11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeSınır Tanımayan Gazeteciler (RSF)’den Türkiye’ye Yeni Bir Kınama Daha

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF)’den Türkiye’ye Yeni Bir Kınama Daha

Dün yayınladığı yeni bülteni ile Türkiye’deki bağımsız gazeteciler ve basın üzerindeki baskıları kınayan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hedefinde bu defa “Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi” vardı.

 

ALMANYALILAR – Önceki günkü haberimizde İletişim Bakanı’nın gazetecilerle alay edercesine attığı tweetlere ve AKP döneminde gittikçe kötüleşen medyanın genel durumuna değinmiştik. Bakanın açıklamalarından rahatsızlık duyan bir tek biz değildik anlaşılan. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF)’in bülteni de bakanın tweetleri sonrasına denk geldi.

Ulusal medyanın %85’inin rejim yanlısı iş dünyası insanlarına ait olduğunu ve bunların resmi söylemleri izlediğini açıklayan kurum, geçtiğimiz haftalarda rejim karşıtı yayınlanan röportajlar yüzünden yer yer kimi medya kuruluşlarına yayın yasağı verildiğini, bunun yanı sıra bazı gazetelerin resmi ilan verilmesi uygulamasından men edilerek ayakta durmalarını engelleyecek bir nevi ceza ve ekonomik yaptırımların uygulandığına dikkat çekti. Genel atmosferin oldukça medya düşmanlığı yönünde olduğunu, her türlü eleştiri veya bağımsız haberciliğin vatanseverlik karşıtlığı veya vatan hainliği olarak değerlendirildiğinden yakındı.

Kurumun Genel Müdürü Christian Mihr, haber kuruluşlarına baskı ve yıldırma ile rejim yanlısı bir hatta çekilmeleri politikası uygulandığını, bağımsız bir medya düzenleme kurumu olmaksızın böylesine sert yöntemlerin kırılgan çoğulcu gazeteciliğin Türkiye’de yok olabileceğine değindi.

Bültende rejime muhalif haberlerin akabinde yasak ve cezaların gelmesine değinilerek, çoğunluğu AKP-MHP koalisyonu temsilcilerinden oluşan RTÜK’ün Mayıs ayı başında Halk TV’yi yayınladığı bir röportajda, muhalefet partisi başkanının yeni bir hükümet hatta rejim değişikliğinin hesaplanması gerektiğine değindiği için beş günlük yayın yasağı ve aylık reklam gelirinin %5’i uyarınca para cezası ile cezalandırdığını, zira bunun medya düzenleme kurulunca darbeye açık bir çağrı olarak değerlendirildiğine yer verildi. Bunun sadece oldukça uzun bir listeden sadece bir örnek olduğu, FoxTV, Télé1 ve HaberTürkTV kanallarına da geçtiğimiz aylarda rejim aleyhinde yayınlar yaptıkları gerekçesiyle RTÜK tarafından cezalar kesildiği belirtildi.

Devletin resmi Basın İlan Kurumu’nun (BİK) bu cezalandırma uygulamalarının sadece televizyon kurumlarını kapsamadığı, Evrensel ve BirGün gibi farklı muhalif gazetelere de basın etik kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle ilan vermeme cezasının uygulandığını, hayati önem taşıyan bu gelirlerden yararlandırılmadıkları belirtildi.

Ayrıca rejimin hakimleri yönlendirdiğini, sadece Şubat ayında İstanbul’da bir hakimin 232 habere yayın yasağı getirdiğini, bunlar arasında Cumhuriyet, Bianet, Diken, BirGün, Artı Gerçek, Gazete Duvar, T24, Odatv, Sputnik Türkiye, Evrensel, Halk TV, Tele1 ve Gerçek Gündem gibi yazılı veya sanal basının yer aldığına değindi. Bu yayın yasağı getirilen haberlerin hepsinin ortak bir noktası vardı: Maliye Bakanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olan Berat Albayrak’ın Doğu Trakya’da adının karıştığı bir arsa alımı olayıydı. RSF pek bilmese de bizim Kanal İstanbul vakası dediğimiz olay. Güya yabancılar satın almasın diye Albayrak’ın satın aldığı arsa olayıydı.

Bültende ayrıca kısa adı CİM olan iletişim bakanlığının basın kartları üzerinde kontrol yetkisi olduğunu, sadece bu yılın Ocak ayında 27 gazetecinin sarı basın kartlarının iptal edildiğini, uluslararası medya kuruluşlarının da yıldırmak istendiğini, kısa adı FMA olan Foreign Media Association (Yabancı Medya Derneği)’nin verilerine göre bir düzine medya mensubunun beş aydan fazladır basın kartlarının yenilenmesini beklediklerini, bu kartlar sayesinde çalışma izinlerinin uzatılmasının mümkün olduğunu ve en geç yıl sonuna kadar kartların yenilenmesi gerektiğine değinildi. Gecikmelerle ilk defa karşılaşılmadığını, geçen yıl da RSF’in ilgili bu kurumu eleştirdiğini, zira yabancı medya temsilcilerinin haftalarca yeni akreditasyonlarını beklediklerini hatırlattı.

Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 180 ülke arasında 154. Sırada yer alıyor.

04.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular