2.4 C
Hamburg
Mittwoch, Dezember 2, 2020
Start Gesundheit Çağlayan Adliyesi’ndeki cinsiyetçi afişler gelen tepkilerle söküldü

Çağlayan Adliyesi’ndeki cinsiyetçi afişler gelen tepkilerle söküldü

İstanbul’daki ‘İstanbul Adalet’ sarayı içerisinde Covid-19 salgını sebebiyle sosyal mesafeye ilişkin duvara yapıştırılan afişler, sosyal medyadaki tepkiler üzerine söküldü.

 

İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi’ndeki İcra Müdürlükleri bölümünde yapıştırılan afişlerlerin birinde “Bekleme salonu. Bu alan 370 metrekare olup aynı anda 37 kişi kabul edilecektir,” yazılıydı. Aynı afişin hemen yanında ise bir diğer cinsiyetçi görselleri barındıran başka afişler yer aldı.

Bacaklarını açarak oturan erkekler tepki çekti

Çağlayan Adliyesi’nin duvarına yapıştırılan bir diğer afiş ise tepki topladı. Bu afişte de bekleme salonlarındaki koltuklarda otururken araya bir buçuk metrelik mesafeyi gösteren görsellerdeki iki erkek, bacaklarını açarak ve yayılarak oturuyor, hemen sağ köşede oturan kadının da bacaklarını kapatıp, ezik gibi oturmuş şekilde resmedilmesi; sosyal medyada birçok kişi tarafından tepkiyle aldı.

Düşüncelerini çizmişler

Afişe tepki gösterenlerden Türkiye İşçi Partisi Milletvekili ve aynı zamanda oyuncu olan Barış Atay’dı. Atay, “Çizime bak! Düşüncelerini direkt çizmişler,” dedi.

Bir diğer tepki gösteren ise, CHP Milletvekili Eren Erdem’di. Çizimin yönetimdeki zihniyeti yansıttığına değinen Erdem, şunları söyledi:

Çizimdeki oturma biçimleri bir zihniyeti yansıtıyor. Kutluyorum, kendinizi ifade hususunda çok istikrarlısınız,” dedi.

Diese Diashow benötigt JavaScript.

Avukatlardan Gönenç Gürkaynak: “Sizce Çağlayan Adliyesi duvarındaki bu afişin çizeri kadın mı erkek mi? Sizce çizen ve asan, kadınla erkeğin toplumda denk yerde olduğuna inanmakta mı?” dedi.

Feminist Avukatlar platformu ise, utangaç oturarak çizilen kadınların yanında bacaklarını açarak, yayılarak oturan erkeklere tepki göstererek şunları ifade etti:

Çağlayandaki adliyenin duvarına asılan afiş. Çizenin de, asılması için onay verenin de kadın diyince aklına erkeklere yan yana geldiğinde utangaç, rahatsız, ürkek biri geliyor belli. Herifler de özgüvenle yayılmışta yayılmış. Bacaklarınızı da, afişlerinizi de toplayın densizler!” denildi.

Önceki zamanlarda toplu taşımalarda erkeklerin kadınların yanında otururken bacaklarını açıp, kadınların rahatsız olması üzerine tepkiler artmıştı. Bunun üzerine sosyal medyadaki tepkilerle, cinsiyetçi yaklaşımlara olan tepkiler gecikmeden veriliyor.

O afiş kaldırıldı

Çağlayan adliyesindeki afişlerin sosyal medya kullanıcıları tarafından gösterdiği tepkiler üzerine afişler çok geçmeden kaldırıldı.

Turgay Kılıç / 10.06.2020

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

ING Basketbol Süper Ligi

Aliağa Petkimspor: 67 - Empera Halı Gaziantep Basketbol: 66 Salon: ENKA Hakemler: Özlem Yalman, Kerem Baki, Kaan Büyükçil Aliağa Petkimspor: Yiğitcan Turna 3, Ray 15, Wimbush 13,...

Deutsche Post DHL Group setzt Ausbildungsengagement in der Corona-Pandemie uneingeschränkt fort

Auch in 2021 bietet Deutsche Post DHL Group eine breite Auswahl an Ausbildungsberufen an. In der Corona-Pandemie zeigt sich Deutsche Post DHL Group als...

İsveç’te oğlunu 28 yıldır kilitli tuttuğu iddia edilen yaşlı kadına soruşturma açıldı

İsveç'te oğlunu 28 yıl boyunca bir apartman dairesinde kilitli tuttuğundan şüphelenilen 70'li yaşlardaki kadına soruşturma açıldı. Soruşturmayı yürüten savcı Emma Olsson, akrabalarından birinin yaşlı kadının...

„KI – Made in Germany“ etablieren

Normungsroadmap KI veröffentlicht: Handlungsempfehlungen für Standardisierung rund um Künstliche Intelligenz Das Deutsche Institut für Normung e.V. (DIN), die Deutsche Kommission Elektrotechnik Elektronik Informationstechnik in...