11.7 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartGesundheitTürkiye’de işletmelere ceza maliyeti: 4 milyon

Türkiye’de işletmelere ceza maliyeti: 4 milyon

Türkiye’nin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de ramazan ayı boyunca kesilen cezaları anlattı ve toplamda cezalara uymayanların da 4 milyon liranın üzerinde para cezası kesildiğini ifade etti.

Tele1 Televizyon kanalının geçtiği bilgilere göre, Bakan Pakdemirli, Gıda üretim yerlerinde 15 bin 789, satış ve toplu tüketim yerlerinde 45 bin 938 olmak üzere toplamda 61 bin 736 denetim gerçekleştirildiği yer aldı. Kurallara uygun olmayan işletmelere de 4 milyon liranın üzerinde idari para cezası kesildiğini anlattı Pakdemirli.

Bayram sevincinden bahseden Tarım Bakanı Pakdemirli, salgın sebebiyle buruk geçen ramazan ayının ardından, şimdi de salgın sebebiyle bayramda gelen 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle de bir burukluk olduğundan bahsetti.

Pakdemirli, kısaca şunları ifade etti:

Pandemi nedeniyle ne yazık ki bu yıl mahzun geçirdiğimiz ramazan ayının ardından kavuştuğumuz bayramı da buruk bir şekilde kutlayacağız. Tüm dünyayı etkilemeye devam eden koronavirüs salgını, gıda ve tarımın önemini ve stratejik değerini de bir kez daha göstermiştir. Bakanlık olarak aldığımız hızlı ve etkili tedbirler sayesinde salgın sürecinde ve ramazan ayı boyunca gıda üretimi ve temini konusunda hiçbir sorun yaşamadık. Bu süreçte üreticilerimizi kollama, tüketicilerimizi koruma gayreti içinde olduk. Market raflarımız boşalmadan hemen yeniden dolabildi. Bunun için çiftçilerimize, yetiştiricilerimize ve sektör paydaşlarına teşekkür ediyorum. Üreten, emek veren, alın teri döken çiftçilerimizin hep yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Yılın ilk 5 ayında 12,4 milyar lira tarım desteği ödemesi yaptık. Bu yıl içinde ödeyeceğimiz toplam destek miktarı ise 22 milyar lira olacak.”

Gıda ve tarımda sürdürülen tedbirlerini anlatan Pakdemirli, bu denetimlerde kurallara uymaması sebebiyle kesilen cezaları şu şekilde ifade etti:

Tarımda sürdürülebilirliği sağlamak için aldığımız tedbirlerin yanında üretilen ürünlerin sağlıklı bir şekilde sofralarımıza ulaşması için de gece gündüz demeden gıda denetimlerimizi sürdürüyoruz. Ramazan ayı boyunca özellikle tüketimi artan ürünler başta olmak üzere gıda üretim ve satışının yapıldığı iş yerlerine yönelik denetimlerimize ağırlık verdik. Bu kapsamda, gıda üretim yerlerinde 15 bin 798, satış ve toplu tüketim yerlerinde 45 bin 938 olmak üzere toplam 61 bin 736 denetim gerçekleştirdik. Kurallara uygun olmayan işletmelere 4 milyon liranın üzerinde idari para cezası kestik.”

Turgay Kılıç / 24.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular