5.2 C
Hamburg
Freitag, April 23, 2021
StartWirtschaftBusinessHamburg Ticaret Odası’nın Tarihi

Hamburg Ticaret Odası’nın Tarihi

Hamburg Ticaret Odası’nın tarihi Hamburg şehrinin tarihinden ayrı düşünülemez. Bu kısa araştırma metninden sonra bu iddia çok daha iyi anlaşılacaktır.

 

ALMANYALILAR – Hamburg’un 9. yy’da kurulduğu hesaplanınca kısa süre içerisinde özellikle komşu şehirler ve ülkelerle yapılan gemi ticaretinin izlerini görmek mümkün. Hamburg Ticaret Odası’nın ama resmi tarihi 12. yy’a kadar uzanıyor. Zamanın hükümdarı ve Almanya’nın bugünkü güçlü ve kaçınılmaz vergi devleti olmasında kurucu rol oynayan Friedrich Barbarossa, 1189 yılında Hamburglulara tarihe „Barbarossa Ayrıcalığı“ olarak geçen, Elb Haliç’inden (Elbe Nehri) Hamburg’a kadar uzanan gemi yolundan gümrük alınmaması ayrıcalığını tanıdı. Şehrin tarihini yazanlar bunu Hamburgluların Haçlı Seferlerinde zamanında sundukları destek için kralın küçük bir teşekkürü olarak yorumladılar. Böylelikle tüccarlar şehrin ekonomik ve siyasi gelişiminde hem önemli yer ve nüfuz edindiler, hem de ticaret özgürlüğünü ve zenginleşmeyi garantilemiş oldular. Bu arada III. Haçlı Seferleri’nin bu efsanevi kralının Mersin’de Göksu ırmağında dizine kadar gelen suda boğularak öldüğünü belirtelim.

Hamburg Ticaret Odası’nın köklü tarihinde ona kozmopolit özellik verecek olan gelişme 13. yy’da yaşandı. 1266 yılında İngiliz Kralı III. Heinrich Hamburglu tüccarlara Londra’da bir „Hanse“ yani lonca kurma hakkını verdi. Böylelikle Hamburg kuzeyden gelebilecek tehlikelere ve korsanlara karşı gemi ticaretini koruyabilecekti. Hamburglular 1375 yılında Hollandalılarla, bundan birkaç yıl sonra da İngiliz ve Lübeckli tüccarlarla ortak kuruluşlar gerçekleştirdiler. 1517 yılında kurulan “Gemeinen Kaufmann” denilen birlik yine uluslararası özellik taşıyordu.  Aynı yapı 17. yy’da daha da gelişip kök salacak, ticarette doğruluğu ve dürüstlüğü örnek prensip olarak gören “Ehrbarer Kaufmann” adıyla tarihi sahnede yerini alacaktı. Bu arada 1558 yılında Hamburg Borsası kuruldu. 1628 yılında Hamburglu işadamı Johann Meyer tarafından şehrin düzenli çıkan ilk gazetesi denilen ve cuma günleri yayınlanan haftalık ”Wöchentlichen Zeitung auß mehrerley Örther” piyasaya çıktı.

MichaelHeuschZamanın korsanlarına karşı bugünkü deniz kuvvetleri komutanlığı diyebileceğimiz o zamanki adıyla „Admiralität“ 1623 yılında kuruldu. Oluşumun yetersizliği karşısında Hamburglu tüccarlar 19 Ocak 1665’de bugünkü anlamda bildiğimiz ticaret odasını resmen kurarlar. Oda ile Admiralität birlikte çalışmaya başlarlar. 1665 yılında kendi çapında bir donanma kurulur ve korsanlara karşı üstün başarılar sergilerler, bu şehrin ilk anayasasının 1712’de yazıldığı tarihe kadar devam eder. Bu tarihten 1792 yılına kadar birçok ticaret anlaşması yapılır hem şehir hem de liman büyüdükçe büyür, idari işlerden şehir yönetimi sorumludur. Hamburg’un tarihinden beri yakın zaman kadar hep dört tane belediye başkanının olduğu unutulmasın. Hamburg sergilediği usta diplomasi sayesinde tarihinde nice badireler atlatmıştır. 1814 yılında Hamburg ”Serbest Şehir” olarak yeni kurulmuş olan Alman Birliği’ne katılır. Bu tarihten 1879 yılına kadarki süreç küreselleşme ve ticaret özgürlüğünün pekişip güçlendiği yıllar olacaktır. Birinci Dünya Savaşı yıllarına kadar yenilenme, bağımsız liman kentinin ve endüstrinin gerçekleşip daha da kök saldığı yıllar oldu. 1892 yılında Hamburg’da ortaya çıkan kolera salgını şehrin varoşlarında yaşayan 8 605 insanın hayatına mal oldu. 1914 yılında Hamburg, Londra’dan sonra Avrupa’nın en büyük liman kentiydi. Ayrıca Alman İmparatorluğu’nun Berlin’den sonra ikinci büyük kenti idi.

Her iki dünya savaşı arasında Hamburg’un stratejik yeri ve önemi tahmin edilebilir. 1914’de İngilizler deniz kuşatmasına maruz kalınır ve dünya ile olan ticari bağı kesilir. Bunun vahim ekonomik sonuçları olur. Ödeme trafiğini canlı tutmak için Hamburg Ticaret Odası ile şehir idaresini gerçekleştiren Senato ortaklaşa „Hamburgische Bank von 1914“ bankasını kurarlar. Savaş sonrası enflasyona karşı verilen mücadelede yine en öndedirler. 1919’da üye sayısı 30’a çıkartılır. Böylelikle ticaret odasının ekonomik serbestliğini ve bağımsızlığı garanti altına alırlar. Yine 1923 yılında “Hamburger Bank von 1923” bankasının kuruluşunda ortak olurlar. Ertesi yıl ekonomi tavan yapar, bu büyüme ve gelişme 1929 yılındaki dünya buhranına kadar devam eder.

İkinci Dünya savaşı yıllarında Hamburg Ticaret Odası ayrı ve kapsamlı bir yazının konusu olacağı için bu yıllarda tamamıyla Nazilerin hakimiyeti altında olduğunu, Yahudi üyelerin kabul edilmediğini, lojistik hizmetlere destek ve zorunlu çalışma kuralına hizmet ticaret odasının ana göreviydi diyerek geçelim. Savaş yılları sonrasından 1973 yılına kadar geçen zamanı dünya ticaretine geri dönüş yılları olarak adlandırabiliriz. 1965 yılında kurulan konteyner terminalleri ile şehrin ve limanın geleceğe yönelik önemli adımlarından biri atılmış oldu. 1973 yılında yaşanan petrol krizi zorunlu olarak enerji üretimi, çevreyi koruma ve eğitim konularına önemli değişiklikleri beraberinde getirdi. Berlin Duvarı’nın yıkılmasına, Almanya’nın birleşmesine kadar geçen sürede şehrin ekonomik yapısal dönüşümüne Ticaret Odası bizzat kendi konseptleri ile katkı sundu. Yeni endüstri branşlarında örneğin havacılık ve medya ekonomisi branşlarında yoğunlaşıldı. “Hamburger Modell” denilen lise mezunlarının yararlanabildikleri hem yüksel okul eğitiminin alınmasını hem de mesleki eğitimin alınmasını sağlayan modeli Almanya çapında hizmete sundu. Duvarın yıkılmasından sonra Hamburg doğuya kapılarını açtı.

liman

Bu tarihten itibaren ise Hamburg’un dünya ticaretinde önemli bir yere sahip olduğuna şahit oluruz. 1993 yılında St. Petersburg’da, 1994 yılında Kaliningrad’da şubeler açan Hamburg Ticaret Odası, limanın gelişmesi ve geleceğe yönelik kalıcı altyapı çalışmalarını faaliyetlerinin merkezine yerleştirdi. Hamburg’un gelişmesi, daha iyi eğitim, araştırma kurumlarının desteklenmesi ve yeni yollar ve trafik düzenlenmesi konularında kuzey komşuları ile de ortak hareket etmeye başladı. 1997 yılında ise „Initiative Metropolregion Hamburg“, 1999’da ise „Handelskammer Hamburg Bildungs-Service gGmbH“ yan kuruluşunu kurdu. 2000 yılından beri Almanya, Polonya ve Çeçenistan’ı kapsayan odalar birliği „Elbe-Oder“yı kurdu. Metropol şehrin düzenli ve sistematik şekilde büyümesi, Hamburg Havalimanı’nın bir tren istasyonuna kavuşması, 1999’daki Elbvertiefung, 2002 yılında faaliyete geçen konteyner terminali, limanda hayat bulan gelişen şehir ve daha nice irili ufaklı projenin arkasında hep Hamburg Ticaret Odası ile karşılaşırsınız.

Şunu açıkça belirtmek gerekir Hamburg Ticaret Odası’nın tarihi ve faaliyetlerini anlatmaya ciltler dolusu kitaplar yetmez. 2015 yılında Hamburg Ticaret Odası 350. Doğum Günü’nü kutlar. Bugün itibarıyla ticaret odasına 170 bin irili ufaklı firma kayıtlı. Ticaret odası bu üyelerine danışmanlık hizmeti sunduğu kadar onların çıkarlarını da şehir politikasında ve idaresinde savunuyor. Ayrıca da meslek eğitimi sunuyor. Slogan olarak ise, “Biz Hamburg için ticaret yapıyoruz!” diyorlar.

1961 yılında 600 Türkiyeli göçmen yapılan anlaşmalar gereği Hamburg’a gelirler. Bugün ise Hamburg ve çevresinde sayıları 90 bini aşmış vaziyette. Sayısız irili ufaklı işletmede Türkiyeli göçmenleri yeri ve önemi görmezden gelinemez. İş insanları sebze ticaretinden, gastronomiye, terzilik, oto tamirciliği, seyahat büroları, hasta bakım servisleri, bankalar, dönercilik, inşaat şirketleri, doktorlar ve hukuk bürolarına ve daha nice sektörde kendilerini göstermeye başlarlar. Özellikle ilk iki kuşağın şehrin kozmopolit yapısına hem ekonomik hem de kültürel alanda katkı sundukları ortada. Yüzlerce dernek, radyo kurumları, basın organları, sayıları elliyi aşkın yazarları da eklemek gerekir. Son olarak Hamburg Ticaret Odası’na kayıtlı üç bine yakın Türkiyeli firma elli değişik branşta faaliyet yürütüyorlar.

Küresel salgın öncesi yapılan eyalet seçimlerinde Hamburg Ticaret Odası 2020-2025 yıllarını kapsayan yasama döneminde ekonomik genel şartlar, ulaşım ve altyapı, yatırım, teknoloji ve yüksek öğrenim, girişimcilik ve KOBİ, mesleki eğitim ve okul, enerji ve çevre, yapısal ve endüstri, dış ticaret merkezi olarak Hamburg, vergi ve finans, kentsel kalkınma, iç güvenlik ve yargı politikaları ve Kuzey Almanya’nın ekonomik merkezi olma konularını kapsayan bir katalog hazırlayarak seçime katılan partilerden taleplerini, siyasetin, idarenin ve ekonominin dayattığı zorlukların üzerinden birlikte gelmek isteyen bir diyalog önerisi olarak değerlendirmişti. Bu kadarı bile Hamburg Ticaret Odası’nın Hamburg için ne anlama geldiğini kavramaya yetmeli.

29.05.2020

Foto: Handelskammer Hamburg

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular