11.2 C
Hamburg
Mittwoch, Oktober 28, 2020
Start Home CHP’li İnce: ‘Türkiye bu faşist düzenden kurtulacak’ dedi ve kanalı terk etti

CHP’li İnce: ‘Türkiye bu faşist düzenden kurtulacak’ dedi ve kanalı terk etti

CHP’li Muharrem İnce Haber Global’e konuk oldu ve kadın gazetecilerin sorularını yanıtladı. Program akışında CHP’li İnce’nin konuşması kesilip, Erdoğan’ın canlı yayınına bağlanan Haber Global kanalı, İnce’nin sinirlenmesine ve kanalı terk etmesine sebep oldu.

 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)’nin Cumhurbaşkanı Adayı ve aynı zamanda Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da 2 yıl önce rakibi olan Yalova Eski Milletvekili Muharrem İnce; Haber Global kanalından Senem Toluay Ilgaz’ın sunduğu ‘Neden? Muharrem İnce Özel’ programının özel konuğuydu. Soruları soracak kadın gazetecilerden Nihal Bengisu Karaca, Haber Global Ankara Temsilcisi Tuba Atay ve gazeteci Özlem Gürses vardı.

İlk soru, camilerde çalınan şarkılardı. İnce, İzmir’deki bazı camii minarelerinde çalınan şarkılar için şunları söyledi: “Camide minareden şarkı türkü söylenmesi, ayıptır yanlıştır kınanmalıdır sonuna kadar kınıyorum, bulunmalıdır, cezalanmalıdır. Banu kardeşimiz, olayı haber sitesinde okuyor ve diyor ki, övme yapmıyor. Yazı yazıyor, “İzmir müftülüğü bu konuda bir şey yapacak mı?” Banu twiti atmadan önce, haber sitelerinde haber olmuştu. Övme de yok. Banu’nun cezalandırılansı gereken bir şey yok burada. Sistem dıştan gelecek müdahalelere açık.

Radyocular derneğinin açıklamalarına da bakarsanız, oradan geçen amatör telsizci de bu sisteme girebilir, yarın Türkiye’nin başka bir yerinde bu türden bir olaydan başka bir yerden de karşılaşabiliriz. Sekiz bakanlığın bütçesinden fazla olan bir bütçeye sahip olan diyanet, bu sistemi neden yenilememiş?”

image0

Telsiz sistemini çökerten failler henüz bulunamadı

CHP’li Muharrem İnce, camide telsiz sistemlerine girilip, camilerde şarkı ve türkü çalan kişilerin henüz bulunmadığına ve Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla bu görüntüleri paylaşan CHP’nin eski İzmir İl Başkan yardımcısı Banu Özdemir’in tutuklatılmasını anlatırken, şunları ifade etti:

Bunu hâlâ İçişleri bakanlığı, MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı), polis bulamadı. Ama Banu’nun cezalandırılması başlı başına bir skandaldır. Önce savcı 216/3’e göre tutukluyor ve sonra bakıyorlar ki, 216/3’ün karşılığı 1 yıldan az olunca tutuklama olmaması lazım. Maddeyi değiştirip, 216/1’e getirip, kamu güvenliği açısından açıkça bir tehlike varmış gibi. Erdoğan’ın konuşması sonrasında bir anlamda yargıya talimat oldu tutuklandı. Tıpkı Adana Yüreğir’de olduğu gibi. Eren Yıldırım gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılıyor ve Erdoğan konuşunca tekrar tutuklanıyor. Erdoğan, Eren’i PKK terör örgütleriyle ilişkilendiriyor.”

Sovyetler Birliği gibi tüm kanallar Erdoğan’ı gösteriyor’

Haber Global’in İnce’nin konuşması sırasında Erdoğan’ın canlı yayın konuşmasına bağlanması sırasında İnce sinirlendi ve ateş püskürdü. İnce sözlerine şu şekilde devam etti:

Size bir soru Haber Global’in bir muhabiri Osman Öcalan’ı (PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi) bulabilir mi? Bence bulamaz,” demesinin ardından programın sunucusu Senem Toluay Ilgaz, İnce’nin sözünü kesip, İstanbul Fethi’nin 576’ncı kutlamasına bağlanması için izin istedi ve İnce: ”Bizi böyle programlara çağırmayın bir daha. Bütün kanallar şu anda Erdoğan’ı gösteriyor. Daha ağzımızı açtık, Sovyetler Birliği gibi tüm kanallar Erdoğan’ı gösterecek. Korkmayın bu kadar Erdoğan’dan canınızı sıkmayın,” dedi.

image4

2 dakika

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 dakikalık canlı yayına bağlanan Haber Global kanalı, sonra tekrar stüdyoya bağlandı ve mikrofonu CHP’li İnce’ye uzattı. Eski Cumhurbaşkanı Adayı olan ve aynı zamanda Erdoğan’ın da rakibi olan İnce, kanalda tepki gösterdi, şunları dile getirdi:

Arkadaşlar bu saygısızlık, bu faşizm. Türkiye Cumhuriyeti, Erdoğan’ın tapulu mülkü değildir. Korkmayın bu kadar. Ben de Cumhurbaşkanı adayıydım, 16 milyon oy aldım. 100 televizyon Erdoğan’ı gösteriyor şu anda. Bırakın da iki kelime laf edelim biz. Niye yani 1 soru soruyorsunuz, ağzımı açıyorum, kapanıyor. Ben burada beklemem. Böyle olmaz. Ya yayın yapmak için çağıracaksınız ya da çağırdıysanız konuşturacaksınız. Gidecek ilk seçimde merak etmeyin,” dedi.

Program akışı devam ederken gelen sorular sırasında, bir sonraki konuşmada ekranın orta kısmında AKP’li Erdoğan’ın görüntüsü vardı, sesi henüz stüdyoya verilmemişti. Ekranın diğer sol kısmında küçük pencerede ise CHP’li İnce konuşmasını sürdürüyordu.

O esnada tekrar izin istedi sunucu Ilgaz ve Erdoğan’ın canlı yayın konuşmasına bir kez daha bağlandı.

image3

6 dakikalık Erdoğan konuşması bitiminin ardından Haber Global stüdyolarına bağlanıldığı esnada, CHP’li Muharrem İnce, şu sözlerle tepkilerini dile getirdi, ateş püskürdü ve kanalı terk etti:

İkinciye bir problem oldu. Benim bir anda görüntüye baktım, ortada Erdoğan duruyor. Meğerse dakikalardır oradaymış. Okçular vakfının konuşmasını vermeyeceğiz dediniz, verdiniz. Ben konuşuyordum burada, 35 ekran onu (Erdoğan) veriyor zaten. Bana habersiz tekrar acilen beni kesip, ona (Erdoğan) bağlıyorsunuz. Ben bir daha sizin kanalınız gelmeyeceğim. Türkiye, bu faşist düzenden kurtulacak. 35 televizyonda Erdoğan konuşuyor. Onun karışında 2 yıl önce rakip olmuş birisiyim. Ben gururumla kimseyi oynatmam. Kendi kendinize devam edin arkadaşlar. Bu saygısızlıktır. Türkiye bunu hak etmiyor. Erdoğan’ın babasının malı değildir Türkiye Cumhuriyeti. Ben Erdoğan’dan korkmuyorum. Sözlerimi söyleyeceğim arenalar vardır, sokaklar vardır. Böyle bir şey olamaz. Konuşsun 35 televizyonda; bir tanesinde de ben konuşayım. Erdoğan bu memleketin kurucusu, sahibi değil. Çağırıyorsanız buraya birisini onu konuşturacaksınız. Patronlarınıza söylüyorum. Kimseye yalakalık yapmam. Ben AKP’ye de, CHP’de de demokrasi mücadelesi vermişimdir. 16 milyonluk insan oy vermiş bana” dedi ve tüm hazırladığı notlarını, belgelerini topladı, stüdyoyu terk etti.

Turgay Kılıç / 30.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Gilda / Şeytanın Kızı Gilda

Şüphesiz bir sinema klasiği ile, hem de o biçim bir kara film örneği ile karşı karşıyayız. Yeri gelmişken tekrarlamakta fayda var. Kara filmi sinemaya...

Heizspiegel 2020: Energetisch sanieren spart Geld und schont das Klima

Das Bundesumweltministerium hat heute den „Heizspiegel 2020“ im Rahmen der Online-Klimaschutzberatung „Mein Klimaschutz“ veröffentlicht. Mit dem jährlichen Heizspiegel können Mieter*Innen und Eigentümer*Innen ihren Heizenergieverbrauch...

Türkiye’nin „asırlık çınarı“ PTT 180 yaşında

Posta Nezareti olarak 23 Ekim 1840'ta kurulan PTT AŞ, 180'inci yıl dönümünde kargodan postaya, filateliden bankacılık ve e-ticarete kadar geniş bir yelpazede faaliyetlerini sürdürüyor PTT...

Ticaret Bakanlığından mesafeli alışveriş tüketicilerine önemli uyarılar

Ticaret Bakanlığı, internet ve telefon aracılığıyla yapılan mesafeli satışlarda, tüketicilerin, kötü niyetli ve fırsatçılık yapmak isteyen kişilerce mağdur olmaması için vatandaşlara bazı uyarılarda bulundu. Bakanlıktan...