11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeCHP Bursa İl Başkanı Karaca:“Bursa’daki ölüm oranlarında algı yapılıyor.” CHP eski Milletvekili...

CHP Bursa İl Başkanı Karaca:“Bursa’daki ölüm oranlarında algı yapılıyor.” CHP eski Milletvekili Şimşek: “Türkiye’yi trollerle yönetiyorlar.”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bursa yönetimi, pandemi sebebiyle yayınlarını İl Başkanlığından yöneterek, CHP’nin 22. Dönem Milletvekili ve sinema oyuncusu Berhan Şimşek’i davet etti. Programı sunan CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz’ın bir diğer konuğu ise; CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca’ydı. Karaca; Bursa’daki pandemi vakaların gizlendiğini, algı operasyonu yapıldığına değinirken, CHP’nin eski milletvekillerinden Şimşek de AKP’ye sırt çıkarak; “Türkiye’yi trollerle, kamu spotuyla ve son dakika haberleriyle yönetiyorlar” dedi.

 

Türkiye siyaseti gündeminde gelinen noktaları sırasıyla anlatan CHP’nin eski Milletvekillerinden Berhan Şimşek, iktidar cephesi AKP’nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) gündemi değiştirmeye çalıştığını şu sözlerle anlattı:

Bu zincirin son halkasıdır. Bu iş ilk olarak Kılıçdaroğulu’nun Çubuk’taki saldırısıyla başladı. Bir şehit cenazesinde neredeyse linç edilecekti. Bu linç girişimini yapan kişinin AKP‘liler gidip elinden öptü. Bir anda İnce(Muharrem İnce) meselesini ortaya getirdiler, İnce saraya gitti, saraydan geldi üç hafta da bunu konuştuk. Bu sürekli CHP’nin ve gündemi değiştirmek adına AKP’nin ortaya koyduğu bir siyaset yapma tarzı. Hem CHP’ye saldırmak hem de kendi kitlesinin saflarını sıklaştırmak adına yapıyor. Sonra iş bankası gündeme getirdi. Ki sıkıştıkça İş bankasını gündeme getiriyor. Son 1,5 yılda iki defa getirdi.

Sonra da İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in ağızlarında darbe sözcüğü çıkmadı, sonra 1 ay da darbe konuşuldu. Yetmedi peşinden ‘Çav bela,’ peşinden Eren Yıldırım kardeşimizin Yüreğir Gençlik Kolları Başkanımız, ona silah çeken dışarıdaydı, kendisi içeri girdi.

Bütün bunların hepsinin doğru okumak ve bütünlük içinde bakmak gerektiğini düşünüyorum.”

13

Bu işin bir geleneği vardır’

İddia ile söylüyorum. AKP Milletvekillerin bile haberleri yoktu. Bu işin bir geleneği vardır. Meclis başkanlık divanlarında, grup bakan vekilleri farklı partilerinden toplanıp, o gün gündemi belirlerler. Hiç kimsenin haberi yok, bir anda Enis Berberoğlu’nun var olan kesinleşmiş hükmünü Meclis’te okuduklarında Milletvekilleri düşürülüyor. Nezaketi, siyaseti, aşan bir şeydir. Ayrıca da Anayasa’ya aykırıdır.

2018 Eylül’de Yargıtay Enis Berberoğlu’nun cezasını onuyor. 2018 Kasım ayında da Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) bu fezleke geliyor. 20 ay önce gelmiş bu fezleke gelmiş, 20 ay bunu bekletmişler. Gündeme bomba gibi bir şey düşmesi gerekiyordu. Bu iki ayrı koronavirüs, sosyal, ekonomik, sağlık. Burada hakikati, gerçek gündemini gölgelemek için yaptılar.

Türkiye’yi trollerle, kamu spotu ve son dakika haberleri ile yönetiyorlar. Bugün Cumhurbaşkanı tarafsız diyebilir miyiz?”
HDP ve CHP’yi paket yapmak istiyorlar’

Hem Enis Berberoğlu’nun hem de HDP(Halkların DemokratikPartisi) vekillerinin ikisini aynı gün aynı saatte, çünkü HDP ve CHP’yi paket yapmak istiyorlar. HDP terör örgütünü temsil ediyor. Anayasa, yanılmıyorsam; 63-64 ya da 68-69 olabilir, eğer HDP’nin terör örgütleriyle ilgisi varsa, sen hükümetsin. Yargı senin elinde, Anayasa senin elinde; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, siyaset partiler yasasına müracaat edersiniz, iktidar olarak bu hakkınız var. Ve dersiniz ki bu parti kapatılmalı. Buradaki istedikleri şey, CHP ve HDP’yi yan yana getirip, bu süreçte; ikisini pakette bir tutmak.

Burada hem Berberoğlu ve CHP vekillerinin fezlekeleri var; kesinleşmiş suçu olan (hırsızlık değil, çalmak değil, milletin malını, mülkünü peşkeş çekmek değil, yüz kızartacak suçlar değil,) bunları getirip, diğerlerini de getiririz diyorlar. Kendilerinin pirinç çuvallarını boşaltırlarsa, pirinçten fazla o çuvalın içerisinde taş çıkacağını biliyorlar. Diğer taraftan HDP, CHP meselesiyle pir paketle İyi Parti’yi çözmek istiyorlar. Diğer taraftan da kendileri hep melek oldukları için, bu tarafı, şeytan göstermeye çalışıyorlar. Bütün amaçlarının bu olduğunu düşünüyorum.

Büyük bir mutsuzluk yaşanıyor ülkede’

Adliyeler açıldıktan sonra büyük iflasların, büyük sıkıntıların, büyük boşanmaların, 65 yaş üstü işkence çektirdiğimiz büyüklerimizin, adaleleri zayıfladı, eklemleri kireçlendi. Bu meseleyi de doğru yürütemedikleri için, herkese on defa mesaj geldi. Romanya bile yardım etti. Gürcistan’da doğalgaz, su ve elektrik parası alınmıyor. Sen, millete IBAN verdin.

Büyük bir mutsuzluk yaşanıyor ülkede. İnsanlar, aş, iş ve ekmek peşinde. Ve bunların elde edilmesi gerekiyor. Bu tek adam yönetimine hayır diyen tüm muhaliflerin, aşı, işi ekmeği halkımız için isterken, ki halkımız bunu istiyor; biz de hakkı, hukuku, adaleti isteyeceğiz.”

Bursa il başkanı ismet karaca

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa’daki ölümler ile ilgili algı yapıldığına değinirken, ortalama ölüm oranında çelişkilerden bahsetti.

Toplantı sırasında CHP Genel başkanımıza bilgi verdi kısa ara verdik. Ancak bir hedef saptırma var. Koronavirüs sürecinde başta sağlık bakanı olmak üzere, bir algı yönetimi yapıldı. Verilen rakamların doğru olduğuna inanmıyorum. Bir yurttaşın dahi fazla ölmesi bizi çok üzer. Fakat çok çelişkili durumlar var. Devletimizin verdiği rakamları doğru kabul etmeliyiz. Dünyanın birçok ülkesinde ölenlerin sayısı fazla iken orada, öyle bir noktaya geldik ki, Allah kimseyi İtalya’da İspanya’da yaşıyor durumda kimseyi, Amerika’da yaşıyor duruma düşürmesin, durumuna getirildi. Sağlık çalışanlarının ne derecede zor koşullarda çalıştığını biliyorum. Buradan da onlara teşekkür ediyorum,” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Bursa’da büyükşehir belediye(BŞB) başkanımız, bilim kurulu üyesiymiş gibi, salgınla ilgili kararlar verdi. Biz de o rakamları verdikten bir gün sonra biraz, BŞB kendi sitesi üzerinden çelişkileri ortaya koyduk.”

Ölümler son üç yılın ortalamasının üzerinde

Bu dönemde Bursa’da 259 yurttaşımız son üç yılın ortalamasının üzerinde yaşamını kaybetmiş. Ki bunların tamamı da büyükşehir belediyesinin vefat sorgulama sisteminden alıyoruz. Biz açıklama yaptıktan sonra da kimse bu yönün aksine bir açıklama yapmadı. Çünkü yasak ve kısıtlamalara da bakıldığında adliye olayları azalıyor, olağan vefat sayısının azalması gerekirken; burada astronomik artışlar var.

12

2 bin 813’ten 3 bin 72’ye çıkmış aynı dönemde, bir önceki yıla göre. Burada bir algı yönetimi var ve bir ekonomik çöküntü var. 3 aydır iş yerlerini açamayan esnaf var. Ve bugün iş yerini açanlar ilk olarak 3 aylık elektrik faturası ile karşılaşıyorlar. 3 ay boyunca iş yapamamışlar. Genelgeyle kapatılan 149 iş yeri var. Borç ertelemelerle geçiştirmeye çalışıyorlar. “

CHP 22. Dönem Milletvekili Berhan Şimşek, canlı yayında AKP’nin asıl gerçek gündemin saptırmak için farklı olayları gündeme getirmesine ilişkin şunları ekledi sözlerine:

Kimsenin kimseden haberi yok. Diğer konuyla ilgili CHP örgütüne söyleyeyim. Bu yapılanların CHP’yi sokağa çekmek istiyorlar. Bir çatışmadan besleniyorlar, kutuplaşmadan besleniyorlar. Bizim kutbumuz Türkiye. Bu ülkenin kurucu unsuru olarak. Biz bu ülkede herkesle kardeşiz. Çok duyarlı ve dikkatli olmak gerekli. İstedikleri bu tür meseleleri gündeme getirip, gerçek gündemi saptırmak.

Biz bitmiş, savrulmuş, hiçbir argümanı kalmamış bir iktidarın; maske dağıtamayan bir iktidar bir ülkeyi yönetebilir mi? Bu kadar beceriksizlik olabilir mi? CHP ve muhalefetin bileşeni olarak umudu yeşertmeliyiz. Çalmadan, çırpmadan, özgürce, kardeşçe, barış içerisinde, herkesin ifadesinde, düşüncesinde, inancında hatta inançsızlığında ve özgürlüğünde, alnında teri kurumadan parasını alabilmeli, emekçisi, işçisi, memuru. Yıllık 900 milyon lira Saray’a(AKP’nin Aksaray’ı) yemek parası veriliyor. Bu millet ekmek arası ekmek yiyorlar. Sıcak ekmeğin arasına, bayat ekmek koyuyorlar. Saray’da da şaşalı, 24 uçak, yüzlerce araç, binlerce koruma ve bu milletin parasıyla istihdam ediliyor.

Ayrıca Türkiye’de önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sokağa çıkma kısıtlamasını olmadığına ve ardından İçişleri Bakanlığının da bu hafta sonunda sokağa çıkma kısıtlaması genelgesi üzerine Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokağa çıkma kısıtlaması kararı vermişti. Bu döngüde bir rüzgâr esintisi yaşayan Türkiye, muhalefette ve yurttaşlarda bir kafa karışıklığına sebep olurken, CHP’nin eski Milletvekili Berhan Şimşek; şunları açıkladı:

Gerçekten de trajikomik. Hürriyet’te manşet, artık sokağa yasağı bitti. Gece 01.15’te twittera baktık, haberlere baktık; sokağa çıkma yasağı olmuş. Bir twit daha atılmış saat 11 gibi, sokağa çıkma yasağı iptal edildi diye. İnsanların sabah uyandığı 6 itibariyle biletini almış, işi var, randevusu var, ziyareti, hastası var; bir anda şapkadan tavşan çıkarıyorlar. Bir ülkenin yönetimde devamlılık esastır. Bir ülke kararını verirken, telaş içinde vermez. Düşünerek verir. Bir adamın aklıyla, nizamıyla işler yapıldığı için ön tekerlek nereye giderse, bazı virajlar haricinde, arka tekerlek de düz giderken oraya basar.”

İnsanlarla alay mı ediyorsunuz?

Ben genelgeyi yayımlarım, iş biter. 24 saatte 3 karar veriyorsunuz. Türkiye nüfusunun ayrısından fazlasını oluşturan 14 büyükşehir ve Zonguldak. Siz insanlarla dalga mı geçiyorsunuz? Alay mı ediyorsunuz? Böyle devlet yönetimi olmaz. Dünya’nın hiçbir yerinde devlet ve hükümet sistemlerinde bu kadar başıbozukluk olmaz. Elinizi vicdanınıza koyun, böyle bir şey olabilir mi? Maske dağıtamayanların, bu ülkede sokağa çıkıp, çıkmamasını belirleyebilir mi? Bu işin başarısının altında, Cumhuriyet’in halk sağlığı paradigmasında temellendirilmiş sağlık çalışanları vardır. Tüm kaybettiğimiz sağlık çalışanlarımız şehittir, hâlâ onları şehit statüsünde kabul etmediler. Bekçiler, bekçilik yasasını getirdiler, ama sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesini getirmediler.

Saat 21’de alkışladık, alkışı duyup, kulağınız dolu, cebiniz boş olsun. Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir. Bu böyle olmaz. En önemlisi, o sağlık çalışanlarının birikimiydi; ama bunun yanı sıra samimiyetle meselenin içerisinde vicdanlarıyla giren bir milletiz biz.”

Kötüyü örnek gösteriyorlar’

Örnekleri şöyle veriyorlar, kötüyü örnek veriyorlar. İtalya, İspanya, Fransa. İyi yeri örnek verin. Güneykore’yi örnek verin, Çin’i, Singapur’u örnek verin. Onlar da Covid-19 ile yaşadılar. Ama burada çok çok önemli hadise, şanstı bizim için sağlık çalışanımızın bir dinamizmi ve organizasyonuydu. Bir şans da şuydu, rektörleri seçtiler, kendi adamları; hukuk fakültelerinin 3’ten birinden fazlasının dekanı ilahiyatçı, peyzaj mimarı, eczacı, hukukla alakası olmayan. İlk defa doğruyu yaptılar, bilim kurulu heyetini oluştururken HDP’li mi, MHP’li mi, CHP’li mi, AKP’li mi diye bakmadılar.”

Bilim Kurulu’nu dinlemiyorlar’

Benim yakinen tanıdığım arkadaşlarım, dostlarım var. İşte benim adamım değil, de bu ülken değerlerini buluşturduğunda, bu sürecin daha iyi yönetilmesidir. Ama bilim kurulunu da dinlemiyorlar.

Bu milletin vicdanı da, ikinci bir hadisedir. Huzur evleri vardır ama ayısı fazla değildir. Hâlâ anne, baba ata, dede, ataerkil, aile, eş, dost, hısım, akraba, amca, kayınvalide, kayınpeder; onları bırakmayız. Ama İspanya’da, İtalya’da ölenlerin birçoğu huzur evlerinde öldüler. Bizde yaş ortalaması 31, bu saydığım ülkelerde 44-45 bir şansımız da buydu.

CHP’li belediyeler; bu belediyelerin hiçbirinin huzur evinde bir pozitif vaka çıkmadı. Benim arkadaşlarım, Büyükşehir Belediye Başkanı arkadaşlarım, başta Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ve diğerleri; bunları söyleyin. İtalya’da, Fransa’da, İspanya’da huzur evinde ölüleri sürükleyerek çıkardılar. Sizin yönettiğiniz kentlerin huzur evlerinde bir tane pozitif vaka yok.”

CHP’li Bursa İl Başkanı Karaca, ekmeğin politikaya malzeme edilmesini eleştirirken, sokağa çıkma kısıtlamasının sürekli değiştirilme kararlarının alınmasına da başıbozukluk ile niteledi ve şunları ekledi sözlerine:

Şu an sokağa çıkma yasağı kısıtlaması, kaldırılması; inanın şu anda bile insanlar birkaç saat sonra ne yapacağını bilemiyorlar. Esnaf önce hafta sonu iş yapmak için hazırlık yapmaya başladı, sonra yasak geldi onlar iptal edildi. Şimdi tekrar organize olmaya çalışıyorlar. Şimdi yine bir iki saat sonra tekrar yeni bir genelgeyle vazgeçebilirler. Böyle başıbozukluk olan bir sistemde, planlı atılacak adımların olacağını sanmıyorum. Denk gelmiştir.

Ekmeğin politiğe malzeme edildiği döneme geçtik. Şurada altını çizeceğim nokta şudur. CHP iktidar olduğunda, sosyal yardımlar kesilecek gibi çok şey söylediler. Kendilerine devşirme ile kitleyi CHP’den uzak tutmaya çalıştılar. Şu an görüldü ki, CHP bu ülkeyi yönetirse elinde imkân olursa neler yapabileceğimizi gösterdik. Bursa’daki 3 belediyemize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bütün bursa süreci içerisinde belediye başkanımızdan, çalışan her işçimize, memurumuza kadar herkes sahada canı ve yüreğiyle çalıştılar.

Her türlü kısıtlama olsa da, ne kadar engellemeye çalışırlarsa çalışsınlar; gördük ki CHP kıt imkânlarla neler yapabileceğini gösterdi. Bütçe aynı bütçe, belediye aynı yönetiyor. Sonuç itibariyle aynı bütçeyle vatandaşın her derdinde çözüm için adımlar atılıyor, kaynak yaratılıyor.”

Turgay Kılıç / 06.06.2020

 

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular