11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartGesundheit“Çok dilli, seviyeli ve kaliteli bir medya organına kesinlikle ihtiyaç var”

“Çok dilli, seviyeli ve kaliteli bir medya organına kesinlikle ihtiyaç var”

Söyleşi: Yeşiller Hamburg Milletvekili Yusuf Uzundağ

ALMANYALILAR – Hamburg’da gerçekleşen seçimler sonrası, küresel salgının başlamasından dolayı hükümet hâlâ kurulamadı. Seçimin galipleri SPD ve Yeşiller arasında 13 defa olası bir koalisyonun oluşması yönünde toplantılar gerçekleşti. Bu görüşmeler basına da yansımasına rağmen göçmenlerin olup bitenler konusunda neler oldukları hakkında pek bilgilerinin olmadığı düşüncesinden hareket ederek, Hamburg parlamentosunun yeni yüzlerinden Yeşiller Hamburg Milletvekili Yusuf Uzundağ ile görüştük. Salgından koalisyon görüşmelerine, partinin gündemlerinden göçmenlerin iletişim sorunlarına, komplo terisine kulak verenleri ve partideki son çalkantıyı kapsayan konuları ele aldık.

Almanyalılar: Hamburg’da eyalet parlamentosu seçimleri yapıldı daha henüz hükümet kurulmadan pandemi salgını başladı. Eski hükümet geçici olarak idareye devam ediyor. Dünya çapındaki verilerle kıyasladığında Hamburg bu şiddetli kriz günlerinde hiç de fena idare edilmedi. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Yusuf Uzundağ: Hem Hamburg hem de Almaya Corona virüsü açısından iyi bir sınav verdi. Bunun yanı sıra gerek Almanya’nın, gerekse Hamburg’un sosyolojik yapısı, sağlık sistemi ve donanımı gereği bu konuda daha şanslı bir konumda oldu. İtalya, İspanya ve Fransa’da ile karşılaştırırsak bu etkenler çok önemli rol alıyor. Özellikle bu hastalık, yaşlı ve bağışıklık sistemi kötü olan insanları daha çok etkilediği için Almanya’da bu durum, aile yapısı gereği, yani çekirdek ailenin yaşlılardan uzak olması nedeniyle yaşlı kesime fazla bulaşmadı. Bizim sağlık sistemi güneyli ülkelerden daha donanımlı ve yeterince suni solunum cihazları olduğu için, fazla sayıda hasta ölmedi. Bir de tabii ki öteki birçok unsur bu hastalığın Almanya’da yayılmasını engelledi. Örneğin yapı gereği Alman toplumu daha da disiplinli. Buna benzer birçok unsur ve çabuk alınan önlemler Alman hükümetinin ve yerel hükümetlerin bu konuda başarılı bir sınav vermesine yol açtı.

İktidar ortakları SPD ile Yeşiller arasında koalisyon görüşmeleri devam ediyor. Bize bu görüşmelerin başlangıcından bu yana geçirdiği süreçlerden bahsedebilir misiniz? Gelinen en son aşamaya da değinebilir misiniz? Şu an nerede bu görüşmeler, nasıl gidiyor, hangi konular üzerinde anlaşmaya tam olarak varıldı, sırada başka neler bekliyor, resmi hükümet ne zaman kurulacak?

Dün (28.05.) koalisyon görüşmelerinin 13‘cüsü ve sonuncusu gerçekleşti. Aldığım bilgiler göre, hemen hemen her konuda anlaşılmaya varıldı. Bu görüşmelerin büyük bir bölümü, her görüşmeden sonra basına yansıtıldı. Dün saat 12’den itibaren basın açıklaması yapıldı. Kimlerin hangi bakanlığı ve yardımcılığını alacağı mevzusu dışında her konu ele alındı, görüşüldü ve karara bağlandı.

Anlaşılan konular genel olarak ekonomik yardım paketi konusu, 1 milyar € tutarında işletmelere ekonomik destek. 250’den fazla çalışanı bulunan işyerlerine öncelik tanınacak. Bundan daha az eleman çalıştıran işyerleri kredi garantisi ve kamu yardım paketleriyle desteklenecek. Halk Hamburg’un en büyük toplu taşıma işletmesinden 250-500 milyon € tutarında tahvil alarak “Green Bond” isimli proje sayesinde hem para kazanıp hem de toplu taşıma konusunda yeni yatırımlara destek sunabilecekler. Üzerinde anlaşmaya varılan bütün projelerin finansmanı konusu ortaklaşa kararlaştırılacak. 20 yıl içerisinde kamu kurumları iklim (karbon) nötr olacaklar. Haziran başında resmi koalisyon anlaşması hazırlanmış olacak ve imzaya sunulacak, böylelikle şimdiki belediye başkanı görevine yine devam edebilecek. Anlaşmalar imzalandığında daha detaylı bilgilerin kamuoyu ile paylaşılacağını söyleyebilirim.

Bu görüşmelerin sonucu bir döküman olarak gelecek hafta basına açıklanacak ve biz Yeşiller’de olan geleneğimizdeki gibi, bu sonuçlar parti üyelerinin onayına sunulacak. Tabii ki Coranadan dolayı, parti kongresi toplanamadığı için, bu bu sefer video konferansı ile gerçekleşecek. Bunu her ilçe teşkilatı kendi bünyesinde yapacak, daha sonrada 6 Haziran’da  Yeşiller Eyalet Komisyonu bu konu için toplanıp koalisyon görüşmelerinin sonucu üzerine karar verdikten sonra bu koalisyon ortaklığı imzalanacak.

Bu günlerde Hamburglu Yeşilleri en çok meşgul eden konulara ve sorunlara gelecek olursak gündeminiz de neler var? Bir yandan gün geçtikçe asabileşen bir kamuoyu var. Diğer yandan en küçük bir gevşemede salgının bulaşma riski hiç eksik olmuyor. Takviminizde neler var bu sıralar biraz bunlara değinebilir misiniz?

Corana tabii ki her alanda olduğu gibi, bizi de en çok meşgul eden konuların başında geliyor. Bunun toplumsal hayata yansıması ve etkilerin toplum üzerinde alt düzeye indirilmesi yönünde çabalarımız oldu. Örneğin kreşlerin bir an önce açılması, gençlik çalışması yapan kuruluşların hizmete açılması, teknik donanımı olmayan dar gelirli aile çocuklarının okula gidip orada eğitim görmesi ve demokratik hakların tamamen ortadan kalkmasının önüne geçilmesi gibi konularda girişimlerimiz oldu. Tabii ki bu koalisyon görüşmeleri oldukça yoğun ve gündemi zorlayan bir unsur olduğu için olması gerekenler bir nevi hakkıyla yapılamadı.

Göçmen esnaf da yerli esnaf gibi kan ağlıyor. Alınan ekonomik tedbirler sizce yeterli mi? Yeşiller bu konuda SPD’den farklı olarak ne düşünüyor, ne yapıyor bilmek istiyoruz?

Bu konuda hem federal hükümet, hem de yerel hükümet çeşitli acil yardım paketleri sundular. Tabii ki bunlar normal koşulları aratmayacak düzeyde değil, fakat en azında birçok esnafın iflas etmemesi açısından önemli yardımlar. Biz özellikle küçük esnafın korunmasının önemini biliyoruz. Büyük sermaye bu yardımlardan en büyük payı almamalı.

Göçmen esnaf dil konusunda zorluklar yaşadı. Nereye nasıl tam olarak başvuracağını bilemedi. Bu konuda çok kültürlü bir şehirde resmi kurumların bu konuyu es geçmelerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Salgının başlangıcında da hastalığın tanıtımı konusunda aynı hataya düşülmüştü?

Evet maalesef böyle bir sorun var. Bunu ben de fark ettim ve partimizin grup toplantısında konuyu dile getirdim. Hamburg’da yaşayan genel göçmen kitleye, özellikle Türkiyelilere yönelik olarak iletişim alanında zorluklar yaşanıyor. Bu bir gerçek. Herkesin kolaylıkla ulaşabileceği, aktüel, akıcı bilgi kaynağı bana da sıkça soruldu. Bizim göçmenlerin ezici çoğunluğu Türk medyasını ve basınını takip ediyor. Yerli ve yerel medyadan uzak duruyorlar, pek ilgi göstermiyorlar. Bu anlamda ben de çok dilli, seviyeli ve kaliteli bir medya organına kesinlikle ihtiyaç duyulduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca günlük hayatta bu iletişim eksikliğinden kaynaklanan örneğin bir çok yalan yanlış bilgi dolaşıyor. Tabii bunun kaynağı ya tek yanlı bilgilendirilmiş olmakta, ya da tamamen gerçek bilgiden uzakta olmaktan, yanlış bilgiler edinmiş olmaktan kaynaklanıyor. Bizim göçmen toplumunda da saçma sapan komplo teorilerinin oldukça ilgi gördüğüne tanık oldum. Özellikle sosyal medyadan edinilen bilgi kirliliği sözkonusu. Bir yönüyle hem kendilerini, hem de çevresindeki insanları da tehlikeye atmış oluyorlar umarsızlıklarıyla. Bu yönlü yaklaşımları politik olarak bilinçlenmiş insanlarda da görmek oldukça şaşırtıcı. Alınan tedbirlere şüpheyle yaklaşıyorlar. Ciddi ölümcül kitlesel salgını yaşamayışımız nedenini yukarıda da değindiğim gibi alınan tedbirlerin yanı sıra toplumun kültürel altyapısına, aile ve sosyolojik yapısına bakarak değerlendiremiyorlar. Onun yerine komplo teorilerine sarılıp yer yer kolaycı bir mantıkla anti-semitik söylemlerde dahi bulunabiliyorlar.

Küresel salgına karşı alınan yasak ve resmi tedbirlerden sonra Almanya çapında ırkçı söylem ve saldırıların gittikçe arttığını resmi kurumlar bizzat söylüyorlar. Hamburg’da bu protestolar konusunda siz neler gözlemlediniz? Hem aşırı solun, hem de aşırı sağın yasakların demokrasiyi katlettiği, otokrasiyi arttırdığı yönünde benzer yaklaşımları var. Süreç ve yasaklamaları nasıl anlamalıyız?

Biz bir yandan demokratik hak ve özgürlüklerin kısıtlanmaması konusunda sürekli uyarı ve açıklamalarda bulunurken, bir yanda da bu konuyu çeşitli komplo teorileriyle kullanmaya çalışanlara karşı durduk. Özellikle aşırı sağcı ve ırkçı unsurlar bu kısıtlanmaları bahane ederek halkı sokağa devlet ettiler ve ediyorlar. Sol çevrenin bu önlemler konusundaki tutumu çok dikkatli olmalı. Bazen aynı paralelde olmaları tehlikeli bir durum. Bu süreç geçici bir durum olduğu için, burada var olan demokratik hak ve özgürlükler tehlikede değil. Asıl tehlike, bu demokratikliği kendi lehine kullanmak isteye ırkçı partilerin paralelinde olmak. Bu konuda çeşitli komplo teorileri üreten solcu arkadaşların çok dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Son günlerde Hamburg Yeşillerde skandal üstüne skandal yaşanıyor diye bir haber okuduk. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Gerek Yeşiller gerekse genel olarak politikacılar aralarındaki çürük elmaları nasıl ayıklamalı? Herkesin aynı kefeye konulması seçmenlerin politikaya ve politikacılara olan inanç ve güvenlerini olumsuz etkilemez mi?

Bu konuyu, böyle bir konuyu ben de basından ve sosyal medyadan öğrendim. Şimdi vaka mahkemeye intikal etmiş durumda. Bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Zira parti içi çelişkiler ve sorunlar konusunda taraf olmak, yalan yanlış veya eksik bilgilerden yola çıkarak hareket etmek istemiyorum. Ayrıca ben de şahsen kişinin suçunun bir mahkeme önünde kanıtlanana kadar masumluğu ilkesine inanıyorum. Olay mahkemede ve sürüyor.

Bunun dışında bahsettiğiniz konuya hepimiz dikkat ediyoruz. Ben uzun yıllar boyunca Altona Belediye Meclisi’ndeydim. Her türden harcamaların kurallara ve kaidelere uygun olması, tasarruflu olunması gibi konularda ne denli titiz ve dikkatli olunduğunu çok yakından bizzat yaşadım. Hepimizin hassasiyetle üzerinde durduğu bir konuydu bu. Böylesi davranışlarda bulunanları gözetleyen iç organlar olmalı, belki de vardır diye düşünüyorum. Sorumlular bu konuda dikkatliler ve olmak zorundalar. Mahkeme sonuçlanmış olsaydı herkes kendi kişisel görüşünü açıklayabilirdi. Ama bu aşamada pek adil bir davranış olmaz.

Teşekkürler

29.05.2020

Süleyman Deveci

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular