik odayı açanlardır.

Kozmik odayı açanlar bunlar değil mi? Milet ittifakı olarak iktidara geldiğimiz Türkiye Cumhuriyeti devletinin sırlarını terör örgütüne peşkeş çekenlere hesap sormazsak namert değilim. Açıkladılar değerli arkadaşlar. Devletin sırlarını verdiler. 813 kişi Türkiye Cumhuriyeti devleti lehine çalışanlar öldürüldü. Kozmik odayı terör örgütüne teslim edenlerin elleri kanlıdır.

Bütün bunlarla birlikte Yine 3 milletvekili arkadaşımızın vekilliği düşürüldü. Bunlar Enis Berberoğlu, Musa Farisoğulları ve Leyla Güven. Bunlar darbe döneminde karşılaştığımız olaylar. 12 Eylül, 12 Mart ve sonrasında da 20 Temmuz sivil darbedeki olaylar. Hiç değişmiyor. “

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin seçime girmesine ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, şunları ekledi:

Kim izin verdi seçime girmesine? Savcılıktan temiz kâğıt aldılar, YSK baktı ve dosyası onayladı. Seçime girmelerine de izin verildi. Ne oldu da alıyorsun ve mahkemeden çıkan kararla vekilliği düşürülüyor. Anayasa’ya aykırıdır. Kendilerinin yaptığı Anayasa bile aykırıdır. Bir parça da olsa bu yaptıkları Anayasa’da demokrasi kırıntısı vardır.

Olay, iradenin saraya ipotek edilmesidir. Beyefendiler saraya gidip talimat alacaklar ve talimatın gereğini yapacaklar. Biz her zaman her yerde demokrasiyi savunduk. Kim olursa olsun. Çünkü demokrasi herkes için geçerlidir. Öyle olması lazım. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanını görevden alındığında bizdik. İBB grevden alındığında, bizdik. Milletin oylarına darbedir dedik. Neden görevden alıp, zorla istifa ettiriyorsunuz?

Milletvekillerin yetkilerinin düşürmesi, millet iradesine yapılan bir darbedir. Neden bu millet sandığa gidiyor. Neden oy kullanıyor bu millet? Biz her yerde, her ortamda bunu savunacağız.”

enis

CHP Milletvekili Enis Berberdoğlu’un vekilliği düşürüldü ve cezaevine gönderildi. Bugün gerçekleşen CHP Grup toplantısında Enis Berberoğlu’na ayrılan koltukta kalemi, gözlüğü ve rozeti temsili olarak toplantıda yer aldı. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

Enis Bey’in kalemi orada, gözlüğü orada, Anayasa da orada. Enis Beyi, milletin vicdanına havale ediyoruz. Milletin verdiği oyu, hakkı geçersiz kılıyorsunuz. AKP ve MHP’nin koalisyonu talebiyle. Hangi adaletten söz ediyorlar bunlar. Hangi milli irade vardı?

Şimdi acaba milli iradeye nasıl kumpas kurabiliriz diye, kafa kafaya vermişler konuşuyorlar; seçim kanunu nasıl değiştiririz diye. Siz nasıl değiştirirseniz değiştirin, siz gidicisiniz. Bu millet sizi gönderecek,” dedi.

Ayrıca fedâkar sağlık çalışanları için de ayrımcılık yapıldığına değinen Kılıçdaroğlu, sağlık alanında çalışanların bazılarının ek ödeme almadıklarını dile getirdi:

Covid-19 salgını sadece bizim ülkede değil, büyün dünyada da etkilerini gösteriyor. Yüz binlerce insan hayatını kaybetti. Kovid-19 salgınında virüs kimsenin kimliğine bakmıyor. Siyasi inancına bakmıyor. Dünyanın ortak sorunudur. Ve dünya ortak bir mücadeleyi gelişim gösteriyor. Aşı çalışmaları ve diğer çalışmalar var. Bilim kurullarının aldığı kararlar ve vatandaşlarının da uymasını isterim.

Sağlık çalışanları gerçekten de hepimizin göğsünü kabarttı. Aydınlatma felsefesin yarattığı bir başarıdır.1923 yılında Cumhuriyet kurulduğunda sadece 554 doktor vardı. 4 hemşire,69 eczası, 136 ebe vardı. Bugün aydınlatma felsefesinin ortaya koyduğu gerçek. Bugün Avrupa’nın en güçlü sağlık ordusu bizdedir. Dolayısıyla hepsine şükran borçluyuz. Eve gitmediler, 24 saat çalıştılar. Bazıları hayatını kaybetti.

Sağlık çalışanlarına bir ek ödeme getirilmesi konusunda bir açıklama yapmıştım. Bizim istediğimiz ölçüde olmasa da, ek ödeme verildi. İtirazımız yok. Ama adalet dediğimiz bir kavram var. Bunu veriyorsan, tüm sağlık çalışanlarına vermelisin. Sağlık çalışanları arasında ayrımcılık yaparsan haksızlık yapmış olursun.

Tıbbi sekretere verilmedi, güvenlik görevlileri, sağlık işçileri temizlik yapanlar, hasta bakıcılar, hasta aşçıları, radyoloji teknisyeni, laborantlara da herhangi bir ek ödeme yapılmadı. Devletin saygınlığına gölge düşüyorsun. Hepsine ödeme yapılmalıydı. Bu manda ayrımcılık yaparsan, devleti yönetemiyorsun anlamına gelir,” dedi.

Turgay Kılıç / 10.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

„Es geht auch ohne die Plastiktüte“

Bundestag beschließt Verbot von Kunststoff-Tragetaschen Ab dem 1. Januar 2022 soll der Verkauf von Plastiktüten in Deutschland verboten werden. Der Bundestag hat heute einer entsprechenden...

Akut lösemide kemoterapisiz iyileşme dönemi başlıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömür Gökmen Sevindik, 'Kemoterapinin yan etkilerinden hastalarımızı kurtaracak kemoterapisiz iyileşme sağlayan hedefe yönelik tedavi Tirozin Kinaz...

Hamburg’da Cum-Ex Meclis Araştırma Komisyonu

ALMANYALILAR – Hamburglular ilk defa Cum-Ex Skandalı’nın varlığından bu yılın başlarındaki seçim döneminde FDP’nin Başbakan ve Belediye Başkanı adayı Milletvekili Anna von Treuenfels-Frowein sayesinde...

Anna Karenina – allerdings mit anderem Text und auch anderer Melodie

Anna Karenina – allerdings mit anderem Text und auch anderer Melodie von Clemens Sienknecht und Barbara Bürk nach Lew Tolstoi am Sonntag, 29. November um 20.00...