3.5 C
Hamburg
Freitag, November 27, 2020
Start Gesundheit Almanya’dan 130 milyar avroluk ekonomiyi canlandırma paketi

Almanya’dan 130 milyar avroluk ekonomiyi canlandırma paketi

 

Almanya’da 4 Haziran itibarıyla yeni vaka sayısı 394, virüs kaynaklı ölüm sayısı ise 30 olarak açıklandı. Hamburg’daki yeni vaka sayısı ise 10 vakayla sınırlı kaldı.

Federal hükümetin koalisyon ortakları CDU/CSU ve SPD, yeni tip korona virüsü (covid-19) salgınından kaynaklanan krizle mücadele kapsamında, 21 saat süren görüşmelerin ardından, ekonomiyi yeniden canlandırma paketi üzerinde anlaştı. 130 milyar avroluk teşvik paketi, vergi indiriminden elektrik giderlerine, çocuk bonusuna kadar birçok alanda maddi desteği içeriyor. 130 milyar avroluk teşvikin 120 milyar avrosu federal hükümetin kasasından çıkacak. Almanya ‘da bugüne kadar açıklanan kredi ve destek miktarı 1 trilyon 130 milyar avroyu buldu. Ekonomiyi canlandırma ve teşvik paketinde neler yer alıyor?:

  • Bir seferliğe mahsus olmak üzere ailelere çocuk başı 300 avro ödenecek. Ödemenin her ay 100 avro olmak üzere 3 taksitle ödenmesi planlanıyor. Yıllık geliri 90 bin avroyu geçen aileler bu destekten yararlanamayacak. İşsizlik yardımı veya sosyal yardım alanların da yararlanacağı çocuk bonusu, yardım alanların gelirlerine dahil edilmeyecek Yani bu meblağ, verilen yardımdan düşülmeyecek. Ayrıca vergi denkleştirmesinde de bu miktar gelire dahil edilmeyecek.
  • Tek başına çocuk yetiştiren kişilere ayrıca ek destek verilecek. Bu kişilerin vergiden muaf oldukları miktar 1908 avrodan 4 bin avroya yükseltildi.
  • Yüzde 19 olan Katma Değer Vergisi (Almanya’da Mwst.), 1 Temmuz’dan itibaren 2020 sonuna kadar yüzde 16’ya düşürülecek. Ayrıca gıdaları kapsayan tüketim vergisi de aynı süreçte yüzde 7’den yüzde 5’e indirilecek.
  • Elektrik fiyatlarında indirime gidilecek. Elektrik fiyatları 2021’de, 6,5 Cent KW /Saat’ten hesaplanacak. 2022’de ise bu rakam 6,0 Cent’e düşecek.
  • Elektrikli araçların satışının teşvik edilmesi için verilen destek iki katına çıkarılacak.
  • Çalışanların sosyal sigorta primi ödemeleri en fazla yüzde 40 oranında olacak. Bu da maaşların iyileşmesine vesile olacak.
  • 50 milyar avroluk gelecek paketiyle yenilenebilir enerji, iklimi koruma ve dijital altyapı yapılacak yatırımlar teşvik edilecek.
  • Kriz nedeniyle işsizliğin arttığı bölgelere ve belediyelere maddi destekler sunulacak.

 

Barış Öneş

Hamburg Eyalet Parlamentosu SPD Milletvekili  / 04.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Afyonkarahisar´da „Puruşhanda“ kentine ait olduğu değerlendirilen tarihi yapı bulundu

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde yeni başlanan Üçhöyük kurtarma kazısındaki ilk verilerde "Puruşhanda" kenti olduğu değerlendirilen M.Ö. 1400 ila 2350'li yıllara kadar giden bir yapı bulundu. Afyonkarahisar...

Ailesinde akciğer kanseri olanlar 2,4 kat daha fazla risk taşıyor

Bayındır İçerenköy Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem Tokmak, "Ailesinde akciğer kanseri bulunan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski 2,4 kat arttığı için daha dikkatli...

Ein Jahr seit der Entscheidung: Die BAFA-Außenstelle in Weißwasser brummt

Nach der Entscheidung im November 2019 arbeiten heute bereits über 100 neue Mitarbeiterinnen und Mitarbeiter in der neuen Außenstelle des Bundesamtes für Wirtschaft und...

Trafik kontrolünde sürücünün cebinde silah bulundu

ALMANYALILAR - Hamburg'un Wandsbek semtinde trafik polisleri yaptıkları kontrolde 21 yaşında bir sürücünün cebinde silah buldular. Önceki gün akşam saat 19.45 sularında Rüterstrasse'de VW Golf...