10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeHem coşku vardı hem de gözyaşı

Hem coşku vardı hem de gözyaşı

Türkiye’de Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, büyük bir coşku ve heyecanla kutlandı. Türkiye’deki gençlere emanet edilen bu bayram, salgın ve sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen, renkli ve heyecanlıydı. Ayrıca yukarıdan gelindiği söylenen son dakika telefonuyla CHP’ye engelleme konuldu.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 101 yıl önce ‘Bandırma’ adlı vapurla Samsun’a demir attı, İtilaf Devletleri’ne Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Bağımsızlığın ve demokrasinin adımlarını atıp, gençlere bu bayramı emanet ederken “Bütün ümidim gençliktedir,” diyen Atatürk’ü anan yurttaşların gözleri nemliydi.

Balkondan sarkıtılan bayraklar, otobüs veya kamyonetlerin üzerinde mini konserler ve küçük şenliklerle Türkiye’nin dört bir yanında bir ulusun kurtuluşunun yıl dönümü kutlandı. Herkes heyecanlı, coşkulu ve mutluydu.

CHP Anıtkabir’de engele takıldı

Halk Tv’nin geçtiği habere göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 19 Mayıs anması için saat 19.19’da Anıtkabir ziyaretine gitmek isterken, son dakika telefonu ile ziyaretin seyri değiştirildi. CHP’nin TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Haşim Teoman Sancar, Anıtkabir ziyaretinin gerçekleşmesi için Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la yapılan telefon görüşmesinde sınırlı sayıda kişilerin katılması kararına varıldığı aktarıldı.

Anlaşmalar üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Milletvekilleri, CHP’nin en genç milletvekili Aysu Bankoğlu ve CHP Gençlik Kolları Başkanı Emre Yılmaz’ın da bulunduğu yaklaşık 15 kişilik heyetin hazırlığı tamamlanmıştı. Bu esnada saat 17.55’te Anıtkabir Komutanlığı ve Genelkurmay Özel Kalemi’nden CHP Genel Merkezi’ne telefon geldi. Yapılan bu arama sonucunda Anıtkabir’in saat 18.00’da kapanacağı bilgisi verildi ve ziyaretin hemen yapılması istendi.

CHP, 5 dakika içerisinde Anıtkabir’e ulaştı. Ayrıca CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise, Halk Tv Ana Haber sunucusu İrfan Değirmenci’ye bağlanıp, saat 18.00’da genel merkezde beklerken, gelen o özel telefonla 18.00’a kadar Anıtkabir’de olunması gerektiğini anlatan telefon konuşmasına değindi. Anıtkabir’in önüne apar topar gittiklerini anlatan Artvin Milletvekili Bayraktutan; girişte 9 milletvekili alındığını ve ayrıca bu kısıtlama emrinin de yukarıdan geldiğinin bilgisini verdi.

Anıtkabir’de yer Aslanlı Yolu’un başına gelen CHP’lilerin ise tamamının mozoleye kadar yürümesi engellendi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile birlikte Levent Gök, CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Seyit Torun, Tuncay Özkan, CHP Milletvekili Gamze Taşçıer, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, CHP’nin en genç milletvekili Aysu Bankoğlu ve son olarak da CHP Gençlik Kolları Başkanı Emre Yılmaz katıldı.

19 Mayıs kutlamaları; Türkiye’nin sokağa çıkma kısıtlamasının son gününe, Kadir Gecesinin bulunduğu güne denk gelmesiyle; yurttaşlar da balkonda bayramı kutladı, 19.19’da balkondan İstiklâl Marşı’nı okudu, sonrasın da 11 ayın sultanı olan Ramazan ayının en hayırlı günlerinden olan Kadir Gecesi için dualar etti.

Böylece 19 Mayıs 2020’sinde dini ve milli bayram coşkusu, heyecanı aynı güne denk gelmişti. Türkiye’nin önünde 4 günlük bir Ramazan bayramı da var.

Turgay Kılıç / 20.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular