5.2 C
Hamburg
Freitag, April 23, 2021
StartGesundheitEn büyük kriz: Salgın

En büyük kriz: Salgın

Bursa’da sokağa çıkma kısıtlamasının ardından ve bayramın da bitimiyle her şey normale dönmüş gibi görünüyordu. Birçok küçük alışveriş dükkânları, kapalı çarşılar, fastfood yerleri açık olsa da; ekonomik çöküntüden nasibini almışlardı bir defa.

 

Pandemi süreci henüz bitmedi. Türkiye’deki salgın inişli ve çıkışlı bir şekilde devam ederken, salgının kontrol altına alınması için de sokağa çıkma kısıtlamaları getiriliyor. Ramazan bayramının bir gün öncesi olan Arife gününde bayram alış verişin yoğun olması da bekleniyordu. Bayram öncesi 23 Mayıs Cumartesi olan bayram arifesi ve salgın sebebiyle bayram boyunca getirilen sokağa çıkma kısıtlaması ekonomik anlamda Türkiye’ye bir darbe daha indirdi. Bursa da bu ekonomik darbeden nasibini alan diğer illerden biriydi. Küçük esnaf pandemi öncesinde az satış yapıp, bundan dolayı da şikâyet dileklerini iletiyorken; pandemi sürecinde de işlerinin yarı yarıya inmesi ve arada gerçekleşen sokağa çıkma kısıtlamasıyla da iki gün dükkân kapatıp, üç-beş gün açık bırakmalarıyla işlerini düzene sokamadıklarını anlattılar. Kuyumcusu, ayakkabıcısı, giyim satıcısı ve kapalı çarşı esnafı birkaç satışla dükkâna tekrar kepenk indiriyor.

Diese Diashow benötigt JavaScript.

Her şey normal gibiydi

Salgın henüz bitmedi ve seyrini sürdürüyor. Sokağa çıkma kısıtlamasının bitmesinin ardından kendini sokağa atan yurttaşlar, günlük market alış verişi yaptılar, işlek caddeleri doldurdular. Kimisi evdeki temel ihtiyaçları gidermeye çalıştı, kimisi de sadece gezmek için sokağa çıkmıştı. Bursa trafiğinde de salgın öncesi bir yoğunluk vardı. Öğlen saatlerindeki bu artış yoğunluğu, pandemi öncesi trafik yoğunluğunu aratmadı. Akşam saatleri yaklaştıkça araç trafiği ve insan trafiği azalmaya başaldı. Bu yoğunluğun arttığı bölgeler için uzmanlara göre; ikinci dalganın tetiklemesi olabileceği öngörülüyor.

Gel-al satışı

Şehrin işlek yerlerinde yiyecek, içecek satan küçük işletmelerde sandalyelere oturmak yasaktı. Cafe, bar, restoranların henüz kapalı olmasıyla; küçük alış veriş yapılan yerlerin bazılarında kuyruklar oluşmuştu. Müşteriler sadece belirli sosyal mesafeye uyarak alış verişini yapıp, dışarıda ayakta yiyorlardı. Bazı müşteriler ise yiyeceğini veya içeceğini alıp, evde yemeyi planlamıştı. Bazı işletmelerin önünde ayakta sıra bekleyenlerin de sosyal mesafeye uymadığı görülüyordu.

Toplu taşımada değişen seyir

Toplu taşımalar iki farklı şekilde işliyordu. Belediyeye ait resmî araçlarda bir koltuk boş kalırken, üzerinde de “Bu koltuğu boş bırakın” notu yazılıyor. Pandemi öncesi gibi sürekli ve tam saatlerinde otobüs seferleri çalışmıyor. Metro istasyonları da ‘Üniversite’ hariç diğer istasyonların seferleri saat 21.30’da son buluyor. Metrobüsler ise gece yoğunluk bölgesine göre saatleri en son seferleri 23.00 veya 23.30 saatleri arasında sonlanıyor.

Belediye kontrolünde olmayan özel halk minibüsleri ise sosyal mesafeye kontrolü yapılmadan, yolcu kapasitesine bakılmadan ve koltuklar arasında mesafe kontrolü yapılmadan seferler düzenleniyor. Bu da riskin artmasında bir diğer etken.

Turgay Kılıç / 28.05.2020

 

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular