15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartKulturTiyatro ve set emekçileri için dayanışmaya

Tiyatro ve set emekçileri için dayanışmaya

Pandemi sebebiyle kapanan tiyatrolar, film setleri ve bu sebeple işsiz kalan tiyatro, set emekçileri için oluşturulan “Dayanışmanın 100’ü Şiir“ platformu için tiyatrocu ve oyunculardan oluşan 100 kişi, önemli ve sevilen şairlerin şiirlerini okuyarak, bu dayanışmaya destek oldu. Asıl amaç, bu sektörde işsiz kalan emekçilerin geçimini sağlayabileceği desteği bulabilmek.

 

Salgın dolayısıyla meslek hayatının durması ve bu sayede ekonomik çöküntüye giren tiyatro emekçilerinin temel ihtiyaçlarını karşılamak, geçimlerini sağlamak için yola koyulan ‘Dayanışmanın 100’ü Şiir’ platformu, 2 binden fazla tiyatro emekçisinin işsiz kalıp evine kapanması sebebiyle küllerinden yeniden doğan bir dayanışma ağı oluşturdu. Bu dayanışma ağının kurucularının başında Oyuncu / Yönetmen Ali Düşenkalkar, Gazeteci / Yazar Bahar Çuhadar, Oyuncu Çağlar Çorumlu, Yapımcı E. Feza Soysal, İhtiyaç Haritası/Sosyal Girişimci Mehmet Sarıca ve son olarak Oyuncu Tilbe Sarıca yer alıyor.

Güçlü bir kadroyla bir araya gelen ve birçok destekçiye ulaşmaya çalışan “Dayanışmanın 100’ü Şiir Platformu” ağı, dayanışma vurgusuyla herkesi birlik olmaya, destek olmaya çağıran bir bağ oluşturdu. Covid-19 salgını sebebiyle özel tiyatroların kapanmasıyla oyuncusu, dekorcusu, yönetmeni, teknik ekibi, suflörü, ışıkçısı, sesçisi ve diğer tüm çalışanlar, tüm set ekibi bu süreçte işsiz kaldı. ‘Dayanışmanın 100’ü Şiir’in verdiği bir diğer bilgi ise, 200’e yakın tiyatro topluluğunun Ekim ayına kadar gelir elde edebileceği bir sürecin içine girdikleri yer alıyor.

Screenshot_2020-05-28 Dayanısmanın100üŞiir

‘Tiyatromuz hayal kurmayı anımsatıyor’

Tiyatromuz tüm ekonomik, politik, toplumsal zorluklara inat; oyunlarıyla bize umudu, itiraz etmeyi, gülmeyi, sormayı, hatırlamayı, durup düşünmeyi, hayal kurmayı anımsatıyor. İnsanın bedeniyle, aklı ve hayal gücüyle yapabileceklerinin sınırı olmadığını, dişlerini tırnaklarına takarak gösteriyorlar. Şimdi mekânları kapalı, seyircilerinden uzaklar… Yarın, tekrar buluşabilmek için bugün tiyatro emekçilerine “yanınızdayız” demek istiyoruz. Çünkü tam da şu felaket günlerinde fark ettiğimiz gibi sanatın olmadığı bir dünyada çıldırırdık…”  diyerek yola koyulan ‘Dayanışmanın 100’ü Şiir Platformu, tiyatro ve set emekçilerinin geçimini sağlamak için böylesi bir ağ kurdular. Birçok değerli, usta oyuncular; telif desteklerini de aldıkları önemli şairlerin şiirlerini kendi seslerinden okuyup, bunu videoya kaydettiler. Bu dayanışma için de onlar bir umut ışığını yakmış oldular.

Destek nereye ulaşıyor?

https://dayanismanin100usiir.org/ adresinden ‘Destek ol’ butonu ile güvenilir bir alış veriş sistemine yönlendirilen destekçiler, destek olabileceği bütçeye göre bir ödeme yaparak; tiyatro ve set emekçilerinin haftalık masraflarına katkı sağlamış oluyorlar.

Ayrıca desteğe ihtiyaç duyanların da, oradaki belirli ölçütleri taşımasıyla; kendilerine destek ortamı yaratabiliyorlar.

Destek alabilmek için neler gerekli?

Sadece tiyatro emekçilerinin (Oyuncu, dansçı, müzisyen, teknisyen, tasarımcı, koreografi, gişe görevlisi, yazar ) destek alabileceği bu platformdan yararlanmak için bir diğer ölçütler de;

“Oyuncular sendikası üyesi olmak,

Tiyatro Kooperatifi ortağı olan topluluklardan birinde 5 yıl içerisinde çalışmış olmak,

Tiyatro Kooperatifi ortağı olan sahnelerde oynanan oyunlarda son 5 yıl içerisinde çalışmış olmak,

Ödenekli tiyatrolar dışında İstanbul’da yer alan tiyatrolardan birinde son 5 yıl içerisinde çalışmış olmak.”

Bu ölçütleri taşıyan kişiler, destek almayı hak edip, haftalık 250 liralık ‘Birlikte Kart’ alabiliyor. Bu kartla da temel ihtiyaçlarını karşılamış oluyor.

Turgay Kılıç / 28.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular