12.2 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartGesundheitBursa’nın kalbinde vurgun: 10 milyona yapıldı, 41 milyon çürüyor

Bursa’nın kalbinde vurgun: 10 milyona yapıldı, 41 milyon çürüyor

CHP Bursa İl Başkanı Karaca, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Kayışoğlu ve beraberindeki heyet; yaptığı basın açıklamasında Bursa’danın kalbinde bulunan T3 tren hattının; AKP Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 41 milyon liraya mal edilerek, şimdi yıkımını gerçekleştirip heba edildiğini ve yok edildiğine işaret etti. Ayrıca bu kararın da hiçbir esnafa sorulmadan, alelacele alındığına değindi.

 

Zafer Plaza’nın önünde öğlen saatlerinde toplu bir heyet ile sosyal mesafenin de dikkati üzerinde gazetecilere açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Yönetimi; topluca esnaf ziyareti yapıp, T3 Tren hattının kararını esnafla konuşmaya başladı. Toplantıya CHP İl Başkanı İsmet Karaca, CHP’li Milletvekili Nurhayat AltacaKayışoğlu’nun yanı sıra; Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcu, Gürsu İlçe Başkanı Haşim Öztürk, Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş, Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar, Meclis Üyeleri ve Mudanya İlçe Başkanı Ömer Aydın da vardı.

2
CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca; yaptığı açıklamada, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’nin, 41 milyon liralık bir masrafla nostalji, özlem belirtisi sebebiyle yapmış oldukları tren hattını şu şekilde eleştirdi:

T3 Tren hattı, Ocak 2011’de inşaat faaliyetine başlanarak Mayıs 2011 yılında 5 durak, Kasım 2011 yılında ise 4 duraklı sefere başlanmıştı. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP’li Karaca: “Bugün AKP’nin bütün Türkiye’de uyguladığı vizyonsuzluğun, başarısızlığın ve Bursa’daki vizyonsuzluğu ve başarısızlığını paylaşmak için davet ettik.

T3 Hattı denilen Zafer Plaza’dan Gökdere ve Yıldırım hattına kadar ilerleyen trenle ilgili bursa büyükşehir belediye başkanının birkaç gün önce basına yaptığı açıklamadan da şunu söylüyor, T3 hattının son sefer yaptığını kendisi de bilmiyordu: ‘Büyük ihtimalle geri de dönmeyecek demişti.’

Bu vizyonsuzluktur, bu beceriksizlik. Burası dönemin parasıyla 10 milyon lira(6 milyon dolar) ile yapılmıştı. Şu anda 41 milyon lira(41 trilyon) çürümeye bırakılacak, sökülecek. Biz yapılırken de doğru değil dedik, sivil toplum ve akademik odalar kabul etmedi. Bir nostalji uğruna geldi. Biz şu an sökülmesi veya sökülmesin diye değil, kaderine ve geleceğine esnaf ve bu bölgede yaşayan yurttaşlarımız için yapılacak olan küçük bir referandum ile karar verilmesinden yanayız. Bu hattı kullanarak işten eve gidecek olan yurttaşlarımız da var. Bu hattın üzerinde yaşayan, esnaflar karar vermelidir. Burasının yanlış olduğunu belirttik.”

Bursa tarihinde tren yoktu

CHP’li Karaca, Bursa’nın geçmişinde tre olmadığını ve bu olayın bir Nasrettin hoca fıkrasına benzediğine değinirken, sözlerine şöyle devam etti:

Ama yaptıklarında nostalji dediler. Nostalji ne demek? Geçmişte olana, özleme duyulandır. Nasrettin hoca fıkrası gibi bir şey. Bursa tarihinde hiç tramvay oldu mu? Olmayan bir şeyin nostaljisi nasıl oluyor? Bir rüya uğruna, nostalji uğruna; AKP ara sıra rüyadan uyanıyor. Rüyadan uyandı, susadı galiba. Rüya görerek şehir yönetilmez. Orada 41 milyon lira gitti. Hesabını kim verecek? 4 maske dağıtamayan iktidar, 41 milyonun hesabını nasıl verecek?”

T2 hattı için de 133 trilyon çöpe gitti

3

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Büyükşehir Belediyesi AKP’li Başkanı Alinur Aktaş’a da seslenerek, T2 hattına yatırılan 133 trilyonun bittiğini ve hâlâ 200 milyon liralık kaynağa da ihtiyaç duyduklarını belirtti. 133 trilyonun bitmesi üzerine, projenin henüz 3’te 1’i tamamlanmadığını belirtti. Karaca, sözlerine şunları ekledi:

Yakında T2 gelecek. Kent meydanından başlayıp, terminale kadar olan hattır. 7 Mart’ta Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, T2 hattı için kredi bulduğunu söyledi. O tarihte krediyi kimden aldığını, hangi şirkten aldığını, yüzde kaç faizle ile hangi bankadan aldığını açıklamasını istiyorum. Bunu açıklamıyorsa, yalancıdır. Yalan söylemek, kent yönetenlere yakışmaz. Yaklaşık 200 milyon lira, (30 milyon EURO) nerede?

Toplam proje 133 trilyon liraya hesaplandırıldı. Para bitti; projenin 3’te 1’i bitmedi; ama projede sadece raylar döşendi, yollar kazındı. 200 milyon liraya aşkın bir kaynak daha lazım. Bu nasıl bir öngörüsüzlüktür. Buraya bir vatanda iki katlı bir ev yapmak istese, aşağı yukarı buraya kaç lira para gideceğini tahmin eder. Koskoca devlet, belediye, mühendisi, çalışanı, projesi var; ama bu hatta ne kadar para harcanacağını bilmiyor.

133 milyon lira bitti, 30 milyon lira kredi bozdum dedi, açıklamasını da bekliyorum. Beni tekrar raylarda yürütmesin. Rayları kapatsa, kaldırımda yürürüz. Biz alıştık yürümeye.

Şuradan (Zafer Plaza’yı kastederek) T1’E BİNEN vatandaş, terminale gitmek isterse, bu hatta gidemiyor. Buradan bindiğinizde aktarma yapmak zorundasınız. Çünkü vagonlar sığmıyor. T2 hattından gelecek tramvay buradan duramaz ve vagonlar dışarıda kaldığı için vatandaş kazaya sebep olacak inerken. Bu çağdaki mühendislik harikasıdır bu.

Bursa savruluyor. Biz, şimdi esnafla ziyaret edeceğiz ve görüşlerini alacağız. Bu hat için verilecek kararın, Cumhuriyet caddesi esnafını ve yurttaşlarını da ilgilendiriyor ve Bursa’nın kalbidir. Buradaki on binlerce yurttaşımız yürüyerek ticaret yapıyor, işine gidip, geliyor. Buranın akıbetindeki durum, bir küçük referandumla karara bağlansın. Belediye başkanının da acilen T2 hattıyla ilgili de açıklama yapsın,” dedi.

4

T3 hattını kullananlardan bir dizi açıklama

Bursa’nın kalbi haline gelen Cumhuriyet Caddesinde bulunan esnafa sorulduğunda, bu hatta yer alan T3 treninin kaldırılmasını istemeyen de vardı, kaldırılmasını istemeyenler de vardı.

Esnaflardan biri, “Ben bu hattaki trenle eve gidiyorum, yine bu trenle işime geliyordum,” dedi. Bazı esnafların ortam açıklaması ise, tamamen araç trafiğine kapatılıp, sadece işi olan toptancıların araçlarına belirli saatlerde girişinin sağlanmasından yanaydı. Ya da kaldırılmayıp, bu masrafın bedeline ilişkin, devam etmesini isteyenlerin yanı sıra; yine yaşlıların, fazla yürüyemeyenlerin de bindiğini söyleyenler de vardı.

Turgay Kılıç / 09.06.2020

 

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular