11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeSınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Sonunda ABD’deki İhlalleri Görebildi

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Sonunda ABD’deki İhlalleri Görebildi

ALMANYALILAR – Afro Amerikalı George Floyd’un bütün dünyanın gözü önünde polis şiddeti ile katletilmesininden sonra başlayan kitlesel protesto hareketlerinde, gazeteciler de protestoculara karşı kullanılan polis şiddetinden paylarına düşeni alıyorlar. ABD ile ilgili çok mecbur kalmadıkça basın ihlalleri konusunda haber geçmeyen RSF, bu defa daha fazla dayanamayıp bugün öğleden sonra yayınladığı bülten ile olup bitenleri kınadı. Şimdiye kadar medya mensuplarına kadar 68 defa saldırının gerçekleştiğini belirten örgüt bunların arasında Almanyanın Sesi televizyoncularının da olduğunu belirtti.

ABD’nin 30 şehrinde gerçekleşen protesto gösterilerinde gerçekleşen basın ihlalleri medya mensupları tarafından kayıt altına alındı. Bu kayıtlara göre gazetecilere karşı polis, plastik mermi, biber gazı ile gözyaşartıcı gaz kullanmakla birlikte, hakaret ve kaba şiddete de başvurdu. Birçok yerde gazetecilerin kullandıkları malzemeler tahrip edildi, canlı yayın araçları kullanılmaz hale getirildi. RSF’in raporuna göre buna polisler kadar yer yer protestocuların da neden olduklarına yer verildi.

ABD Başkanı Donald Trump’un basın ile nasıl alay ettiği, eleştirel ve muhalif medyaya karşı nasıl da aşağılayıcı bir politikasının olduğunu çok iyi bilen polis, bundan yola çıkarak medya mensuplarına aman vermedi. Kurumun polisin yanı sıra protestocuları da suçlaması dikkat çekici.

Raporun belirlediği olaylar ve isimlerden bazıları şunlar: Fotoğrafçı Linda Tirado Minneapolis’de polis tarafından sıkılan plastik mermi sonucu sol gözünü kaybetti. Almanyanın Sesi temsilcilsi Stefan Simons’a yine aynı şehirde polislerce ateş edildi. Haber ajansı Reuters’in kameracılarından ikisi plastik mermilerle yaralandı. Louisville şehrinde polis yerel televizyon kanalı Wave3-News habercisi Kaitlin Rust ve ekibine canlı yayın esnasında saldırdı. Minneapolis’de CNN ekibinden Omar Jimenez ve ekibi canlı yayın esnasında gözaltına aldı. Yine bu şehirde görev yapan Avusturalya haber kanalı 9News muhabiri Tim Arvier’i ve ekibini gözaltına aldı. Las Vegas’da AFP haber ajansı için çalışan Bridget Bennet gözaltına alındı. Yine Review-Journal fotoğrafçısı Ellen Schmidt’de bu şehirde gözaltına alındı.

RSF’in raporuna göre protestocular tarafından da saldıraya uğrayan gazeteciler oldu. Bunlardan şimdiye kadar isimleri saptananlar: Pittsburg’da KDK-TV muhabiri Ian Smith protestocular tarafından hastanelik edilecek şekilde dövüldü. Washington’da Fox News haber kanalı muhabiri Leland Vittert ve kamera ekibi yürüyüşçüler tarafından dövülüp takip edildiler. Phoenix’de bir protestocu CBS habercisi Briana Whitney’in elinden canlı yayın esnasında mikrofonunu almaya çalıştı.

ABD, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 45. sırada yer alıyor.

01.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular