11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartGesundheitNormalleşmenin ilk günü: 1 Haziran

Normalleşmenin ilk günü: 1 Haziran

Türkiye’de normalleşmenin son aşamasına gelindi. Tüm kafe, restoran, alış veriş merkezleri, küçük işletmeler, kapalı çarşılar, mağazalar açıktı. Sosyal mesafe, maske ve diğer kurallar çerçevesince normalleşmenin son aşamasını yaşadı.

 

Türkiye İçişleri Bakanlığınca ve Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da onayıyla çıkan genelgede 1 Haziran’da tüm kafe, restoran, park, çay bahçeleri, kuaför salonları, berberler, seyyar tezgâhtarlar, alış veriş merkezi sabah saatlerinden itibaren açıldı ve müşterilerini beklemeye başladı. Bazı mekânlar ise henüz hazırlıklarını tamamlayamadıkları için, bir sonraki günlerde açılacağını bildirdi.

Kurallar hâkimdi

Bursa’da yaşanan trafik salgın dönemini aratmadı. Salgın öncesi bir yoğunluk vardı. İnsan yoğunluğu ise aynı şekilde devam eden bir yoğunluktu. Alış veriş merkezlerinin (AVM) girişinde dezenfektan, ateş ölçen güvenlik görevlileri ve 2 metre mesafe kuralını anımsatan çıkartmalar yer alıyordu. Ayrıca içerideki mağazaların tüm çalışanlarında maske, yüz koruyucu plastik, saydam maskelerden vardı. AVM’lerin yoğunluğu, salgın öncesi yoğunluk gibi değildi. Sinemalar tamamen kapalıydı, bazı kafeler ise henüz hazırlıklarını tamamlamamıştı. Mağazaların içerisinde de salgına ilişkin yazılı uyarılar vardı. AVM’deki sandalye ve masalar, 2 metrelik sosyal mesafe kuralınca dizilmişti, normalleşmenin ilk gününde, salgı öncesi bir yoğunluk yoktu. AVM tercihi bir hayli azalmıştı.

2

Küçük işletmelerin salgın halleri

Salgında en kötü etkilenen de küçük işletmeler oldu. Bursa’daki çoğu küçük işletmelerden kuaför salonu, berber, manav, zücaciye, kapalı çarşı esnafı, kundura işletmecisi gibi diğer yerler; sosyal mesafe kuralına dikkat ederek normalleşmenin ilk gününü atlatmış oldu. Maskeyle ve işletmesindeki temizliğiyle müşterisini karşılayanlar da oldu, bu salgına ve sağlık kurallarına uymayanlar da oldu. Bazı kıraathanelerde sosyal mesafeye uygun dizilen sandalye ve masalar varken, bazı kıraathane veya çay evinde ise bir masanın etrafında 4-5 kişinin oturup, maskesiz sohbet ettiği de oldu. Salgın öncesi ekonomik çöküntü geçiren küçük işletmeler, salgın esnasında da normalleşmenin ilk günü olan 1 Haziran’da yine aynı çöküntü ile mücadele ediyor.

Pazar yerleri tam bir can pazarı gibiydi

Bursa’nın şehir göbeğinde bulunan halka açık Pazar yerleri, normalleşmenin ilk günü olan 1 Haziran’da bir can pazarı, meyve-sebze savaşı yaşanıyordu. Sosyal mesafe kuralı olmadığı gibi, meyve ve sebzeleri pazarcının da onayıyla kendi elleriyle seçenler de oldu. Salgın kurallarında pazardaki meyve ve sebzeleri elle dokunmak, seçmek yasaktı. Bu kuralın da göz ardı edildiği görüldü. Hemen yan tarafta bulunan halka açık kapalı çarşılarda ise insan trafiği azalmış, kapalı çarşı esnafı da ekonomik çöküntüden nasibini almıştı.

Diese Diashow benötigt JavaScript.

Normalleşmeye yağmur engeli

Ayrıca öğlen saatlerinde başlayıp saatlerce yağan yağmur, insan trafiğinde azalmaya sebep oldu. Sabah saatlerinde güzel havaya da aldanıp sokağa çıkanlar, alış veriş yapmak isteyenler; yağmura yakalandı ve saçakların altına, kapalı mekânlara sığınmaya başladılar. Yağmurun etkisi arttıkça cadde ve sokaklarda bulunan yurttaşlar kapalı mekânlara yoğunlaştı ve sosyal mesafe kuralı göz ardı edildi. Kapalı çarşıya, saçaklara, küçük mekânlara sığınan yurttaşlardan bazıları, saatlerce yağmurun durmasını beklerken, bazıları da yağmurun altında yürümeye, dolaşmaya devam ediyordu.

Toplu taşımalar

Bursa’daki toplu taşımalardan yeraltı tren istasyon seferleri, normal saatleri ile 22.30’da son verildi. Normalleşme öncesinde 21.30’da son bulan istasyonlar, 1 Haziran’ın normalleşme kararı ile 22.30’da son buldu. Diğer metrobüs seferleri ise normal saatlerine ve güzergâhlarına göre devam ettiler. Sosyal mesafe kurallarına ilişkin ise yeraltı treni da olduğu gibi koltuklardan biri boş olacağı şeklinde oturtuluyor ve dezenfektan ile salgınla mücadele noktasında gereken önlemler alınmaya devam ediyor. Pazartesi itibariyle de Bursa Büyükşehir Belediyesi’na ait BBBUS’un Sabiha Gökçen seferi başlamış oldu.

Akşam saatleri

Akşam saatlerine gelindiğinde trafikte azalma görülürken, öte yandan alış verişlerin de son bulduğu, mekânların artık boşalmaya başladığı anlar yaklaşıyordu. Otogar ve diğer alanlarda toplu taşımalarda yoğunluk bitmiş, normalleşmenin ilk günü olan 1 Haziran’da her şey sonraki günlere bırakılmış gibiydi.

Turgay Kılıç / 02.06.2020

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular