10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartGesundheitSüleyman Deveci: Corona Günlüğü (56)

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (56)

Bu son yazımla günlükleri burada sonluyorum. Zira artık günlük olma özelliklerini yitirmesinin yanı sıra ana sayfanın öncelikli olarak doğal ihtiyaçlarının giderilmesi zorunluluğu, istediğim hız ve içerikte verimlilik sağlamamı engelliyor. Her yazıda da kaç kişiye hastalık bulaştı, kaç kişi vefat etti demek, sadece moral bozmaktan öteye gitmiyor. Hem de bunu okuyucularıma saygısızlık olarak görüyorum. Şimdi ama tam benlik bir davranış oldu, en sona söylenmesi gerekeni en başta söyledim yine. Ne yapayım elimde değil. O kadar çok insan günlük yazdı, yazıyor ki artık özgün bir şeyler yazmak için derinlemesine araştırıp soruşturmak gerekiyor. Bunun için gerekli zamanımın olmadığını söylemem gereksiz.

Günlüklerin genel değerlendirmesini okura ve zamana bırakmak en yakışık alanı olacak. Bence az çok üzerimize düşeni yaptık. Olabildiğince çok boyutlu anlatmaya çalıştık. Hiç ama hiçbir şey geride kalmamış olmasına rağmen milletin oldu da bitti maşallah tavırları gıcık etmeye yetiyor. En çok hastalık bulaşanlar ve hayatını kaybedenler listesi en son yazdığım gündem bu yana epey değişti. Hangi kurumun hangi tabelasına bakmalı bu satırları okuyanlar artık biliyorlardır diye düşünüyorum. Gittikçe durakladı, yavaşladı denilen günlerde bile dünyanın dört bir yanından binlerce yeni vaka ve vefat haberleri gelmeye devam ediyor.

Sonlarken her türlüsünden solun da sağın da radikal komplo teorilerine inanmak için insanın aklını peynir ekmekle yemesi gerektiği düşüncesine inanıyorum. Ha devletler ve hükümetler kriz günlerinden nasıl parsa toplarız politikaları tabii ki eleştirilmeli, demokratik hakların askıya alınması ve kısıtlanması elbette eleştirilmeli ve her türlü yukarıdan dayatılan tedbirler vs. her daim şüphe ile ele alınmalı. Ama bu virüsün bilmem ne laboratuvarında üretildiği veya bilerek ve isteyerek yayıldığı zırvalığına bizi ikna etmeye yetmiyor.

Elleri yıkamaya, kamuya açık yerlerde, alışverişte, toplu taşıma araçlarında maske taşımaya, sosyal mesafeyi her yerde ve ortamda korumaya devam. Hastalığı kimler kaptı, kimler henüz tanışmadı, kimin vücudu dirençli, kimler antikor geliştirip bünyeyi sağlamlaştırdı, hepsi kocaman soru işaretleri ile kaplı. Bu işin şakası olmaz. Virüs ölümcül. Ön hastalık geçmişiniz var ise durum daha da hassas. Duygusallığın, öfkenin, sinirlenmenin, hırsımızı evdeki veya yakınımızdaki sevdiklerimizden veya en zavallılarımızdan çıkartmaya çalışmak adilik olur. Sabır, bilgi, kör talih, doğanın ruh hali demek ve buna uygun düşünüp yaşamak en yakışık alanı olacaktır.

The End

22.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular