9 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartTechnologyNASA, SpaceX’i test ediyor: Behnken ve Hurley tarih yazıyor

NASA, SpaceX’i test ediyor: Behnken ve Hurley tarih yazıyor

NASA, olumsuz gerçekleşen hava koşulları sebebiyle ertelediği SpaceX ‘i fırlattı ve astronotların ise bu anını canlı görüntüledi, istasyondan bu anları anlık takip etti.

 

Uluslararası Uzay İstasyonu Nasa; astronotlarından Robert Behnken ve Douglas Hurley’i Uluslararası Uzay İstasyonunda SpaceX’in test uçuşu için canlı yayın öncesinde bazı etkinlikler düzenlenmişti.

27 Mayıs’ta kötü hava koşulları sebebiyle ilk girişim ertelenmiş, 30 Mayıs Cumartesi günü ise sabah saat 11 sıralarında NASA Televizyonundan ve ajansın web sitesinden diğer birçok platformdan canlı olarak yayınlandı. Yayındaki yorumculardan Marie Lewis, Dan Hout, Gary Jordan, Derrol Nail ve NASA’dan Tahira Allen, Lauren lyons, John Insprusker ve SpaceX’ten Jessie Anderson yer aldı. Özel konuk olarak da eski NASA astronotu Leland Melvin, son yayın programcıları da NASA’dan Leah Cheshier, Courtney Beasley, Gary Jordan ve Dan Huot, SpaceX’ten Kate Tice, Siva Bharadvaj ve Michael Andrews oldu. Dünya yörüngesinde test edilen Crew Demo-2’deki astronotlar içeriden görüntüleri kaydedip, NASA’ya gönderdiler ve içerideki test işlemlerini canlı yayın yapan NASA’yla paylaştılar.

Ayrıca NASA’nın bilgileri arasında, astronotlardan Behnken ve Hurley, yaklaşık olarak 10 yıl Amerika topraklarından Uluslararası Uzay İstasyonuna Amerikan roketi fırlatan ilk Amerikalı oldukları için Cumartesi günü tarih yazdıklarını, önemli bir başarı elde ettiklerini ifade ettiler. SpaceX Demo-2’nin görevinin test hedeflerinin çoğunun tamamlandığını, geri kalanının da uzay aracı istasyonunun bir parçası olarak çalışması dâhilinde, Atlantik Okyanusu’na çözülüp paraşüt inişi gerçekleştiğinde tamamlanacağı bildirildi.

nasa haber 2

Diğer günün gelişmeleri

NASA, hazırladığı günün gelişmeleri için, SpaceX Crew Dragon uzay aracının NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde yer alan tarihi Launch Complex 39A’dan SpaceX Falcon 9 roketinin 31 Mayıs Pazar saat 10.29 sıralarında fırlatılıp uzay istasyonuna yanaşacağını bildirdi.

Ayrıca, NASA’nın yazılı olarak sitesinde yazdığı açıklamalar göre, SpaceX’in NASA’nın Ticari Ekip Programı için son test uçuşu olacağını ve Falcon 9 roketinin, Crew Dragon uzay aracının ve yer sistemlerinin de yörüngede yerleştirme ve iniş işlemlerinin performansı hakkında kritik veriler sağlayacağıydı.

Test uçuşunun da uzay istasyonunda astronot taşıyan düzenli uçuşlar için SpaceX’in mürettebat taşıma sisteminin sertifikasyonu için değerli verileler sağlayıp, şu andaki test uçuşundan alınan veriler sertifikası incelendikten sonra gerçekleşecek olan ilk uzay istasyonu mürettebatı rotasyon görevine ilişkin de donanım hazırladığı açıklandı.

Salgının getirdikleri engeller dizisi

Koronavirüs (Covid-19) salgının getirdiği risk sebebiyle bir tür önlemler alındı. Haber konferansları için katılan medya çalışanlarının uzak mesafede olacağı ve akredite uygulanan kişilerin de sınırlı sayıda olacağı açıklandı. Medyanın ve Kennedy çalışanlarının korunması açısından Kennedy Basın Sitesi Haber Merkezi tesisleri, bu etkinlik boyunca tüm medya emekçilerine de kapalı olacağını, Kennedy bilgilendirmesine katılmak isteyenlerin testten 1 saat öncesinden ksc-newsroom@mail.nasa.gov adresine mail atmaları gerektiğini açıkladı. NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde düzenlenen varış sonrası haber konferansına da katılmak isteyen gazetecilerin de 1 saat öncesinden 281-483-5111 numaralı telefondan Johnson haber odasına başvurmaları bildirildi.

ASTRONOT

Sırasıyla etkinlik saatleri şu şekilde duyuruldu:

18:45 – Crew Dragon’dan astronot inen bağlantı etkinliği

10:29 – Bağlantı istasyonu

12:45 – Kapak Açık

13:05 – Karşılama töreni

15:15 – Johnson’a varış sonrası haber konferansı

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine

Johnson Uzay Merkezi Direktörü Mark Geyer

NASA Baş Astronotu Pat Forrester

1 Haziran Pazartesi

11:15 – Uzay İstasyonu mürettebatı haber konferansı, NASA astronotları Chris Cassidy, Bob Behnken ve Doug Hurley ile

12:55 NASA astronotları Chris Cassidy, Bob Behnken ve Doug Hurley ile SpaceX çalışan etkinliği ve 2020 Mozaik sunum sınıfı

Medyanın bu lansman için akreditasyon için son başvuru tarihi geçti, ancak medya akreditasyonu hakkında daha fazla bilgiyi ksc-media-accreditat@mail.nasa.gov adresine e-posta göndererek bulabilirsiniz.

Bu test uçuşunun, ABD havacılık endüstrisi ile birlikte çalışan Amerikan roketleri ve uzay gemisinde Amerikan topraklarından uzay istasyonuna 2011’den beri ilk kez astronotlar başlatmak için çalışan ABD Havacılık ve Uzay Mürettebat Programı’nda çok önemli bir nokta olduğu da belirtildi.

Programın amacının güvenilir olduğuna işaret eden NASA, şu sözleri aktardı:

Ticari Mürettebat Programının amacı Uluslararası Uzay İstasyonuna güvenli, güvenilir ve uygun maliyetli ulaşım sağlamaktır. Bu, ek araştırma süresine izin verebilir ve Ay ve Mars’ın insan keşfine hazırlık da dâhil olmak üzere, insanlığın keşif için test edilmiş gemisinde keşif fırsatını artırabilir.”

Turgay Kılıç / 31.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular