11.7 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartGesundheitÇevrimiçi şeker bayram

Çevrimiçi şeker bayram

Yeni Tip Koronavirüs, dünyayı etkisi altına aldığı gibi, bazı sıkı tedbirleri de beraberinde getirdi. Dünya üzerinde alınan bu tedbirler arasında sokağa çıkma kısıtlamaları, günlük hayatın ertelenmesiyle Türkiye’deki yurttaşlar, bu bayramı evlerinde, telefonları başında geçirdi.

 

Türkiye de bu salgından nasibini aldığından beri, birçok ülkedeki tedbir kurallarıyla karşılaştı. Sağlık Bakanlığının verilerine göre; ülkedeki toplam ölüm sayısı 4 bin 397, toplam test sayısı 1 milyon 873 bin 607 ile toplam vaka sayısı da 158 bin762 olarak kayda geçti. Solunum cihazına bağlı olanların toplamı da 338 olurken, toplam yoğun bakım sayısı 739 ve iyileşenlerin toplam sayısı ise 121 bin 507.

Bu verileri göz önünde bulunduran yetkililer, Ramazan bayramında da akraba ve diğer ev ziyaretlerinde salgının daha fazla yayılmaması için bazı tedbirlerin yanı sıra sokağa çıkma kısıtlaması getirdi. Yasağın gelmesiyle birlikte Türkiye, tarihte bir ilk yaşadı ve bu bayramı evinde geçirmek zorunda kaldı.

Çevrimiçi bir bayram

Birçok yurttaş akraba, arkadaş, dost, eş ve diğer samimi oldukları kişileri çevrimiçi arayarak; özlem giderdi, bayramlaştı. Görüntülü konuşmanın ve diğer bayramlardan farklı olduklarını anlatan yurttaşlar, sarılmanın öneminden bahsettiler.

Bazı yurttaşlardan İmdat Oktan, şunları söyledi: “Durum az çok belli, sıkılıyoruz normalde. Ağrı’daki bayramlar, karabalık neşeli bayramlar geçiriyorduk. Allah bir daha yaşatmasın inşallah.”

Bir diğer yurttaş Hatice Uysal ise, yaşadığı bu bayramda, sevdiklerine sarılmanın önemini anlatırken şunları söyledi:

İnsanın sevdiklerine sarılamamasından çok, onlarla olmadan bayram olmuyormuş. Meğer insanın bayramı, sevdiklerinin yanında onlara sarılabildiği her günmüş. Ve bizler yıllardır o kadar çok bayramı kutlamadan geçirmişiz ki. Ama bu süreçte şunu da öğrendim, sevdiklerimizin ve kendimizin alabildiği ve aldıklarını bildiğimiz her nefes de bayrammış. Sevdiklerimizin sağlığıymış asıl bayram. Uzaktan da olsa, onların kahkahalarına eşlik edebiliyoruz ve bu çok güzel. Kısacası isyan ettiğimiz bi çok şeyi şükre çevirdi bu pandemi süreci. Sıcağın altında gezerken dahi isyan ederdik. Şimdi hepimiz saat 12’de bile güneşin altında o sıcakta gezebiliyor olmanın güzelliğinin farkına vardık.”

Sokağa çıkma kısıtlaması 26 Mayıs saat 00.00’da sona ererken, 3 günlük Ramazan bayramı da son buluyor.

Turgay Kılıç / 27.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular