2.4 C
Hamburg
Mittwoch, Dezember 2, 2020
Start Gesundheit "Covid-19 buzdağının sadece görünen yüzü"

„Covid-19 buzdağının sadece görünen yüzü“

Covid-19’u ilk tespit eden Çinli virolog Shi Zhengli, yeni salgınları önlemek için virüslerin listesini çıkarmak gerektiğini vurguladı.

 

Shi Zhengli, koronavirüsleri incelemek için mevcut sağlık krizini beklemediğini belirtiyor.

Çinli virolog, gerçek bir virüs yuvası olarak değerlendirilen yarasalardan 16 yıldır eşantiyonlar almayı hedefleyen seferlere katılıyor.

Bilim çevrelerinde “Bat Woman” olarak adlandırılıyor. Zhengli, net bir hedefi önüne koyuyor: İnsanlara bulaşmadan önce virüsleri sekanslamak.

Çin televizyon kanalı CCTN’ye bir mülakat veren Zhengli, bir kez daha halkı uyardı: “Eğer yeni salgınları önlemek istiyorsanız, hangi virüsün hangi yabani hayvanda olduğunu önceden keşfetmek gerekiyor. Eğer bunları incelemezseniz, yeni salgınlar olacak.”

Zhengli’ye göre Covid-19, “buzdağının görünen yüzünden” ibaret: “Keşfettiğimiz virüsler,  mevcut olanların sadece küçük bir parçasını oluşturuyor. Kabul etsek de etmesek de, doğada çok sayıda virüs var. O halde yeni bir krizden kaçınmak için onları en hızlı şekilde keşfetmemiz gerekiyor.”

Yeni koronavirüsü sekanslayan ve Dünya Sağlık Örgütü’ne bildiren uzman Zhengli’ydi. Bundan önce de 2003yılında 774 kişinin ölümüne yol açan SARS salgını üzerine çalışmıştı. Koronavirüsleri üzerine araştırmaları da SARS virüsü ile başlamıştı. O tarihten beri çok sayıda virüsü listeledi ve analiz etti. Bu durum, Zhengli’nin ağır eleştiriler almasına da neden oldu. Zira, Çinli virolog özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın hedef aldığı Wuhan’daki laboratuvarın müdür yardımcılığını yapıyor. Washington yönetimi, virüsün bu laboratuvardan kaçmış olabileceğini iddia etmişti. Eleştirileri reddeden Zhengli, “Hayatım üzerine yemin ederim ki, hiçbir alakası yok” diyor.

Kararlı olduğunu ifade eden virolog, koronavirüsleri ve yarasa üzerinden hangi hayvana geçerek insana bulaştığını araştırmaya devam edeceğini belirtiyor. Zhengli ayrıca dünya ülkelerini de bu alanda işbirliği yapmaya çağırırken, “Tek başımıza başaramayız” diye kaydediyor.

ANF

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Deutsche Post DHL Group setzt Ausbildungsengagement in der Corona-Pandemie uneingeschränkt fort

Auch in 2021 bietet Deutsche Post DHL Group eine breite Auswahl an Ausbildungsberufen an. In der Corona-Pandemie zeigt sich Deutsche Post DHL Group als...

İsveç’te oğlunu 28 yıldır kilitli tuttuğu iddia edilen yaşlı kadına soruşturma açıldı

İsveç'te oğlunu 28 yıl boyunca bir apartman dairesinde kilitli tuttuğundan şüphelenilen 70'li yaşlardaki kadına soruşturma açıldı. Soruşturmayı yürüten savcı Emma Olsson, akrabalarından birinin yaşlı kadının...

„KI – Made in Germany“ etablieren

Normungsroadmap KI veröffentlicht: Handlungsempfehlungen für Standardisierung rund um Künstliche Intelligenz Das Deutsche Institut für Normung e.V. (DIN), die Deutsche Kommission Elektrotechnik Elektronik Informationstechnik in...

Moody’s: İngiltere’de havalimanı trafiği 2024’den evvel salgın öncesi seviyelere dönmeyecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İngiltere'de havalimanı trafiğinin 2024 yılından evvel Kovid-19 salgını öncesi seviyelere ulaşmasının olası görünmediğini bildirdi. Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada,...