11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHome‘İşkence devlet geleneğidir’

‘İşkence devlet geleneğidir’

Çağdaş Hukuk Derneği avukatları, Türkiye’de birçok insanî suçlara karşın savunma yolunda adımlar atıyor, hukuksal destek veriyor. İktidar partinin de hukuku ve adaleti savunan avukatları, savcıları ve hiçbir delil olmaksızın sorgusuz, sualsiz hapse atılanların savunmasını yapan hâkim ile diğer avukatları bertaraf etmek için hapse attı, ihraç etti.

 

Çağdaş Hukuk Derneği(ÇHD), 1974 yılından beridir işkenceye karşı durdu, insancıl yaşama hakları için sürekli bir çaba içindeler. Diyarbakır Emniyetinde de gerçekleştirilen işkencenin görüntülerinin yayımlanması üzerine ÇHD, bir bildiri yayımladı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu işkenceyi organize ettiğini duyurdu.

İşkenceyi reddediyorlar

ÇHD, hazırladıkları bir bildiri ile Diyarbakır’da bir polisi silahla öldürüp kaçan zanlının tutuklanıp, önce işkence edilmesi ve ardından çırılçıplak soyulup, fotoğrafının da kamuoyuna servis edilmesine dikkati çekti. “İşkence devlet geleneği olarak sürmeye devam ediyor,” diye başlanan basın bildirisinde şunlar ifade edildi:

Diyarbakır’da, Emniyet Müdürlüğü içinde çıplak yere yatırılmış ve üzerine basılmış bir kişi, yanında copla servis ediliyor. Servis eden, siyasal iktidarın ortağı MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un danışmanı Emre Soylu! Servis edilen ise alenen işkence!

Amerika’daki polis şiddeti için tweet atıp takipçisi olacağını söyleyen TC yetkilileri, kendi devlerinde işlenen suçları görmezden gelmenin ötesinde, bizzat açıklamaları ile ve faillerini cezalandırmak yerine terfi ve taltif gibi yollarla ödüllendirerek teşvik etmektedir.

Emniyet teşkilatını idari anlamda hiyerarşik amiri olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “suçla mücadele” adı altında, polislerine “bacaklarını kırmazsanız görevinizi yapmamış olursunuz, merak etmeyin size bir şey olmaz, varsa cezası tüm sorumluluğu ben alıyorum,” şeklinde yapmış olduğu daha önceki açıklamalar da göstermektedir ki; insanlık suçu olan işkence bir devlet yöntemi olarak, alenen tercih edilmektedir.

Açıktır ki; bir milletvekili danışmanının zamanaşımı dahi olmayan, insanlık suçu olarak tanımlanan ve tüm dünya gibi Türkiye’de de mutlak surette yasaklanan işkence görüntülerini servis edebilme cüreti de tam olarak buradan beslenmektedir.

ÇHD olarak; kurulduğumuz günden bu yana, neredeyse yarım asırdır, işkenceye karşı her alanda ve her koşulda mücadele yürütmektedir.

İşkence suçlarının takipçisi olacağımızı ve işkence mağdurlarına gönüllü hukuki destek vermeye devam edeceğimizi bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

Diese Diashow benötigt JavaScript.

Turgay Kılıç / 01.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular