10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeİmamoğlu: ‘HDP’li benim vatandaşım, FETÖ-PKK ve Yolsuzluk kırmızı çizgimdir’

İmamoğlu: ‘HDP’li benim vatandaşım, FETÖ-PKK ve Yolsuzluk kırmızı çizgimdir’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı CHP’li Ekrem İmamoğlu, PKK’nin Türkiye’ye çok büyük zararlar veren terör örgütü olduğuna değinirken, FETÖ için de “Benim hiçbiriyle işim olmadı,” diye ekledi. Ayrıca HDP’li seçmene de kucaklayıcı bir tavır takınarak, “HDP’li benim vatandaşım, hemşerim,” dedi.

 

Haber Global kanalından Jülide Ateş’in hazırlayıp sunduğu ‘Jülide Ateş ile 40’ programında soruları tereddütsüz bir şekilde yanıtlayan İmamoğlu, hakkında çıkan yolsuzluklara cevap verdi. Ve ayrıca 5 yıllık Beylikdüzü Belediyesi Başkanlığı süreçlerinde, hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı adaylığında bu görevi bir yıldır hizmet olarak yerine getirdiği süreçlerde da yolsuzluk yağmadığına açıklık getirdi. Öte yandan hiçbir konuda hesap verecek bir durumda olmadıklarına da değinen CHP’li Başkan İmamoğlu, şunları anlattı:

Bu kadar mercek altında olan bir insanın, 5 yıllık Büyükşehir Belediyesi adaylığı, 1 yıla yaklaşan Büyükşehir Belediye Başkanlığı sürecinde; hâlâ hakkında tek bir mahkeme kararı yoksa zaten süreç kendini açıklıyor demektir. Ama şu var; çaba gösterme, takip altında bulunmak var. Yeniden bazı dosyaların pişirilmesi, tekrar dosyaların açılması gündeme getirilmesi, tekrar soruşturma görülmesi var. Benim iki defa soruşturma görüp hiçbir suçlama oluşmamış, tekrar İçişleri Bakanlığından soruşturmaya tabii tutuluyorum Beylikdüzü Belediyesi ile alakalı. Ben kendimden, geçmişimden eminim. Çok masum bir süreci, bahsettiğiniz 4 bin metrekarelik yeşil alan dâhil. Ki orası hâlâ yeşil alan, hâlâ belediyenin uhdesinde bir yer. Sadece Beylikdüzü’ndeki bir uygulama ile bazı yeşil alanlar sitenin içinde kalabiliyor. Bunlarla ilgili meclis kararı var. Üzerlerine bir yapı yapılmış değil, gasp edilmiş değil, bir bina yapılmış değil. Bu tür bir yapıyı bile bir siyasi malzeme haline getirip, mahkemesine varıncaya kadar sürecin takip edilmesine karşın elimizde delillerimiz var. Yargılandığımız konudur. Bu konuda beraat ettiğimiz bir davadır. Tekrardan bu davayı Yargıtay üzerinden pişirip önümüze koydular. Süreç devam ediyor. Bizim Beylikdüzü’nden hem de belediye başkanlığımızdan hem de iş yaşamımızdan hesabını veremeyeceğimiz tek bir kuruşluk konu yoktur. Hele hele imar bizim kırmızı çizgimizdir. Beş yılda imar artışına dâhil alığımız tek bir karar yoktur.

Aksine metruk alanları yeşil alana dönüştürüp, İstanbul’daki neredeyse en büyük yeşil alanının parkını yapıp, kente hediye eden bir belediye başkanlığı dönemi yaptım Beylikdüzü’ne.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, sürekli olarak karşılaştığı ve FETÖ ve PKK yakıştırmalarına cevap verdi. FETÖ ile geçmişleri olanların masum karşılandığı, ama sonraki süreçlerde hiç alakası olmadığı halde, FETÖ ve PKK örgütleriyle birlikte anılmaktan rahatsız olduğunu vurgulayan İmamoğlu; ayrıca PKK’nin de yıllarca Türkiye’ye verdiği zararlardan bahsetti. İktidarın ise bu konularla kendisini aşağı çekmesine şu şekilde değindi;

Mümkün mü? Türkiye’de birçok siyasinin bahsettiğiniz özellikle FETÖ örgütü ile geçmişteki bağları olmasına rağmen bir tarihi milat çekip öncesinin bir öne mi yok, bundan sonrası önemli diye bir milat koyuyorlar. Öncesinde FETÖ ile ilgili bir irtibatın olsa da önemli değil, onu övsen de önemli değil. Eteğini öpsen de önemli değil. Benim hiçbiriyle işim olmadı. Ben ne tanırım, ne o cemaatle bir ilişkim oldu ne ticari ne insanı, bu tür organizasyonların ülkenin bütünlüğüne, devletin güçlü yapısına sıkıntı vereceğini dile getiren de bir yapım vardır. PKK’yi de tarif etmeye gerek yok. PKK, Türkiye’nin ne yazık ki son 40 yılına yakındır, büyük bedeller ödediği, Türkiye’ye çok ciddi zararlar veren bir terör örgütüdür. Benimle ilgili yapılan yakıştırmaların tümüyle siyasi karalama olduğunu, Ekrem İmamoğlu’nu nasıl aşağı çekeriz noktasında yalan ve iftiralar olduğunu da altını çizerim. Bu iddiaları ortaya atan, bu iftiralarda bulunanlara mutlaka hukukî yola gidin diyorum. Çünkü burası benim kırmızı çizgimdir. Beni kimse hiçbir terör örgütü ile yan yana koyamayız.

HDP’li benim hemşerimdir’

CHP’li Belediye Başkanı İmamoğlu, İstanbul’da her partinin seçmeni olduğu gibi, HDP’nin de İstanbul’da seçmenleri olduğunu açıkladı ve sözlerine son olarak şunları ekledi:

HDP’Lİ seçmen, benim vatandaşım, benim hemşerimdir. Yanılmıyorsam İstanbul’da 1,5 milyon oy aldığını hatırlıyorum Cumhurbaşkanlığı veya genel seçimde. Böyle bir oy potansiyeli olan bu kadar insanla, hemşerilik yapan bir insanın HDP’li vatandaşa başka bir yorum yapma şansı olabilir mi? Tam aksine ben, HDP’ye oy veren, İstanbul’da olsun veya Türkiye’nin herhangi bir yerin olsun bütün yurttaşlara hizmet etmeye çalışan bir kimliğim var. Türkiye’de dönem dönem siyasi, siyasi ayrıştırmalarla, kutuplaşmalarla siyasi kutuplaşmayı teşvik edici metotlarla kendisine yer bulmaya çalışan siyasi anlayışlar olabilir. Ben çok net söylüyorum bu ülkede seksen üç milyon yurtsever vatandaş var. Biz de bu ülkedeki insanlara hizmet etmeye çalışan yöneticileriz. İstanbul’da diğer siyasi partilere oy verenler olduğu gibi, HDP’ye de oy verenler olabilir. HDP de şuan da Türkiye Cumhuriyeti’nin kanunlarına göre siyaset yapmaya hazır ve hakkı olan bir parti. Bu partiye oy veren insanlara da tek bakışım var: Benim hemşerilerim, benim vatandaşlarım. “

Turgay Kılıç / 22.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular