12.1 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartHomeTürkiye’de neler oluyor?

Türkiye’de neler oluyor?

Türkiye Hükümeti, önce sokağa çıkma yasağının olmayacağını bildirirken, bir diğer açıklama ile 15 kentte sokağa çıkma yasağı olduğunu açıkladı. Son olarak Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla da, sokağa çıkma yasakları kaldırıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca iki gün önce basının karşısına geçip, bir dizi açıklamalarda bulunmuştu. Sokağa çıkma kısıtlaması üzerine açıklama da yapan Koca, “Önümüzdeki dönemde sokağa çıkmayla ilgili şu an genel bir düşünce yok. İl bazında, illerde vakaların dağılımında bir değişiklik olursa, gerektiğinde illerde bu anlamda her zaman karar almak mümkün olabilir. Şu an tüm Türkiye veya en son uygulandığı şeklinde bir önerisi olmadı” diyerek sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığına işaret etti. Türkiye’deki yurttaşlar ise bu açıklama ile hafta sonu yasağın olmadığına hazırlandı.

Bir karar değişikliği

İçişleri Bakanlığınca 4 Haziran gecesinde çıkarılan genelge ile 14 büyükşehir ve Zonguldak da olmak üzere 15 kentin sokağa çıkma kısıtlamasına karar verildi. Salgındaki olası risklerin önüne geçmek için alınan bazı tedbirler olarak Cuma saat 00.00 ile 7 Haziran saat 00.00 arasında sokağa çıkma kısıtlamasının olacağına dair karar alınmıştı.

Kısıtlama kararının kapsandığı iller şu şekildeydi:

Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van, Zonguldak.”

Erdoğan’ın son hamlesi

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 Haziran Cuma sokağa çıkma kısıtlamasına 12 saat kala; saat 11.54 sıralarında attığı twittlerde şunları açıkladı:

Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs’ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı. Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık. Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti. Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı. Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.”

Türkiye’de hükümetin aldığı kararlar hızlıca değiştiği gibi, her an ne olacağını tam olarak kestirmek zor. Bazı sosyal medya kullanıcıları olaya şaşkınlık duyduklarını belirtirken, muhalefet cephesinden de tepki vardı.

Türkiye’de muhalefet cephesinde yer alan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “İşte biz bu komiklikler olmasın diye İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem diyoruz…” diyerek Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine yanıt verdi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise: “Dün Sağlık Bakanı sokağa çıkma yasağı yok dedi. Akşam İçişleri Bakanı sokağa çıkma yasağı ilan etti. Şimdi de Cumhurbaşkanı yasağı kaldırdı. Bu bir yönetim krizi değilse, nedir? Ülkemizdeki her tür kriz temelde bir yönetim krizinin eseridir. Nerden baksan tutarsızlık!”diyerek Türkiye Hükümeti’nin tutarsız kararlarını eleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Genel Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Haftasonu sokağa; çıkılacak- çıkılmayacak – çıkılacak – çıkılmayacak – çıkılacak – çıkılmaya – çıkıla – çıkı – çı.. Papatya falı gibi bahtımıza ne çıkarsa #yönetemiyorsunuzşeklinde attığı twitle iktidar cephesinin Türkiye’yi iyi yönetemediğine işaret etti.

Bu sebeple Türkiye’de her an her şey olabilir, kararlar bir anda değişebilir.

Turgay Kılıç / 06.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular