11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartGesundheitİran bir ABD vatandaşı tutukluyu insani sebeplerden dolayı serbest bıraktığını bildirdi

İran bir ABD vatandaşı tutukluyu insani sebeplerden dolayı serbest bıraktığını bildirdi

 

Tahran, IRNA- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, İran’da tutuklu bulunan ABD vatandaşı Michael White’i insani sebeplerden dolayı serbest bırakıldığını bildirdi.

Musevi yaptığı açıkalamda koronavvirüsün yaygınlaşması sonrası White’ın da diğer tutuklular gibi izne gönderildiğini, İran’da akrabası olmadığından ABD Menfaatlerini Koruyan İsviçre Büyükelçiliğine teslim edildiğini kendisine tedavi uygulandığını ve korona testinin negatif olduğundan sonra serbest kaldığını bildirdi.

Musevi sözlerinde aynı anda ABD’de tutuklu bulunan İranlı bilim insanı Mecid Tahiri’nin serbest bırakıldığını açıkladı.

Musevi açıklamasında İran Yargı Erki, İstihbarat Bakanlığı, Milli Güvenlik Kurulu Sekreteryası ve İsviçre Büyükelçiliğine yakın işbirliklerinden dolayı teşekkür etti.

İram Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Twitter hesabından yaptığı açıklamada White ve Tahiri’nin kısa bir süre içinde ailelerine kavuşacağını ve bundan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Zarif, bu uygulamanın sadece bazı kişiler için değil tüm tutuklular için geçerli olabileceğini belirterek, ABD ve onun müttefiği ülkelerde tutuklu bulunan tüm İranlıların evlerine dönmesi gerektiğini vurguladı.

ABD’de gözaltı merkezinde tutulduğu sırada yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan İranlı bilim insanı Sirus Asgari de dün iki gün önce İran’a dönmüştü.

33 seneden beri Amerika’da yaşayan ve doktor ola Mecid Tahiri, İran yaptırımlarını ihlal ettiği suçlamasıyla 16 aydır ABD’de tutuklu bulunmaktaydı.

Amerika’da tutuklu bulunan İranlı bilim adamı ülkeye getirildi

irna

Tahran, IRNA- Haksız bir şekilde Amerika’da tutuklanan İranlı bilim adamı Prof. Sirus Askeri, bu sabah özel bir uçakla İran’a getirildi.

İran Dışişleri Bakanı Mohamma Cevad Zarif, dün yaptığı açıklamada, Prof. Askeri’nin uçağının İran’a doğru hareket ettiğini bildirmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi de iki gün önce basın toplantısında ABD’de tutsak takasının son durum hakkında, ’Askeri’in davası sona erdi ve sanırım önümüzdeki iki veya üç gün içinde herhangi bir sorun ve yeni engel olmazsa ülkeye geri dönecek’ dedi.

İran’ın saygın üniversitelerinden Şerif teknik Üniversitesi profesörü olan Sirus Askeri 10 Mart 2020 tarihinden beri ABD Alexandria gözaltı merkezinde tutuklu bulunuyor ve İran’a gönüllü olarak dönmeyi amaçlıyor. ABD Göçmen Ofisi, onun yurda dönüşü veya geçici serbest bırakılması için izin vermemektedir. ABD Göçmen Ofisi ayrıca Asgeri’nin büyük solunum sorunları yaşamasına rağmen ona koruyucu maske kullanmasına bile karşı çıkmıştır.

59 yaşındaki İranlı bilim adamı, Kasım 2019’da Ohio Üniversitesi’nden üniversite faaliyetlerinde ticari sırları gizleme suçundan beraat etmesine karşın, vizesinin iptal edilmesi nedeniyle hala ABD Göçmen Ofisi tarafından tekrar vizesini iptal ettiği için tutuklandı.

IRNA

Fotos: BirGün – IRNA

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular