9 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartGesundheitHaziran’ın 19 fiyaskosu

Haziran’ın 19 fiyaskosu

Türkiye’de yeni kararlar alındı. Normalleşme adı altında alınan bu kararlar yurttaşlar tarafından olumsuz karşılandı ve talimatların ise endişe uyandıran yönleri de vardı. Haziran ayına giren Türkiye, 20 adımlık kararla covid-19’a meydan okuyabilecek mi?

 

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin karşısına çıkarak açıklamalar yaptı. Açıklamalar içerisinde 2 buçuk aydır yaşananları ve alınan tedbirlere değinen Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“*Yaklaşık 2 buçuk aydır yaşadığımız bu musibetin bize ve hayatımıza, elimizdekilere, hayallerimize dair bir muhasebe yapma imkânı verdiğine inanıyorum. Hepimizin de geleceğimize dün olduğundan çok daha berrak, çok daha olgun şekilde bakabileceğimiz bir gönül ve zihin dinginliğini kazandığımızı düşünüyorum.”

*Vergi ve sigorta primi ertelemeleriyle, düşük maliyetli kredi desteğiyle ve daha pek çok yöntemle büyüklüğü, küçüklüğü tüm işletmelerin ayakta kalmasını temin ettik.

*Türkiye’nin salgının önlenmesinde ve can kaybında dünyada örnek alınan bir konuma gelmesi 83 milyon olarak hepimizin ortak başarısıdır. Bu süetçe feda^karca görev yapan sağlık personellerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.

*Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen yaklaşık 8 milyon 65 yaş üstü vatandaşımız ile 25 milyondan fazla 20 yaş altı gençlerimizin ihtiyaçlarını Vefa Destek Grubu arkadaşlarımız tarafından karşılandı.

*2. dünya savaşı ve soğuk savaş sonrası hataları tekrarlamayacak ve bu defa önümüze gelen fırsatı değerlendirmeyi sağlayacağız

*Son 18 yılda demokraside ve ekonomide kat ettiğimiz büyük mesafe geleceğimize güvenle bakmamızda en önemli güç ve moral kaynağımızdır.

*Bu süreçte milletimiz önüne kurulan tüm tuzakları birer birer bozarak, 2023 hedeflerine ulaşma konusundaki kararlılığını göstermiştir.

*Açılışını yaptığımız eski adıyla Yassı ada, milletimizin verdiği isimle Yaslı ada, yeni haliyle ise 2013 yılında bizim verdiğimiz adıyla ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ bu dönemin adeta sembolüdür.

*Salgın sürecinde dünya genelindeki 246 misyonumuzla yurt dışındaki vatandaşlarımız ve muhatap ülkeler vezninde çok güçlü bir koordinasyon sağladık. Ülkemiz içinde ise, 65 yaş üstü büyüklerimiz ile 20 yaş altı evlatlarımız başta olmak üzere getirdiğimiz kısıtlamalara hassasiyetle riayet eden tüm vatandaşlarımıza şahsım, ailem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Aldığımız tedbirler sayesinde yeni hasta sayımız ve yoğum bakım ve solsunum cihazına bağlı vatandaşlarımızın sayısı sürekli azalmaktadır. Testleri yaygınlaştırarak, takipleri tavizsiz sürdürerek salgını kontrol altında tutuyoruz.

*Yurtdışı teminin ve özel sektörün desteği yanı sıra, milli savunma bakanlığı ilaç fabrikaları da üretime başladı. Aynı şekilde solunum cihazı üretimini de hem özel sektör hem makine ve kimya endüstrisi kurumumuz vasıtasıyla da sürdürüyoruz. Şu ana kadar 3 bin 626 solunum cihazının bin âdetini de ihraç ettik.

*Makine ve kimya endüstrisi kurumumuz, üretim kapasitesinin artmasına büyük katkı sağlayan maske cihazı ve termal kamera imalatına da başladık. Dikkatle takip ettiğimiz, tüm bu gelişmeler bize yeni normal dediğimiz süreçte gereken adımları atmaya sağladı.

Yaklaşık olarak 1 aylık normalleşme takvimindeki hususları sürekli kontrol edip, yeni kuralların da getirdikleri sonuçları göz önünde bulundurarak normalleşme için farklı adımlar atılıyor. Bu defa yeni 20 maddelik kuralları açıklayan Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haziran ayına farklı adımlarla gireceğinin sinyalini verdi.

Haziran’ın o 20 maddelik adımları:

 1. Şehirlerarası seyahat sınırlaması, 1 Haziran’dan itibaren tamamen kaldırıldı. Gelişmeleri takip ederek, olumsuz bir durum görmemiş halinde bazı illerimiz bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz.
 2. İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dâhil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibariyle normal mesaiye başlayacaklar
 3. Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı da buna uygun şekilde 1 Haziran’da açılacak.
 4. Sağlık bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı bulunan kamu personelinin durumları kurumlarınca değerlendirilecek.
 5. Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz.
 6. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00 – 20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek.
 7. Esnaf ve Sanatkâr olarak işletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecek.
 8. 20 yaş altı yaş ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz ve 0-18 yaş grubunun tamamı, Çarşamba ve Cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabii olmayacak. Artık teke indiriyoruz.
 9. 1 Haziran tarihi itibariyle restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar tarihinde saat 22.00’a kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekânları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır.
 10. Sadece kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerinin bünyesindeki işletmeler saat sınırlamasına tabii değildir.
 11. Yol güzergâhlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre hem kapsamı hem de saati ayrıca değerlendireceğiz.
 12. Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dâhilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçecek.
 13. Müze ve ören yerleri de 1 Haziran’da onlar da çalışıyor.
 14. Hayvan satış yerleri 1 Haziran’dan, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek.
 15. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır. Spor tesisleriyle işlerindeki tesisler gece 24 kadar hizmet verecektir.
 16. Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirli kurallar dâhilinde kaldırılmıştır.
 17. Sürücü kursları gibi benzeri kurslar, 1 Haziran’dan itibaren hizmet verecekler.
 18. Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran’dan itibaren belirlenen şartlar dâhilinde faaliyetlerini sürdürecek. Bağlı olduğu kurumlar, kendi iç şartlarını belirleyecek.
 19. Açık havada oturma yerleri olan konserler, yine saat 24 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecek. Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, maske, sosyal mesafeye ve temizliğe dikkati çekerek sözlerini son uyarısıyla tamamladı:

Yeni normal düzeninde bu üç kavramı söylüyorum: maske, mesafe, temizlik. Bu hususları aman ihmal etmeyelim. Muhakkak maske dolaşalım. Muhakkak fiziki mesafeye dikkat edelim, temizliğe dikkat edelim.

Turgay Kılıç / 29.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular