15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeABD’de Öldüren Polis Irkçılığı Devam Ediyor

ABD’de Öldüren Polis Irkçılığı Devam Ediyor

ABD’de siyah tenli insanların özellikle beyaz polisler tarafından sistematik şekilde öldürülmelerine yeni bir örnek bu defa Minneapolis kentinde yaşandı.

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis şehrinde dolandırıcılık yaptığı iddia edilen George Floyd adlı şahısı eşkâl benzerliğinden dolayı gözaltına almaya çalışan polis, bu defa görgü şahitleri tarafından görüntülenmesiyle resmen suçüstü yakalandı. Olayla ilgili açılan soruşturmada kamuoyunun yükselen tepkisini göz önünde bulunduran resmi makamlar, dört polisin meslekten kovulduğunu açıkladılar.

Floyd’un yere yatırılmış, elleri arkasından kelepçelenmiş bir polis otosunun tekerlekleri dibinde dünyaya yayılan görüntülerinde, görevini kötüye kullanan ve keyfi şekilde sadistçe dizini zanlının ensesine bastıran beyaz polis memurunun, acıdan neredeyse yalvaran insana zerre kadar ilgi göstermemesi dikkat çekti.

Şiddetli basınç karşısında nefes alamayan Floyd’a olay yerine gelen cankurtaran ekibi ilk müdahaleyi yapsa da geç kalmışlardı. Polislerin keyfi davranışları yüzünden sonradan görevden alınmış olsalar da, bu gelişme de halkın büyüyen öfkesini yatıştırmaya yetmedi. Tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey olayla ilgili görüntüler yüzünden sosyal medyada yaptığı açıklamada, Afrika kökenli Amerikalılar’dan özür dileyerek siyah olmanın öldürülmek anlamına gelmemesini isteyerek şunları belirtti: „5 dakika boyunca beyaz bir polisin dizini, siyah bir adamın boynuna bastırmasını izledik. 5 dakika. Birinin yardım istediğini duyduğunuzda yardım etmeniz gerekir. Bu polis, en temel insani sağduyuyu göstermekte başarısız oldu”.

Benzer son vakalardan biri şubatta Georgia eyaletinde Brunswick’de yaşanmıştı. 25 yaşındaki Ahmaud Arbery adlı siyahi bir gecnin, emekli bir polis memuru olan Gregory McMichael ile oğlu Travis Mc Michael tarafından vurularak öldürülme anının görüntüleri birkaç hafta önce ortaya çıkmış ve olay kamuoyunda büyük tepki toplamıştı.

Yine New York’ta 2014’te Eric Garner, kaçak sigara sattığı için gözaltına alınmak istenmiş, polisin kolunu boynuna dolayarak nefessiz bırakması sonucu hayatını kaybetmişti. 6 çocuk babası olan ve “nefes alamıyorum” diye bağırmasına rağmen polis memuru Daniel Pantaleo, Garner’i boğmaya devam etmişti. Garner yerde hareketsiz yatmasına rağmen polis memurları tıbbi müdahalede bulunmamıştı. Bu konu ile ilgili açılan davada polis memuru Daniel Pantaleo, suçlanmasından aklamış, mahkeme hukuki kovuşturmaya gerek olmadığı kararına varmıştı.

Aşağıdaki videolarda üç farklı polis öldürme olayı. Dikkat görüntüler rahatsızlık verecek derecede aşırı şiddet içermektedir:

 

 

27.05.2020

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular