11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHome"İklim Kurtarıcıları"nın hedefi CO2 salınımını düşürmek

„İklim Kurtarıcıları“nın hedefi CO2 salınımını düşürmek

Aralarında Rahime Sürücü ve Şengül Çolak‘ın da bulunduğu 21 katılımcı verilen bilgi donanımıyla üç ay süreyle günlük yaşamlarında iklim değişiminin en büyük etkeni olan CO2 salınımının nasıl düşürebileceğini öğrenip, uyguladılar.

İklim Kurtarıcıları” yarışmasını yakından izleyen ve göçmen toplumu içinde de duyarlılık yaratılması için destek veren Hamburg Eyalet Parlamentosu SPD Milletvekili Güngör Yılmaz, 5 Haziranın Dünya Çevre Günü olduğunu hatırlatarak, “İklimin değişimi ile mücadelede hepimizin yapabileceği şeyler var” dedi.

Hamburg Çevre ve Enerji Bakanlığı tarafından „İklim Kurtarıcıları“ adlı yarışmaya herkes günlük yaşamında tüketim alışkanlıklarını değiştirerek, nasıl iklim değişiminin önlenmesine katkıda bulunacağı konu oldu.

Kentin çeşitli bölgelerinden yarışmaya katılanlara önceden detaylı bilgilendirmeyle iklim değişinin ana sebebi olan karbondioksit (CO2) salınımının tehlikeleri ve bunun salınımın nasıl düşürebileceği konularında bilgi verildi. Almanya’da her insanın yılda ortalama 9 tonluk CO2 salınımına neden olduğunu söyleyen Hamburg Çevre ve Enerji Bakanlığı Proje Sorumlusu Volker Dumann, „Avustralya’da benzeri görülmemiş, Almanya’nın yarısı kadar ormanlık alanı yok eden, milyonlarca hayvanın telef olmasına neden olan yangınlar, kutuplarda buzulların erimesi ve önlem alınmazsa sayısızca rakımı düşük adanın okyanus sularında kaybolması gibi felaketleri beraberinde getirecek iklim değişimin ana nedeni yüksek karbon salınımıdır“ dedi

Bir kilo tereyağ üretimi 20 kilo CO2 salınımına neden oluyor

Dumann şöyle deam etti; „Örneğin, bir kilo tereyağ üretiminde 20 kilo CO2 salınımı meydana geliyor. Bu sadece bir örnek. Her insanın yaşam şeklinde göre bir CO2 ayak izi vardır. Biz Hamburg eyaleti olarak kişi başına CO2 salınımını 2030 yılına kadar 5 tona ve 2050 yılına kadar karbonnötr dengesine getirmeyi hedefliyoruz. İnsanları bu tehlikeye karşı duyarlı kılmak ve her bireyin kendi yaşam alanında salınımın düşmesi için çok şey yapabileceği göstermek için bu yarışmayı düzenledik. 150 başvuru oldu. Her ilçeden 3 kişi, toplam 21 seçtik. Bunların arasında Rahimi Sürücü ve Şengül Çolak ile iki Türkiye kökenlinin de bulunması toplumun farklı katmanlarına ulaşmamız açısından sevindirici oldu. Katılımcıları seminerle bilgilendirdik. Ev ziyaretleriyle hangi alanlarda CO2 salınımı azaltabilecekleri kendilerine izah edildi. Örneğin hanede ısı yalıtımı, enerji ve su tüketimi incelendi. Katılımcıların nasıl yemek hazırladıklarından, ulaşımda hangi araçları kullandıklarına ve ne şekil tatil yaptıklarına kadar her şeyi CO2 salınımı penceresinden değerlendirdik ve nasıl CO2 salınımı tasarrufu yapabileceklerini izah ettik.“

Ciddi anlamda tasarrufta sağlıyor

Verilen bilgi donanımı ışığında üç ay boyunca çok bilinçli şekilde CO2 salınımına dikkat ettiklerini belirten Rahime Sürücü ve Şengül Çolak, „Biz yarışmaya kendisi de Çevre ve Enerji Bakanlığında çalışan, Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz’ın yönlendirmesiyle katıldık. İyiki de katılmışız. Çok basit ve günlük yaşamımızda kısıtlayıcı olmayan yöntemlerle, hanede CO2 salınımı düşürme imkanlarını öğrendik ve uyguladık. Mesela çok zorunlu olmayan durumlar ve kısa mesafelerde otomobil değil, bisiklet kullanmanın veya toplu ulaşım araçlarını kullanmanın önemli oranda CO2 salınımını düşürdüğü öğrendik. Uçak yolculuklarının çok büyük CO2 salınıma neden olduğu için, tatilleri iyi planlamak gerektiğini, yılda birkaç kez uçakla seyahat etmek yerine alternatif olarak mümkün mertebe trenle yolculuk etmenin avantajları hakkında bilgiler aldık. Kısacası çok şey öğrendik. En önemlisi başta kendi aile fertlerimiz olmak üzere, komşu ve yakın çevremizin de bu konuda duyarlılık kazanmasını sağladık. CO2 salınımını hane içinde azalmak aynı zamanda enerji, su, ulaşım vs. için yapılan harcamalardan ciddi anlamda tasarruf etmek anlamına geliyor“ şeklinde konuştular.

Üç ay süren yarışmanın sonunda katılımcılardan CO2 salınımında en çok tasarruf yapanlar ödüllendirildi.

Yarışma bitti, mücadele devam ediyor

Yarışmanın bittiğini ama iklim değişimi ile mücadelenin devam edeceğini söyleyen Hamburg Çevre ve Enerji Bakanlığı Atık İdaresinde birim şefi olarak görev yapan Güngör Yılmaz,”İklim değişimi tüm insanlığı ve canlılar alemini tehdit eden bir tehlike. Herkes bu tehlikeyi ciddi almalı. Aksi takdirde, orta ve uzun vadede herkesin yaşamı için koronavirüsü pandemisi nedeniyle yaşadıklarımızın çok daha ötesinde olan vahim bir tabloyla karşı karşıya gelebiliriz. Yarışmaya katılanlar edindikleri bilgi ve tecrübeleri bir nevi gönüllü „İklim Kurtarıcıları“ olarak paylaşıp, yayacaklar. Yarışmada iki Türk kökenlinin de bulunması, edinilen bilgilerin Hamburg göçmen toplumu içinde de yayılması açısından güzeldi” dedi. Yılmaz, 5 Haziran’ın 1976’dan beri Dünya Çevre Günü kutlandığına da işaret ederek, “İklimin değişimi ile mücadelede hepimizin yapabileceği şeyler var” şeklinde konuştu.

05.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular