ALMANYALILAR

Sokağa çıkmak yasak, otoyol ve köprüler ücretsiz

Türkiye’nin Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sokağa çıkma kısıtlaması kararını onayladıktan sonra; bayramda otoyol ve köprülerden geçişleri de ücretsiz yaptı. Bu kararın ardından sanatçı ve yurttaşlar, konuya mizahsal olarak tepki gösterdi.

otoyol

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının daha fazla şiddetlenmemesi için ramazan bayramında da 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması kararı aldı. Bu kararla sokağa çıkmayı ve aile, akraba arasındaki bayramlaşmadan doğan salgın krizinin de önüne geçmiş oldu. Öte yandan yeni alınan bir kararla, bayramda 23 Mayıs Cuma gece 00.00’dan 27 Mayıs Çarşamba saat 00.00’a kadar köprü ve otoyolların geçişlerini ücretsiz yapan Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kararı sosyal medyada ve sanatçılar arasında büyük mizah konusu edildi. Yap-işlet-devret modeli ile çalışan köprü ve otoyollarda ise, sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle kimse geçmemesine rağmen ücretli işliyor. Yandaş müteahhitlere devredilen köprü ve otoyollarda, servet akışı bu yasağa rağmen devam ediyor olacak.

Leman dergisinden köprü kapağı

Leman adlı mizah dergisi, bayram dolayısıyla köprü ve otoyolların sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen ücretsi olmasına ilişkin çizilen karikatürü kapağına taşıdı. Karikatür dergisinde otoyol ve köprülerde doğadan şehre geçen hayvanlar yer alıyor. Yolun sağından yürüyüp, ayının arkasından gelen tilki ise; “Hüop! Ağır vasıtalar sağdan gidin!” şeklinde yürüyor.

lemak kapak

Tele 1 Özel yayınına video gönderen Sanatçılardan ücretsiz geçişe karşı mizah tepkisi;

Oyuncu-tiyatrocu Levent Üzümcü:

Sevgili Türkiye’yi yöneten şahıslar. 4 günlük sokağa çıkma yasağı ilan etiniz. Çok teşekkür ederiz. Ayrıca köprü ve otoyollarda ücretsiz geçiş imkânı sağlıyorsunuz. Bunun için ayrıca teşekkür ederiz. Bizler, ekmeğimizi tiyatro sahnelerinde ironi, mizah yaparak kazanıyoruz. Sizden küçücük bir ricam var, lütfen ekmeğimizle oynamayınız.”

Sanatçı Atilla Taş:

Yahu arkadaş. Siz ne nankör bir milletsiniz ya. Şehirlerarası yolculuk seyahati yasaklandı, uçaklar ucuzladı uçmadınız? Bak şu anda sokağa çıkma yasağı var, bütün köprüler, tüm otoyollar bedava; 3 bin 150 lira verip geçmeye üşeniyorsunuz. Bedava maske dağıtıldı, bana gelmedi. E kardeşim İngiltere’ye, Amerika’ya dağıtıldı, git oradan alsana. Kredi dağıtılmış, bana gelmedi diyorsunuz. Dağıtılan insanlardan borç alsaydın. Eminim bugün yarın, pandemi bitince, adamlar aşıyı da bulurlar, gidip onu da bulamazsın. Çünkü nankörsünüz.”

Tiyatrocu-Oyuncu-Yönetmen Müfit Can Saçıntı:

Bayramda para otoyollara, köprülere, metro istasyonlarına para ödemeyecekmişiz; ama para üstü olarak 3 bin 150 lira verecekmişiz. Çünkü niye, sokağa çıkmanın cezası 3 bin 150 lira. Artık bedavaya bile zam geldi. Bedava bile pahalı. Bunu sağlayan yetkililere çok teşekkür ediyorum. İleride torunlarımıza anlatacak komik anılar oluşturduklar için, sağ olsunlar var olsunlar.”

Tiyatrocu-Oyuncu Müjdat Gezen:

İyi bayramlar. Bayramda gazetelerin çıkması yasak, tabii resmî gazete serbest. Orada bir Cumhurbaşkanlığı kararı yayımlandı. Çok da hoş bir şey, şöyle diyor. İki boğaz köprüsü geçişi bayramda ücretsiz; Yavuz Sultan Selim yap-işlet-devret olduğu için Paralı. Ama köprülerden ve otoyollardan geçiş ücretsiz. Buna mukabil sokağa çıkma kısıtlaması var. Bunda ne gibi bir anormallik var ben anlamadım. Çıkarsan eğer sokağa, köprüden de geçersen 3 bin 150 lira ödersin. Ama köprüden geçmez ücretsiz oluyor. Beni kafamda ufak şeylerde oluştuğu, CHP yaptı.”

Turgay Kılıç / 24.05.2020

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: