5.2 C
Hamburg
Freitag, April 23, 2021
StartHomeObama eşitsizliğe seslendi: “Şiddete başvuran azınlığı kınamalıyız”

Obama eşitsizliğe seslendi: “Şiddete başvuran azınlığı kınamalıyız”

Amerika Birleşik Devletleri(ABD) eski Başkanı Barack Obama, Gerorge Floyd adlı Siyahî’nin boğazına bastırılarak öldürülmesi sebebiyle ABD’de Amerikan polisinin sokakta insanlara gösterdiği orantısız güç hakkında konuştu. Ayrıca şiddetin de kınanmasına vurgu yaparken, geçmişteki bazı temel dersleri de anlattı.

 

Protestoların yıllar süren polis uygulamalarında daha geniş ceza ve adalet sisteminde reform yapılmamasından kaynaklandığını yazan Obama, “şiddete başvuranlar kınanmalı“ dedi.

ABD eski Başkanı Barack Obama, protestoları haklı görerek, kamuoyunun farkındalığını artırmak, adaletsizliğe dikkati çekmek ve rahatsız edici güçleri ortaya koymak gerektiğini de eklerken, bu arzuların da belirli yasalara ve kurumsal uygulamalara dönüştürülmesi gerektiğini belirtti.

Federal hükümeti değiştirmek önemlidir’

Polis departmanlarında ceza ve adalet sistemlerinin reform yapılarak düzenlenmesinin seçilmiş yetkililerin eyalet ve yerel düzeyde olabileceğinin mümkün olduğuna işaret eden Obama, “Gerçek bir değişim istiyorsak, seçim, protesto ve siyaset arasında değildir, her ikisini de yapmalıyız,” dedi.

Öte yandan Barack Obama, cezaların ve polis yetkilerinde ne kadar özel davranılması gerektiği isteğinde bulunulursa, seçilmişlerin yetkiye dudak hizmeti vermesinin ve protestoların bitmesi sonrasında her zamanki işlerine dönmeleri de o derecede zor olduğunu açıkladı.

ABD’li Obama, somut adımların atılabileceğini açıklarken, bu adımların nasıl yapılması gerektiğini anlatan ve mücadele verilebilecek bir alan için site kurduğunu belirterek https://www.obama.org/anguish-and-action/ adresinin linkini paylaştı ve orada protestoya ilişkin yazılar, eşi Michelle Obama’nın da George Floy’un fotoğraflarından paylaşımlar yer alıyor.

Son olarak da son birkaç ayın zor ve sinir bozucu olduğundan bahsederken, gençlerin de artan aktivizmini takip ettiğini ve bu sebeple de umutlandığını belirtti. Obama barışçıl mesajını şu satırlarla sonlandırdı:

Eğer haklı öfkemizi barışçıl, sürekli ve etkili eyleme yönlendirmeye devam edebilirsek, bu gerçek değişimin başladığı an olabilir.”

Son paylaşımında ise: “Hadi çalışalım,” diyerek kendi sitesinin linkini paylaştı:

https://medium.com/@BarackObama/how-to-make-this-moment-the-turning-point-for-real-change-9fa209806067

Turgay Kılıç / 04.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular