14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartGesundheitXi Jinping'den halkın üstünlüğü vurgusu

Xi Jinping’den halkın üstünlüğü vurgusu

„ÇKP’nin kökü ve damarları halktadır“, „Halk merkezli kalkınma düşüncesinde ısrar edilmeli.“ Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, İki Toplantı olarak da adlandırılan Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) ve Çin Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi’nin yıllık toplantıları süresince birçok kez delegasyonların oturumlarına katıldı. Xi bu oturumlarda yaptığı konuşmalarda, defalarca halkın üstünlüğü konusuna değindi ve bu konu da meclis toplantılarında en sık kullanılan kelimelerden biri oldu.

Bu yıl olağanüstü bir yıl. Yeni yılın ilk günlerinde, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından bu yana en hızlı yayılan, en geniş enfekte seviyesine sahip ve önleme zorluğu en yüksek olan kamu sağlığı krizi patlak verdi. Çin, ülke genelinde yürütülen çetin çabaların ardından yaklaşık 3 ayda salgınla mücadelede önemli stratejik sonuçlar elde etti. İki Toplantı süresince salgınla mücadele ve ekonomik gelişme en çok ilgi çeken gündem konuları oldu.

„Halkın üstünlüğü ne anlama gelir? Bu kadar çok sağlık görevlisinin bir hasta için çabalaması, hastaların hayatlarını kurtarmak için gereken bütün bedelin ödenmesi anlayışının somut bir göstergesi.“ Cumhurbaşkanı Xi, 22 Mayıs’ta Moğolistan delegasyonunun oturumunda bu konuşmayı yaptı. Xi, Hubeili bir delegenin verdiği demece değinerek, „Hubei eyaletinde 80 yaş üstünde 3 binden fazla COVID-19 hastasına tedavi sağlandı. Bunlardan 87 yaşındaki bir hasta, 10’u aşkın sağlık görevlisinin sağladığı titiz bir bakımdan sonra sağlığına kavuştu. Bu bende derin bir iz bıraktı“ ifadelerini kullandı. Xi, halk merkezli kalkınma anlayışının somut çalışmalarla yerine getirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Hubei delegasyonunun oturumuna katılmak da Xi’nin kendi talebiydi. Çünkü Xi, 60 milyon Hubei sakinini temsil eden delegeleri görmek istedi.

Xi Jinping, Wuhan’da salgınla mücadelenin en kritik seviyelerde olduğu Mart ayında Wuhan’a gitti. Kentte incelemelerde bulunan Xi, her türlü yöntemle halkın temel yaşam koşullarının güvence altına alınması talimatını verdi.

Xi, Hubei delegasyonunun toplantısında da, şu an Hubei’nin en ivedi görevinin, salgın kontrolü ile ekonomik ve sosyal kalkınma çalışmalarının eşgüdümlü bir şekilde yürütülmesi olduğunu vurguladı. Xi, kamu sağlığını koruyacak sıkı bir ağın oluşturulması gerektiği uyarısında bulundu. Xi, ayrıca merkezi hükümetin Hubei’nin gelişimini destekleyen çeşitli politikaları da bir an önce hayata geçirmesi talimatını verdi.

Halkın üstünlüğü ilkesi, sadece salgınla mücadelede değil, ekonomik kalkınma sürecinde de uygulanmaktadır. Xi, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın ekonomik çevrelerden üyeleriyle yaptığı oturumda, Çin ekonomisinin durumunu ve Çin’in sahip olduğu avantajları değerlendirerek, kapsamlı ve uzun vadeli açıdan krizlerin fırsata dönüştürülmesi gerektiğini dile getirdi.

Bu yıl, Çin’in 13. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nın son yılı. Çin’in bu sene, orta halli refah toplumunun tamamen inşa edilmesi ve yoksulluğun tamamen ortadan kaldırılması yönünde iki hedefe ulaşması öngörülüyor. Xi, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın ekonomik çevrelerden üyeleriyle yaptığı oturumda, halka, özellikle köylülere mutlaka destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu, hem Çin liderinin halka beslediği yoğun duygusunu, hem de Çin’in yoksulluğu yok etme hedefine ulaşılması konusundaki kararlılığını gösteriyor.

Xi Jinping, 13. ÇUHM’nin yıllık toplantısı kapsamında Halk Kurtuluş Ordusu ve Halkın Silahlı Polis Gücü delegasyonunun düzenlediği oturuma da iştirak etti. COVID-19 salgınının ortaya çıkmasından sonra Çin ordusu Hubei eyaletine 4 binden fazla sağlık personeli gönderdi ve salgının kontrolüne büyük katkılar yaptı. Xi oturumda, Çin ordusunun COVID-19 salgınıyla mücadelede yaptığı büyük katkıları takdirle değerlendirdiğini söyledi.

Xi ayrıca, Çin ordusunun tıp alanındaki bilimsel araştırma gücünü geliştirerek, COVID-19’un ilaçları ve aşısı için Ar-Ge çalışmalarını hızlandırması, savunma alanındaki bilimsel inovasyonu güçlendirmesi talimatı verdi.

Ekonomik ve toplumsal gelişmelerin ilerletilmesi, esasen halkın daha iyi bir yaşam ihtiyacını sürekli olarak karşılamayı amaçlıyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in meclisin yıllık toplantılarında verdiği bu önemli talimatlar, bir kez daha halk merkezli kalkınma düşüncesini yansıttı.

(CRI) / 27.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular