14.4 C
Hamburg
Freitag, Oktober 2, 2020
Start Home Barack Obama'dan George Floyd tepkisi: 2020’nin Amerika'sında bu ırkçılık normal olmamalı, olamaz

Barack Obama’dan George Floyd tepkisi: 2020’nin Amerika’sında bu ırkçılık normal olmamalı, olamaz

Eski ABD Başkanı Barack Obama, siyahi Amerikalı George Floyd’un polis tarafından öldürülmesine 4 gün sonra tepki gösterdi. Obama, „2020’nin Amerika’sında bu ırkçılık normal olmamalı, olamaz“ dedi.

ABD’nin eski Başkanı Barack Obama, Minnesota’da siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddetiyle öldürülmesine ilişkin, „2020’nin Amerika’sında ayrımcılık normal olmamalı, olamaz.“ değerlendirmesinde bulundu.

Floyd’un ölümü ve ardından yaşanan protestolar ABD’nin en sıcak gündem maddelerinden biri haline gelirken, ülkenin „ilk siyahi başkanı“ olan Barack Obama’dan olayların 4’üncü gününde yazılı açıklama geldi.

„NORMAL OLARAK NİTELENDİRİLİYOR“

Obama, açıklamasında, Kovid-19 salgınının ardından ülkenin bir normalleşme sürecine girdiğine işaret ederek, „Normale dönmeyi istemek çok doğal ancak, milyonlarca Amerikalının, ırkı nedeniyle acı verici bir şekilde ayrımcılığa maruz kalması da normal olarak nitelendiriliyor.“ eleştirisinde bulundu.

ABD’de ırkçılığın hayatın her alanında olduğuna işaret eden Obama, „2020’nin Amerika’sında bu ırkçılık normal olmamalı, olamaz.“ ifadesini kullandı.

„BİRLİKTE ÇALIŞMAK DA BİZE DÜŞÜYOR“

Floyd’un ölümünü araştırmanın Minnesotalı yetkililerin görevi olduğunun altını çizen Obama, „Ancak ırkımıza ya da konumumuza bakılmaksızın, bağnazlık ve eşitsizliğin artık kurumlarımızı ve kalplerimizi zehirlemeyeceği bir ‘yeni normali’ oluşturmak, için birlikte çalışmak da bize düşüyor.“ mesajını verdi.

Obama’nın bu açıklamayı, Floyd’un öldürülmesinden ardından 4 günlük sessizlikten sonra yapması ise „geç kalmış açıklama“ olarak nitelendirildi.

„NEFES ALAMIYORUM“ DİYE YALVARMIŞTI

46 yaşındaki George Floyd, dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken bir polisin uzun süre ensesine diziyle basmasından dolayı dakikalarca „Nefes alamıyorum.“ diye yalvarmıştı.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken çevredekilerin cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

BİRÇOK ŞEHİRDE PROTESTOLAR BAŞLADI

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Floyd’un polis şiddetiyle öldürüldüğü Minneapolis’teki gösterilerin 3’üncü gecesinde bir polis merkezi ateşe verilmiş ve bazı iş yerleri yağmalanmıştı.

Karar

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Almanya’da aşırı sağcılık skandalı Anayasa Koruma Teşkilatına uzandı

Almanya'da son günlerde gündemden düşmeyen emniyet teşkilatı içindeki aşırı sağ eğilimli personel skandalının, demokratik düzeni ilgilendiren tehditler konusunda istihbarat toplama ile görevli Anayasa Koruma...

„Arbeitsmarkt stabilisiert sich langsam, aber die Krise ist noch nicht vorbei“

Bundesarbeitsminister Hubertus Heil zu den Arbeitsmarktzahlen für September 2020 „Die aktuellen Zahlen der Bundesagentur für Arbeit zeigen einen Arbeitsmarkt, der sich langsam stabilisiert. Im Monat...

Kız kardeşler broşürde gördükleri ilanla başladıkları tekvandoda milli oldu

Milli takıma seçilen Şeyma ve Zeynep Hacıoğlu kardeşler, Avrupa şampiyonalarında mücadele etmenin hayalini kuruyor Tekirdağ'da yaşayan Şeyma ve Zeynep Hacıoğlu kardeşler, gördükleri ilanla başladıkları tekvandoda...

Apotheker alarmiert: Jeder zweite Risikopatient will sich nicht gegen Grippe impfen lassen

Die Grippeschutzimpfung wird vor allem für Risikogruppen empfohlen. Dazu gehören Menschen über sechzig, chronisch Kranke, Mitarbeiter von medizinischen Einrichtungen und jeder, der beruflich Kontakt...