11.7 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartHomeSilahlı grupların kaçırdığı Efrinli kızın cansız bedeni bulundu

Silahlı grupların kaçırdığı Efrinli kızın cansız bedeni bulundu

 

Erbil (Rûdaw) – Efrin’de, Suriye Milli Ordusu çatısı altındaki Sultan Murat grubu tarafından 15 gün önce kaçırılan 16 yaşındaki Melek Nebih Halil’in cansız bedeni Azez yakınlarında bulundu.

Rojava’nın Efrin kentine bağlı Şera kasabası Derwêş köyünde 23 Mayıs günü Suriye Milli Ordusu bünyesindeki Sultan Murat Tümeni mensupları tarafından kaçırılan Melek Nebih Halil (16) adlı Kürt kızı Azez’e bağlı Firiziye köyü yakınlarındaki bir bahçede ölü olarak bulundu. Melek Nebih Halil’in vücudunda 3 kurşun izine rastlandı.

Rûdaw’a konuşan Almanya Kürt Hukuk Kurulu Yürütme Meclisi üyesi Hüseyin Naso, Melek Nebih Halil’in Sultan Murat Tümeni’ne bağlı Ceyş el-Nuğbe grubu tarafından kaçırıldığını söyledi.

Nüseyin Naso, “Efrin’deki bu silahlı grup tarafından Kürtlere karşı büyük insani suçlar işlenmiştir” dedi.

İnsan hakları örgütleri raporlarına göre, Efrin’i kontrol altında tutan gruplar kentin asıl yerlileri olan Kürtlere karşı adam kaçırma, öldürme, mal-mülklerini yağmalama ve bölgenin demokrafisini değiştirme gibi çok sayıda suça imza atmış durumda.

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eşbaşkanı İlham Ahmed de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Melek’i kaçıran grubun “Özgür Suriye Ordusu’na” bağlı olduğunu berliterek, “Bu suçu işleyenlere hala özgürlükçü deniyor!” ifadelerini kullandı.

İlham Ahmed, “Daha önce kadınların sığındığı bir yer olan Efrin şimdi katınlar için mezarlığa dönüşmüş” dedi.

Rûdaw’a konuşan Efrin İnsan Hakları Örgütü’nden bir yertkili de, Mart 2018’den bu yana Efrin’de 6 bin sivilin haksız yere tutuklandığını, 3 bin kişinin de akibetinin belli olmadığını, bunlardan 600’ünün kadın ve kız olduğunu söyledi.

Muhaliflere yakınlığı ile bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) da Melek Nebih Halin’in Efrin’in Şare ilçesine bağlı Derviş köyünde Sultan Murat grubu tarafından kaçırıldığını duyurdu.

Jîn Derneği Sözcüsü activist Cihan Koro da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, cenazenin Efrinli Melek Nebih Halil’e ait olduğunu doğruladı.

Rûdaw

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular