14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartSportFußballTürkiye Futbol Federasyonu (TFF) kararını verdi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kararını verdi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), kalan maçların tamamlanması için çaba gösterildiğini belirtirken; toplantıda alınan kararla liglerin başlatılması için TFF Yönetim Kurulu, TFF Sağlık Kurulunca karar verildi.

 

Toplantıda 8 madde anlaşan TFF, 12 Haziran’da liglerin devam edeceği, alınan tedbirlerin de kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

TFF’nin toplantısında alınan kararlar şunlardı:

  1. Federasyonumuz ve 18 Süper Lig Kulübünün sezonun kalan kısmının tamamlanmasına yönelik ortak mutabakat ve isteği ile, 12 Haziran’da maçların başlatılması kararı sonrasında tüm hazırlıklar tamamlanmıştır. Bugünkü toplantıda, alınacak önlemler ve gerekli talimat değişiklikleri ile ilgili çalışmalar bitmiş olup detaylı bilgiler kamuoyu ile en kısa sürede paylaşılacaktır.
  2. TFF Yönetim Kurulu, Kulüpler Birliği Vakfı ile gerçekleştirilen toplantıda 7 kulübümüz tarafından sözlü olarak gündeme getirilen bu sezon küme düşmenin kaldırılmasına dair öneriyi değerlendirmiştir. FIFA ve UEFA’nın her zaman altını çizdiği gibi şampiyonun ve küme düşen takımların sportif sonuçlarla belirlenmesi uygun bulunmuş, sezonun ilan edilen mevcut statüde tamamlanması yönünde fikir birliğine varılmıştır.
  3. Futbolcu sağlığını korumak amacıyla IFAB tarafından kabul edilen ve ülke federasyonların takdirine bırakılan 5 oyuncu değişikliği konusunda talimat düzenlemesi yapılarak sezonun geride kalan lig ve kupa maçlarında söz konusu uygulamaya geçilmesi kararı alınmıştır. Bu değişiklikler devre arası hariç olmak üzere oyunu kesintiye uğratmamak adına, müsabaka esnasında en fazla 3 defada yapılabilecektir. Böylece kulüplerimiz bir maçta daha fazla oyuncuyu kullanma şansına sahip olacaktır
  4. Kulüplerimizden gelen talep üzerine, Süper Lig takımlarının rezerv takım kurarak alt liglerde yarışması isteği doğrultusunda çalışmalara başlanmış, konuyla ilgili Futbol Komitesi oluşturulması kararlaştırılmıştır. 21 yaş altı oyuncuların değerlendirilmesini hedefleyen bu projeyle kulüplerimizin genç oyuncu yetiştirme çabaları da desteklenecektir.
  5. Süper Lig’de önümüzdeki 5 haftalık müsabaka programı gün içerisinde kamuoyuna ilan edilecektir.
  6. Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçlarının tarihleri belirlenmiştir. Buna göre; 16 Haziran Salı günü Fenerbahçe-Trabzonspor, 18 Haziran Perşembe günü Aytemiz Alanyaspor – Fraport-TAV Antalyaspor maçları oynanacaktır.
  7. Covid-19 salgını nedeniyle ara verilen Süper Lig, TFF 1. Lig ve Ziraat Türkiye Kupası müsabakalarının başlaması ve sağlıklı bir ortamda oynanmasına ilişkin talimat yarın kamuoyuna duyurulacaktır.
  8. Kulüplerimizin kalan 8 haftadaki deplasman seyahatlerinde ekonomik kolaylık sağlanması konusunda ana sponsorumuz Türk Hava Yolları ile görüşme yapılmış ve olumlu geri dönüş alınmıştır. Bu konuda değerli destekleri için THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Sayın Mehmet İlker Aycı’ya teşekkürlerimizi sunarız.

Gerek futbola dönüş, gerekse Türk futbolunu ve kulüplerimizi ileriye taşıyacak konularla ilgili çalışmalarımız devam edecektir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Türkiye Futbol Federasyonu”

11111

Müsabakalar seyircisiz oynanacak

TFF, ara verilen 2019-2020 Sezonunda kalan müsabakaların da seyircisiz oynanacağı kararı verildi. Stadyum girişlerine, protokol tribünü, basın toplantısı, temsilci odası, kontrol odası, foto muhabirleri odası, basın çalışma odası ve diğer tüm çalışma odalarının dezenfeksiyonu sağlanarak, sağlık kurallarına uyulması, giriş kapılarına da dezenfeksiyonların sağlanması için el antiseptikleri konulmasının zorunlu olduğunu belirten yazılı bir açıklama sundu.

Kullanıma açık olan tuvaletlerin de yeteri kadar sabun, tek kullanımlık kâğıt havlu, el antiseptiği konulması ve saat başlarında sağlık kurallarına uygun temizlenmesi gerektiği, birden fazla pisuar ve lavabo olan tuvaletlerde; pisuarlar ve lavabolar arasında birer boşluk bırakılacak ve boş bırakılan pisuarlar ve lavaboların kırmızı ile kapatılmasının zorunlu olduğuna değindi.

Yedek kulüplerine ve saha kenarına da yirmişer metre ara ile el antiseptiği konulması zorunluluğu kararı alındı.

Basın tribününde de sosyal mesafe kuralı gözetilerek TSYD görevlisi tarafından oturma düzeni sağlanacağı ve 3 koltuk boşluk bırakılacak şekilde ve arka sıradaki oturma düzeni arada bir sıra boşluk bırakılarak ön sıraya çaprazlama şekilde oturulacağı belirtildi.

Oyuncu Değişikliği

Maçların oynandığı esnada 3 oyuncu değişikliğinden, 5 oyuncu değişikliğine yükseltildi. Ayrıca devre arasındaki değişiklikler de bu konunun dışında olduğu belirtiliyor. Oyunun kesintiye uğratılmaması için müsabaka esnasında en fazla 3 defada oyuncu değişikliği yapılabileceği açıklandı.

Eleme usullerine ilişkin de, oynanan müsabakalarda uzatma devreleri oynanması halinde, takımlar uzatma devrelerinde ilave 1 oyuncu (Oyuncu değişiklik hakkının tamamının kullanılmış olup olmadığına bakılmaksızın) değişikliği yapılabileceği söylendi.

Turgay Kılıç / 30.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular