ALMANYALILAR

Uluslararası hekim örgütlerinden Dünya Sağlık Örgütü’ne destek çağrısı

Dünya Tabipler Birliği (WMA) ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi’nin (CPME) de aralarında olduğu 6 uluslararası hekim örgütü, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) yönelik manipülasyonlara ve uygunsuz baskılara karşı çıkılması çağrısında bulundu.

WMA, CPME, Afrika Ulusal Tabip Birlikleri Koalisyonu (CANMA), Asya ve Okyanusya Tabip Birlikleri Konfederasyonu (CMAAO), Latin İbero Amerikan Tıp Konfederasyonu (CONFEMEL) ve Güney Asya Bölgesel İşbirliği Topluluğu Tabipler Birliği (SAARC) temsilcileri tarafından yapılan ortak açıklamada, bir pandemi yaşanırken Birleşmiş Milletler’in sağlık kuruluşu olan WHO’ya gitmesi gereken kaynakları durdurmanın doğru olmadığı ve hiçbir yarar sağlamayacağı belirtildi.

WHO’ya da, bu tür uygunsuz siyasal baskılara karşı direnerek, sağlık ve bilim alanlarındaki misyonuna odaklanması çağrısında bulunulan açıklamada, siyasal ya da ideolojik saldırılara karşı kuruluşun bağımsızlığını sağlayacak yapısal bir reformun gerçekleştirilmesinin de acil bir gereksinim olduğu hatırlatıldı.

usö

Dünya Sağlık Örgütü’nde Reform ve Yeterli Finansman için Çağrı

Bu bildirinin altında imzası olan hekim kuruluşları, Birleşmiş Milletlerin sağlık kuruluşu olarak görevini gerektiği gibi yapabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü’nü finansal açıdan yeterince desteklemeleri için tüm ülkelere çağrıda bulunmaktadır. Bir pandemi yaşanırken DSÖ’yegitmesi gereken kaynakları durdurmak, ne herhangi bir işe yardımcı olur ne de doğrudur.

Halk sağlığı alanında kılavuzluk, eşgüdüm ve destek sağlayan teknik bir kuruluş olarak DSÖ’nünçalışmalarını ve liderliğini tanıyoruz; sağlık hizmetlerinin tüm insanlarasunulmasına yönelikçabalarına dikkat çekiyoruz. Bu konum,pandemi döneminde daha da belirleyici bir önem kazanmaktadır.

Ancak, bu söylenenin yanı sıra, herkese, ama en başta demokratik hükümetlere yönelik bir çağrımız daha var: Uluslararası Sağlık Düzenlemelerinin yaşama geçirilmesine ve DSÖ’nün çalışmalarına hükümetlerden ya da başka taraflardan gelen siyasal manipülasyonlara veuygunsuz baskılara da karşı çıkılması… Ayrıca DSÖ’ye bu tür uygunsuz siyasal baskılara karşı direnip sağlık ve bilim alanlarındaki misyonuna odaklanması çağrısında bulunuyoruz.

Bu söylenen, söz konusu manipülasyonlara karşı sürekli uyanık olunmasını, sağlık kuruluşunun çalışmalarında belirli bölgelerin dışlanmasına ya da öncelik tanınmasına yönelik girişimlerin hemen reddedilmesini gerektirir. Tüm insanların sağlığı, bu tür davranışlara karşı sürekli korunma ve uyanıklık gerektirir. Dolayısıyla, DSÖ’desiyasal ya da ideolojik saldırılara karşı kuruluşun bağımsızlığını sağlayacak yapısalbirreformun gerçekleştirilmesi acil bir gereksinimdir.

Mayıs 2020

Dr. Osahon Enabulele (Koordinatör), CANMA –Afrika Ulusal Tabip Birlikleri Koalisyonu Dr.KK Aggarwal, BaşkanCMAAO –Asya ve Okyanusya Tabip BirlikleriKonfederasyonu Dr.Lincoln Lopes Ferrera, BaşkanCONFEMEL –Latin İbero Amerikan Tıp Konfederasyonu Dr.Frank Ulrich Montgomery, BaşkanCPME –Avrupalı HekimlerDaimi Komitesi Dr.Ravindra Wankhedkar, BaşkanSAARC (Güney Asya Bölgesel İşbirliği Topluluğu) Tabipler BirliğiDr.Miguel Jorge, BaşkanWMA –Dünya Tabipler Birliği

TTB / 18.05.2020

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Aptal-Okumalar

En fazla 50 IQ'luk film, tiyatro, dizi vs okumaları...

Muhammed Cihad Ebrari

İnsan Barışla Yaşar

Gökhan Ateş

Gerçeğin arka kapısı

girift.org

tarih, edebiyat ve bilim

alihaydar erdem

Okumak, en Erdemli Olandır!

Sanatın Net'teki Adresi

Sanat dünyasına ait en net, en güncel haberler

BENİM SİNEMALARIM

Benim sinemalarım

Mrs Mücrim

Kendi penceremden insan manzaraları

Gezgindent

Utku'nun Seyahat Blogu

Degisendunya

Teknoloji alanında son gelişmeler

%d Bloggern gefällt das: