-0.1 C
Hamburg
Sonntag, Januar 17, 2021
Start Home Havai fişeklere yasak gelecek mi?

Havai fişeklere yasak gelecek mi?

Türkiye’de birçok haksızlıklara karşın change.org aracılığıyla kampanyalar başlatılıyor, imzaların artmasıyla kampanyaların çoğu başarıya ulaşıyor. Bu defa havai fişeklerin hayvanlara zarar verdiğine dair bir kampanya başlatıldı.

 

Change.org aracılığıyla bireysel, toplumsal veya ülke çapında bazı sorunların tüm dünyaya veya ülke geneline yayılıp, çözülmesi adına birçok imza kampanyası başlatılıyor. Bu kampanyalar arasında ilaçların alınmasıyla, bazı mimari yapıların engellenmesi, doğanın korunması, ağaçların kesilmemesi veya deniz ürünlerinin zararlarının önlenmesi adına birçok farklı veya benzeri sorunların duyurulması için elektronik imzaların toplandığı bir alandır.

Türkiye’de yıllarca düşünülen ve üzerinde konuşulan bir konu da, uçan hayvanların yaşadıkları korku, endişe, bundan kaynaklı ölümlerin de önüne geçmek adına havai fişeklerin yasaklanması ile ilgili. En son 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlaması sırasında birçok havai fişek gösterisi yapıldı. Kısa süre sonra tekrar havai fişeklerin yasaklanması, tamamen kutlamaların dışında kalması için bir kampanya başlatıldı.

ist

Kampanyanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına iletilmesiyle istenilen imzaya ulaşılması ve ayrıca ülke çapında da yayılması halinde yasaklanabilme ihtimali de var.

Bu imza kampanyasındaki amaç 50 bin imza. Bugün ise 48 binin üzerinde imza atılmış durumda ve her geçen dakika imzalar git gide artıyor.

Kampanyada verilen mesaj ise şu şekilde:

Sayın Ekrem İmamoğlu,

İnsan faaliyetleri nedeniyle, pek çok kuş türü yok olmuş ve kalanların da nesli tehlike altındadır. Çevre kirliliği, ormanların yok edilmesi, sulak alanların azalması, kullanılan tarım ilaçları, yoğun hava trafiği, uçaklar, şehirleşme kaynaklı gece ışıklandırmaları ve gökdelenler gibi faktörler kuşların gezegenimizdeki varlığını tehdit ediyor. Tüm bunlara eklenen eğlence, kutlama, gösteriş amaçlı havai fişek ve benzeri piroteknik maddelerin (volkan, maytap, füze, çat-pat, işaret fişeği vb)  patlatılması; gökyüzündeki kuşların kalp krizi geçirip ölmelerine, tüylerinin yanmasına, sağır kalmalarına, sakatlanmalarına neden olmakta ve gürültüleriyle sokak hayvanlarını ve halkı da korkutmaktadır.

Kuşların yaşam alanı, evi olan göğe, her yıl yüz binlerce havai fişek gönderilmesi vandallık olmasının yanı sıra barbarca bir kutlama anlayışıdır. Ayrıca patlayan her bir fişeğin havaya saçtığı kurşun, baryum, rubidyum vd zararlı elementler, insan ve hayvan sağlığına zararlıdır.

Yılbaşı gibi bütün gezegende milyonlarca fişeğin patlatıldığı zamanlarda, gökyüzüne saçılan tonlarca kimyasal toz, hayvanlar dışında bebekleri, hastaları, yaşlıları da etkilemekte, astım, koah, kalp krizlerini tetiklemektedir.

İstanbul boğazındaki her kutlamada(!) yüzlerce martı ve sayısız diğer kuş kalbi durarak, yanarak, birbirine ya da binalara çarparak ölmektedir.

Havai fişekler, kuşların göç yolu rotalarını bozmakta, ışıkları kör olmalarına neden olmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2012 yılı, 29 Ekim kutlamalarında, birkaç saat içinde 48 bin havai fişek kullanıldığı bilgisi basında yer almıştı. O günün rakamlarıyla, 2 milyon liraya mal olan bir kibir, israf ve gerçek rakamı bilinmeyen kuş katliamı gerçekleşmiştir.

Günümüzde havai fişek kullanımı o kadar yaygınlaşmıştır ki; patlayıcı-yanıcı piroteknik maddeler olmalarına rağmen ve başka pek çok şehirde valilik ve belediyelerce yasaklanmış oldukları halde; havai fişekler; İstanbul ilçelerinde, sokak düğünlerinde, küçük-büyük işyeri açılış ve organizasyonlarında, asker uğurlamalarında, özel kutlamalarda dahi satın alınmakta ve sorumsuzca patlatılmakta ve bu da çocukları, hastaları, yaşlıları korkutmakta; kuşlar ve sokak hayvanları içinse yaralayıcı ve ölümcül olmakta; gerçek bir terör etkisi yaratmaktadır.

Biz „insan, gezegende yaşayan diğer canlıların yaşam hakkına saygı duymalı, doğa insansız yaşar; ama insan doğasız yaşayamaz“ diyenler; artık havai fişek ve benzeri patlayıcı-parlayıcı- yanıcı maddelerin kullanımının İstanbul semalarında tümüyle son bulmasını, satışının dahi yasaklanmasını talep ediyoruz.

Saygılarımızla.”

Turgay Kılıç / 21.05.2020

 

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular