17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartHomeAvrupa Konseyi'nden HDP'li belediyeler açıklaması: Endişe duyuyoruz

Avrupa Konseyi’nden HDP’li belediyeler açıklaması: Endişe duyuyoruz

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başbakanı Anders Knape, HDP’li belediye başkanlarının gözaltına alınmasından ve yerlerine kayyım atanmasından endişe duyduklarını açıkladı.

 

Halkların Demokrasi Partisi’ne (HDP) ait belediyelere yönelik kayyum atamalarını eleştiren Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başbakanı Anders Knape, belediye başkanlarının gözaltına alınmasından endişe duyduklarını belirtti.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başbakanı Knape, Türkiye’yi sert bir şekilde vuran Kovid-19 pandemisi sırasında bile ülkenin güneydoğusundaki seçilmiş belediye başkanlarının görevden alındığına ve yerlerine devlet tarafından kayyum atandığına dair haberler aldıklarını söyledi.

„YEREL DEMOKRASİNİN İŞLEMESİ AÇISINDAN TEHDİT“

Knape, „Yerelde seçilmiş temsilcilere karşı yasal takibatların aşırı kullanımı ve yerlerine devlet tarafından atanan yetkililerin getirilmesi sadece özgür ve adil seçimleri destekleyenlere karşı bir hakaret değil, aynı zamanda Türkiye’de yerel demokrasinin düzgün şekilde işlemesi açısından da ciddi ve sürekli bir tehdit“ iddiasında bulundu.

Knape, kayyum atamaları konusunda Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu’ndan talep ettiklerini de belirterek, komisyonun yayınlayacağı raporu sabırsızlıkla beklediklerini ekledi.

Karar

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular