5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartHomeAlamos Gold Kaz Dağları’ndan tahliye edilmeli

Alamos Gold Kaz Dağları’ndan tahliye edilmeli

Kaz Dağları’nın korunması için mücadeleye başlayan Kaz Dağları Kardeşliği Ekibi, Kirazlı’da yer alan 347 bin 815 ağacı kesen Alamos Gold’un, başka profelerinin de olduğunu, bu projelerin iptal edilmesi ve Alamos Gold’un da bu bölgeden taşınması için başlattığı çadır eyleminden ayrılmayacaklar.

 

Kazdağları, Türkiye’nin doğası canlı ve güzel olan diğer yerlerde olduğu gibi bir tehditle karşı karşıya. Altın madenciliği adı altında başlatılan projeler, ağaçların kesilmesi ve doğanın yok olmasını sağlıyor. Projeyi başlatan ‘Kaz Dağları Kardeşliği Ekibi’, bu bölgenin neredeyse her yanının ruhsatlandığını ve yerli, yabancı birçok şirkete satıldığını ifade ediyor. Change.org aracılığıyla 7 bin 500’de tamamlanması planlanan imza kampanyası 5 bin 800 küsur imzaya ulaştı.

Ağrı Dağı ve Çamyurt projeleri

TÜMAD Holding Lapseki’de üretime başlatıldığına değinen Kaz Dağları Kardeşliği Ekibi, ileriki aşamada da yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik olan Alamos Gold’a ait Kirazlı Altın Madeni Projesi olduğu söyleniyor. Ayrıca Alamos Gold’un bu bölgede Ağrı Dağı ve Çamyurt projelerini olduğu, gelen tepkiler üzerine de Çamyurt projelerinin de geri çekildiği ifadeleri yer alıyor.

Cengiz Holding’e satılan ve Halilağa Projesi ile ilgili de civar köylerde çeşitli gelişmelerin olduğunu gözlemleyen Kaz Dağları Kardeşleri, 2019 yılının ikinci yarısında Kirazlı Altın Madeni Projesi için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 447 bin 815 ağacın kesilme görüntüleri kamuoyuna yansıyınca, birçok tepki geldiğine işaret etti. Bunun üzerine paylaşılan görüntülerde, Kazdağları’nın üzerinde insansı bir savunma mekanizması oluşturulmuştu. Türkiye’nin birçok yerinde Kazdağları’na araçlar, otobüsler gitti; bir eylem başlatıldı. Kazdağları’ını savunmak için çadırlı nöbet başlatılmıştı ve 300 gündür Çanakkale’de Kirazlı Balaban mevkiinde bu nöbet devam ediyor.

Başlatılan bu çadırlı eylem için 57 bin 240 lira idari para cezasının kesildiğine değinen Kaz Dağları Kardeşleri, şunları ifade etti:

Şirketin çalışmalarının gözlenmesi ve olası orman katliamının engellenmesi için sürdürülen çadırlı nöbet eylemine karşı itibarsızlaştırma girişimleri olmuş ve ormanda “yasal olmayan konaklama” iddiasıyla defalarca para cezaları kesilmiştir. Son aşamada da Kovid-19 bahanesiyle İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına dayanarak alanın tahliyesi istenmiştir. Bu karara Çanakkale’deki STK’lar ve alanda bulunanlar itirazlarını yapmış ve tahliye kararının mesnetsiz olduğunu belirtilerek alanda kalınmaya devam edileceği ifade edilmiş, buna rağmen nöbettekilere toplam 57 bin 240 liralık idari para cezası kesilmiştir. Alanı tahliye etmesi gerekenler yaşam savunucuları değil, ruhsatı 13 Ekim 2019 tarihinde dolduğu ve yenilenmediği halde Kirazlı’yı işgal etmeye devam eden Alamos Gold’dur.”

Bunun için de ayrıca taleplerine değinen kardeşler, 7 maddelik bir bildiri oluşturarak, kamuoyuna sundular.

kazdağları 2

Talepleri ise şöyle:

1. Kazdağları’ndaki tüm altın madenciliği projelerinden acilen vazgeçilmeli, tüm ruhsatlar ve tahsisler iptal edilmelidir.

2. Maden Yasası ve Yönetmeliği çevre ve ekoloji örgütleri, ilgili odaların ve baroların katılımıyla açık, demokratik katılımcı bir şekilde yeniden düzenlenmelidir. Altın madenlerinde kullanılan siyanürlü liç yöntemi, halk sağlığına bir tehdit oluşturduğu için yasaklanmalıdır.

3. Alamos Gold (Doğu Biga Madencilik), Çanakkale Kirazlı’dan acilen tahliye edilmeli, şirketin tüm projeleri iptal edilmelidir.

4. Benzer projelerle başka şirketlerinin Kirazlı’ya göz dikmemesi ve ekosistemin tahribatının giderilebilmesi için Kirazlı Altın Madeni Projesi nedeniyle traşlanmış olan alan ekolojik yöntemlerle rehabilite edilmelidir.

5. Kirazlı ve çevresinde ve Kazdağları’nın diğer bölgelerinde ihtiyaç duyulan su, yol, gölet gibi alt yapı düzenlemeleri maden şirketleri eliyle değil, kamu eliyle yerine getirilmelidir. Kumarlar Köyü’nün su kaynakları ve meraları köylüye bırakılmalıdır.

6. Yöre halkının iş ve istihdam talebi, maden şirketleri üzerinden değil, yöreye uygun, ekolojik tarımı ve turizmi önceleyen projeler üzerinden kamu tarafından karşılanmalı, bölgede tarımsal üretim kooperatifleri özendirilmeli ve desteklenmelidir.

7. Yaşam savunucularına kesilen tüm cezalar iptal edilmelidir.

Kazdağları’nın üzerindeki projeler iptal edilmeden o bölgeyi terk etmeyeceklerini dile getiren Kaz Dağları Kardeşleri Ekibi, bu pandemi sürecinin de fırsata çevrilmesine izin vermeyeceklerini açıkladılar.

Turgay Kılıç / 28.05.2020

Vorheriger ArtikelTGH gedenkt Opfern von Solingen
Nächster ArtikelGeologiedatengesetz

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular