Werbeanzeigen
Start Gesundheit Çağlayan Adliyesi’ndeki cinsiyetçi afişler gelen tepkilerle söküldü

Çağlayan Adliyesi’ndeki cinsiyetçi afişler gelen tepkilerle söküldü

İstanbul’daki ‘İstanbul Adalet’ sarayı içerisinde Covid-19 salgını sebebiyle sosyal mesafeye ilişkin duvara yapıştırılan afişler, sosyal medyadaki tepkiler üzerine söküldü.

1

İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi’ndeki İcra Müdürlükleri bölümünde yapıştırılan afişlerlerin birinde “Bekleme salonu. Bu alan 370 metrekare olup aynı anda 37 kişi kabul edilecektir,” yazılıydı. Aynı afişin hemen yanında ise bir diğer cinsiyetçi görselleri barındıran başka afişler yer aldı.

Bacaklarını açarak oturan erkekler tepki çekti

Çağlayan Adliyesi’nin duvarına yapıştırılan bir diğer afiş ise tepki topladı. Bu afişte de bekleme salonlarındaki koltuklarda otururken araya bir buçuk metrelik mesafeyi gösteren görsellerdeki iki erkek, bacaklarını açarak ve yayılarak oturuyor, hemen sağ köşede oturan kadının da bacaklarını kapatıp, ezik gibi oturmuş şekilde resmedilmesi; sosyal medyada birçok kişi tarafından tepkiyle aldı.

Düşüncelerini çizmişler

Afişe tepki gösterenlerden Türkiye İşçi Partisi Milletvekili ve aynı zamanda oyuncu olan Barış Atay’dı. Atay, “Çizime bak! Düşüncelerini direkt çizmişler,” dedi.

Bir diğer tepki gösteren ise, CHP Milletvekili Eren Erdem’di. Çizimin yönetimdeki zihniyeti yansıttığına değinen Erdem, şunları söyledi:

Çizimdeki oturma biçimleri bir zihniyeti yansıtıyor. Kutluyorum, kendinizi ifade hususunda çok istikrarlısınız,” dedi.

Diese Diashow benötigt JavaScript.

Avukatlardan Gönenç Gürkaynak: “Sizce Çağlayan Adliyesi duvarındaki bu afişin çizeri kadın mı erkek mi? Sizce çizen ve asan, kadınla erkeğin toplumda denk yerde olduğuna inanmakta mı?” dedi.

Feminist Avukatlar platformu ise, utangaç oturarak çizilen kadınların yanında bacaklarını açarak, yayılarak oturan erkeklere tepki göstererek şunları ifade etti:

Çağlayandaki adliyenin duvarına asılan afiş. Çizenin de, asılması için onay verenin de kadın diyince aklına erkeklere yan yana geldiğinde utangaç, rahatsız, ürkek biri geliyor belli. Herifler de özgüvenle yayılmışta yayılmış. Bacaklarınızı da, afişlerinizi de toplayın densizler!” denildi.

Önceki zamanlarda toplu taşımalarda erkeklerin kadınların yanında otururken bacaklarını açıp, kadınların rahatsız olması üzerine tepkiler artmıştı. Bunun üzerine sosyal medyadaki tepkilerle, cinsiyetçi yaklaşımlara olan tepkiler gecikmeden veriliyor.

O afiş kaldırıldı

Çağlayan adliyesindeki afişlerin sosyal medya kullanıcıları tarafından gösterdiği tepkiler üzerine afişler çok geçmeden kaldırıldı.

Turgay Kılıç / 10.06.2020

 

Werbeanzeigen

Almanyalılarhttp://almanyalilar.com
Online Magazin. Unparteiisch, Objektiv und Aktuell.
- Advertisment -

Most Popular

EU unterstützt Uganda bei der Bekämpfung der Coronavirus-Pandemie

Die EU wird im Jahr 2020 humanitäre Hilfe in Höhe von 24 Mio. Euro für die am stärksten gefährdeten Bevölkerungsgruppen in Uganda bereitstellen, um...

Drei Raketen-Start-ups starten in die 2. Runde des deutschen Wettbewerbs für Mikrolauncher

Beim Mikrolauncher-Wettbewerb des DLR Raumfahrtmanagements haben drei Teams die zweite Runde erreicht: HyImpulse Technologies aus Baden-Württemberg, IsarAerospace Technologies und Rocket Factory Augsburg aus Bayern...

Afrika’dan göç deniz ürünleri sayesinde mümkün oldu

Küresel ısınma ve çevre kirliliği nedeniyle her geçen gün daha da kaynakları yok edilen denizler, günümüzden on binlerce yıl önce insanlığın yok olmasını önlemiş Birçok...

„Die einseitigen Aktionen der Türkei müssen ein Ende haben.“

Bei ihrem Ratstreffen in Brüssel haben die EU-Außenminister gestern (Montag) über die Beziehungen zur Türkei und die Reaktion der EU auf das sogenannte Sicherheitsgesetz...

Recent Comments

Metin Yetişen on Ayşe Yılmaz Yetişen: Sevdam
Hürmet Kırmızı on Ayşe Yılmaz Yetişen: İnadına
davut aksen on Urlaub – Tatil
Mükremin Yorar on Urlaub – Tatil
Mükremin Yorar on DOMiD im Filmporträt
Mükremin Yorar on “Sadece Alman” Kiracı
Mükremin Yorar on Türkiye´de Las Tesis
Mükremin Yorar on Cem Karaca – Almancılar
Mükremin Yorar on Wohin mit der Deutschen Bahn?
Mükremin Yorar on 9 ayda 88 saldırı
musa bobur on Çocuklar Sana Emanet
ismail Firdevsoglu on Sabahattin Ali: Kuyucaklı Yusuf
%d Bloggern gefällt das: