10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeErdoğan’ın devlet yönetme kapasitesi bitmiştir

Erdoğan’ın devlet yönetme kapasitesi bitmiştir

Tele1 Tv’de Dr. Merdan Yanardağ’ın ‘18 Dakika Özel’ programına Ankara’dan telekonferans ile bağlanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın devlet yönetme kapasitesi bitmiştir,” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, akşam saat 8 sıralarında TELE1 Tv’de canlı yayına bağlandı. Türkiye’deki ciddi sorunların üzerine yoğunlaşarak, pandemi, işsizlik, ekonomi, yoksulluk sorunlarına değinirken şunları ifade etti:

Türkiye’nin yaşadığı ciddi sorunlar var. Pandmei, ekonomi, işsizlik, yoksulluk, yatağa aç giyen var, varlıklımız var. Çok sorunu olan bir ülkeyiz. Bu sorunları aşmak için sağduyulu olmak gerekiyor, gündemi sağlıklı değerlendirmek gerekiyor. Kavgadan uzak durmak gerekiyor. Bu dönemlerin bir özelliği, sorun aslında hepimizin ortak sorunu. Bunu sorun çözülecekse, danışmak lazım, konuşmak lazım, yeri geldiğinde uygarca tartışmak lazım.”

İktidar ülkeyi yönetmekten aciz’

CHP Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin meclisinin kapalı olduğunu anlatırken, iktidar partisi AKP’ye de yüklenerek; “Covid sadece bizde değil. Bütün dünyada var. Bütün ülkelerde parlamento açık; Türkiye’de kapalı.

Neden?

Bir iktidar ülkeyi yönetmekten acizse, başka gündem maddeleri yaratmak zorunda kalabilir. Gündem ağır, çözemiyor, zorlanıyor, danışmıyor, bir kişi her şeye egemen. Benim dışımda(Erdoğan) kimse bu işleri bilmez diyor, konuşmaya görüşmeye gerek yok diyor. Ben varım damat var; ikimiz beraber kafa kafaya veriyoruz, ben ne dersem o da güzellikle yapıyor. Hep beraber güllük gülistanlık gidiyor.

Çünkü Saray öyle görünüyor. Saray’da her şey güllük gülistanlık. Gerçek hayat öyle değil.”

CHP’nin her imkânı valilik emrinde

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP Belediyelerine ait personel ve araçların; il ve ilçenin valilik, kaymakamlık çalışma grupları için tahsis edildiğini belirtti. Teklif edilen yardımlar için geri adım atmadığını belirten Kılıçdaroğlu: “Bu kriz döneminde valilerin, kaymakamların, bizim belediye başkanlarından talep ettikleri her şey yapılmıştır. Eleman talep etmişlerdir, eleman vermişlerdir. Vefa grubunda çalışsın demişlerdir, Vefa grubunda çalışmışlardır. Araç istemişlerdir, araç vermişlerdir.

Adana Yüreğir Gençlik başkanının (Eren Yıldırım) hapse atılması Erdoğan’ın talimatı ile gerçekleşmiştir. Onun tutuklanması için iddianamesini yazan savcı, savcı değildir. Onun hapse atılmasını sağlayan hâkim, hâkim değildir. Bu ikisine yargı mensubu diyemeyiz. Bunlar sadece bir makamdan talimat alıp, o makamın beklentilerine uygun karar verip. Bir genci haksız yere hapse atmaktır.

CHP belediyelerinin personeli olanlardan Adana’da 195 personelimiz şu anda valiliğin emriyle çalışıyor. Türkiye genelinde ise, valilerin ve kaymakamların emriyle 2 bin 554 kişi çalışıyor.

Adana CHP belediyesine ait 65 araç, valilik ve kaymakamlık emrinde çalışıyor. Bunlardan Türkiye genelinde 720 araç tahsis edilmiş. Basit bir tartışma yüzünden olay CHP belediyeleri kötülemek için, iş yapmıyor diye büyütülüyor. CHP’li belediyeler, tüm engellemelere rağmen tarih yazıyorlar. Hepsiyle gurur duruyoruz,” dedi.

Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek’

CHP Belediyelerimizin olduğu yerde, kesinlikle hiçbir ayrım yapılmadan ihtiyaç sahiplerine yardım yapıyor. Onun çocuğu yatağa aç giriyorsa, sorun belediye başkanına aittir. Bizim bütün belediye başkanı arkadaşlara söyledim: ‘Sizin beldedeki hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek.’

Hangi şekilde yaklaşırsanız yaklaşın, bütün belde halklarını kucaklayın dedim.

Gerginlik yaratmak istiyorlar. Şimdi ‘CHP Gençlik Kolları Başkanı tutuklandı, CHP gençleri sokağa çıkacaklar bunun hesabını soracağım,’ diye düşünüyorlar. Hayır, ben bu milletin vicdanına güveniyorum, ferasetine güveniyorum, ahlakına güveniyorum. Haksızlıkları bütün millet görüyorsa, biz onlarla özel bir tartışma alanı yaratmadan, inandığımız yolda halka hizmet etmeye devam edeceğiz.

Bizim dokumuzda, Kuva-i Milliye ruhu vardır. Biz öyle üş beş kişinin bağırmasına, çağırmasına pabuç bırakacak bir parti değiliz. Bizim bir sorumluluğumuz, bir ahlâk anlayışımız var. Bizim bir devlet yönetimi anlayışımız var. Bizim, gerginlikleri değil; toplumu kucaklayan bir anlayışımız var. Baskıcı devletten değil, soysal devletten, herkesi kucaklamaktan, ötekileştirmemekten yanayız. Erdoğan ne derse desin, vız gelir, tırıs gider.

Benim için önemli olan, eğer bir çocuk bizim belediyenin olduğu yerde yatağa aç girmemişse, ben o gece rahat uyuyacağım. Ama yatağa aç girerse, belediye başkanımız o çocuğa ilgi göstermiyorsa, açarım telefonu ‘kardeşim gideceksin aileyi ziyaret edip, o sorunu çözeceksin. Bütün belediye başkanlarımız, bu duyarlılık içerisinde çalışıyorlar,” dedi.

CHP’nin teröre karşı duruşu

CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin her emekçisinin girdiği ortamları, görüştüğü kişileri ayırt etmediğine değinirken, terörün de kişi, mekân, yer, ayırtmadığını ve terörün de insanlık suçu olduğunun altını çizerken şunları da ekledi:

CHP, her ortamda her yerde, gerek ben, gerek belediye başkanlarımız, gerek grup başkan vekillerimiz, gerek genel başkan yardımcılarımız, gerekse parti sözcümüz; her yerde ve her ortamda teröre karşı durmuşlardır. Terörün bir insanlık suçu olduğunun, terörün kişi, mekân, yer ayırmadığını, dolayısıyla eğer teröre karşı ortak tavır sergileyebilirsek, terörü geriletebileceğimi ve bütün bunları her ortamda söyledim, söylüyorum.

40 yıldır terörle uğraşan bir devletiz biz. Bu konuda sorunun büyük ölçüde çözülmemesinin de siyasetçilerden kaynaklıdır. Çünkü bir memlekette sorun varsa, sorunu kahvedeki vatandaş, devlet dairesindeki memur değil, esnaf değil, taksici değil. Sorunu vatandaşın oy verip iktidar yaptığı, siyasi otorite çözecek. Sorunu çözmüyorsa, sorumluluk ona aittir.

Eğer bir yerde gerçekten terörle mücadele ediliyorsa, onlara moral olarak da her türlü desteği veriyoruz. Bu bizim, siyasi olmaktan öte, vicdani ve insani bir görevimiz. Erdoğan, CHP’yi bir anlamda nasıl suçlayabilirim, CHP’yi nasıl toplum gözünün önünde değer kaybeden bir konuma getirebilirim diye özel arayış içinde.”

kılıçdaroğlu-erdoğan foto

Erdoğan’ın söylediklerine millet inanmıyor’

Artık Erdoğan’ın söylediklerine bu milletin büyük bir kısmı inanmıyor. Kalkıp da yerel seçimlerde Osman Öcalan’ı bulup, devletin televizyonunda konuşturması, arkasından gidip İmralı’da terörist başından özel demeç alması ve televizyonlarda canlı yayınlatması, milletin artık karnı tok.”

Erdoğan’ın devlet yönetme kapasitesi bitmiştir

Son olarak Erdoğan’ın devleti artık yönetemediğine de değinen Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

Erdoğan’ın kurduğu tuzaklara düşmüyoruz. Ama o tuzak kurmaya, aklı sıra devam ediyor. Biz bildiğimiz yoldan halkı, vatandaşı kim olursa olsun onu kucaklamaya, sorunlarına kilitlenmeye de devam ediyoruz.

Erdoğan’ın devlet yönetme kapasitesi bitmiştir. Devleti yönetmiyor. En ufak şeyde, ‘acaba ben CHP’yi nasıl suçlarım, nasıl köşeye sıkıştırırım’ arayışı içinde. Gündüz yatıyor öyle, gece yatıyor öyle, konuşurken öyle, düşünürken öyle, sohbet ederken öyle, Allah bilir uyurken de öyle. Eğer bir şey öğrenmek istiyorsan (Erdoğan’a sesleniyor) CHP’nin her şeyi açık. Hesap ise, hesap vermekten hiçbir zaman çekinmeyiz.”

Turgay Kılıç / 21.05.2020

 

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular