5.2 C
Hamburg
Freitag, April 23, 2021
StartHome85 gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye İletişim Başkanı Fahrettin Altun: “Basın özgürlüğü demokrasinin...

85 gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye İletişim Başkanı Fahrettin Altun: “Basın özgürlüğü demokrasinin bel kemiğidir”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’de tutuklu 85 gazeteciyi göz ardı ederek, “Basın özgürlüğü, demokrasinin bel kemiğidir” dedi.

 

Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi araştırma verilerine 180 ülke katılmıştı. Bu verilerde ise gerçekleşen sonuçlarda, her ülke medyadaki baskıdan dolayı ne derecede demokrasiye hâkim olduğunu görmüş oldu.

img_6775-1

Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi ilk olarak Ekim 2002 yılında yayımlanmıştı ve bu raporda son beşte şu ülkeler vardı: Kuzey Kore, Çin, Burma, Türkmenistan ve Butan. 139 ülkeden oluşan bu araştırma verilerinde, diğer ülkeler güvenilir bilgi yokluğu sebebiyle listeye alınmamıştı.

Bir gazetecinin darp edilmesi sıralamayı değiştirebiliyor

2002’deki ilk raporda yine zirveyi şu dört ülke paylaşıyor: Finlandiya, İzlanda, Norveç, HollandaKanada ise bu listede beşinciliğe erişmişti. Kanada, Avrupa dışında zirveyi oynayan tek ülke unvanını almıştı. Fransa, bu raporda 2’nci sırada yer alıyordu. Fransa, gazetecilerin kaynaklarını korumak için bazı rahatsız edici tedbirlerle karşılaşması, bazı gazetecilerin de polis soruşturması sebebiyle Avrupa Ülkeleri arasında 8’inci sırayı paylaşıyor. Bu araştırma endeksinde bir gazetecinin darp edilmesi, tutuklanması; rapora göre bir sıra düşürmeye yetiyor.

haber 1 basın

Türkiye, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılındaki Dünya Basın Endeksi araştırma verilerine göre 99’uncu sıradaydı. Raporun ayrıntılarında ise Türkiye’de gazetecilerin hapsedilmesi, medyanın sansür edilmesi ve ayrıca Güneydoğu’da medyanın çember altına alınması sebebi vurgulanmıştı. 99’uncu sırada yer alan Türkiye’nin bulunduğu bu rapora toplamda 139 ülke katılmıştı. 2019 yılında yayımlanan aynı endekste 180 ülkeden 157’nci sıraya gelen Türkiye 17 yılda 58 sıra geriliyor. Bu yıl, 2020 raporuna göre Türkiye,  180 ülkeden 154’üncü sıraya yerleşiyor.

Fahrettin Altun’un dikkati çeken mesajı

111

İletişim Daire Başkanı ve aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı danışmanlığını sürdüren Fahrettin Altun: “Bugün(2 Haziran) #GeorgeFloyd protestoları sırasında TRTWord yapımcısı Lionel Donovan’a düzenlenen saldırıyı en sert biçimde kınıyorum.

Basın özgürlüğü, demokrasinin bel kemiğidir.

Endişelerimi en kısa zamanda ilgili ABD makamlarıyla paylaşacağım,” dedi.

Bu twitini İngilizce de yayımlayarak, Türkiye’deki tutuklu 85 gazeteciyi göz ardı ettiği dikkati çekiyor. Türkiye’deki çoğu medya çalışanlarının da bu mesajdan dolayı tepkisini çekti.

Turgay Kılıç / 03.06.2020

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular