5.2 C
Hamburg
Freitag, April 23, 2021
StartHomeBursa ABD pazarına girdi

Bursa ABD pazarına girdi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından öncülük edilen Bursa Ticari Araç, Karoseri, Üst Yapı ve Tedarikçileri Sektörü UR-GE Projesi kapsamıyla bu yıl ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenmiş olan LCT Show International Fuar’ına katılan Uğur Karoser, bu etkinliği fırsata çevirdi. Firma ise fuarda yaptığı anlaşma ile ilk etapta 2 adet minibüsü ABD’ye ihraç etti.

 

Ticaret Bakanlığı destekleriyle hayata geçirilen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesi (UR-GE) ile ABD pazarına açılan Uğur karoser adlı firma, ilk önce ürettiği 2 adet minibüsü Las Vegas’a gönderdiği açıklandı. Uğur Sönmezyuva; İsviçre, Hollanda, Belkçike ve ABD’de şubeleri bulunan uluslararası firma ile işbirliği yaptıklarını ve minibüs ile otobüslerini dünyanın farklı noktalarına gönderdiklerini şu sözlerle aktarıyor: “Ürünlerimiz Avrupa’da uzun süredir yollarda boy gösteriyor. Son olarak BTSO’nun UR-GE projesi kapsamında Las Vegas’ta katıldığımız fuarda yeni bir işbirliğine imza attık. Fuarda daha önce görüştüğümüz bir firma ile 25 adet araç için sipariş aldık.”

Sözlerine devam eden Sönmezyuva, gönderilen 2 aracın Gemlik Limanı üzerinden önce Portekiz’e oradan da ABD’ye ulaştıklarını anlatırken, salgına rağmen ihracatı geliştirdikleri için de mutlu olduklarını dile getirdi. Ayrıca bu alanda BTSO yöneticilerine de teşekkürlerini iletip, çalışmalarına da devam edeceklerini açıkladı.

btso haberi

Projemizde 30 firma yer alıyor’

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, projelerinde hâlihazırda 30 firmanın yer aldığını açıklarken, bu projelerdeki amacın ihracata yansıtabilmesini açıkladı:

Projemizde 30 firma yer alıyor. Amacımız sektörün üretimdeki potansiyelini ihracata da yansıtabilmek. ABD özellikle sektör açısından son derece önemli bir pazar. Barındırdığı fırsatların yanında firmalarımızın ufkunu genişletmesi açısından da bu pazarı önemsiyoruz. Bu doğrultuda projede ilk yurt dışı pazarlama faaliyetini geçen yıl Kasım ayında ABD’de gerçekleştirmiştik. İkinci yurt dışı etkinliğimizi de bu yıl Şubat ayında yine ABD’ye düzenledik. Las Vegas kentinde düzenlenen LCT Show International Fuarı’na katılan firmalarımız ayrıca sektörün önde gelen firmalarının üretim tesislerini de inceledi.”

60 milyon dolarlık ihraç

UE-GE kapsamıyla faaliyet gösteren 30 firmanın ihracatının 60 milyon doları aştığına ilişkin konuşan Koçaslan kısaca şunları ifade etti: “UR-GE kapsamında faaliyet gösteren 30 firmamızın ihracatı 60 milyon doları aşıyor. Amacımız bu rakamı çok daha yukarılara taşımak. Bu noktada Uğur Karoser firmamızın ABD’de yapmış olduğu ihracat anlaşmasını çok önemsiyoruz. Önümüzdeki süreçte gerek ABD pazarı gerekse de diğer tüm pazarlarda firmalarımızın rekabetçiliğini artırmak adına BTSO olarak var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Turgay Kılıç / 04.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular