11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartGesundheitTürkiye iyice gevşedi

Türkiye iyice gevşedi

Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basının karşısına geçip, yeni normalleşme kuralları, gevşeme adımlarını anlattı. Salgında geçirilen zorluklardan da bahseden Erdoğan, bayramda sokağa çıkma kısıtlaması getirilirken, cezaevlerindeki yeni düzenlemelerin de altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mayıs akşam saat 7 sıralarında gazetecilerinin karşısına çıktı. “Ülkemizde, Suriye’de, Libya’da ve dünyanın başka yerlerinde şu mübarek günlerde bile masum insanların kanını akıtmaya çekinmeyen zalimleri Mevla’m, kahhar ismiyle kahretsin. Ülkesin eve halka hizmet için koşturan kamu görevlilerle dahi tahammül edenleri asla unutmayacağız,” dedi.

PKK’nin Van’da ihtiyaç sahiplerine yardım dağıtan Vefa Destek Grubundan iki kişiyi katletmesinden bahsetti. Ayrıca bu saldırıyı, Adana’da CHP Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım’ın kamyondaki patates ve soğanın nereye gideceğini sorması üzerine Adana Kaymakamı’nın Eren Yıldırım’a silah çekmesi olayıyla eşdeğer tutup, farklı anlatan Erdoğan; “PKK’nin Van’da yaptığı eylem ile CHP’lilerin Adana’da gerçekleştirdiği saldırı, farklı araçlarla olsa da, aynı gayeye yöneliktir. Varlık sebeplerini, bu ülkenin çöküşüne, batışına, yıkılışına; milletin yokluk ve acı çekmesine bağlayanların gerçek yüzlerini gizlemeye ve artık maskeler yetmiyor,” dedi.

Bu haftaki kabine toplantısında yine koronavirüs konusu vardı. Salgınla mücadelenin başarılı sürdüğüne değinen Erdoğan, “Küresel düzeyde etkin olan bu tehdidin, sorunun tüm dünyada çözümüyle mümkündür. Türkiye olarak yıllarca sınırlarımızı dünyaya kapatıp, günlük hayatı tamamen durdurup salgının bitmesini bekleyemeyiz. Asıl yapılması gereken, hayatımızı salgın gerçeğine göre yeniden düzenlemektir. Ne ülkemizde ne de hiçbir şey birkaç ay öncesi gibi olmayacaktır. Tedbir öncelikli yeni döneme göre kontrollü olarak tanımlıyoruz. Evimizden dışarı adım attığımız andan itibaren, yeniden eve girene dek, maske kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz.

Her alanda, iş yerinde dâhil 1,5-2 metrelik fiziki mesafe bırakmaya özen göstereceğiz.

Sağlık hizmetleri ve temizlik malzemesi konusunda ülkemizde hiçbir sıkıntı yoktur. Hizmete açtığımız yeni hastanelerle ve hizmete aldığımı sağlık personellerle sağlık alt yapımızı daha da güçlendiriyoruz,” dedi.

Hastanenin yapımında Japon-Türk ilişkisi

Başakşehir’deki Şehir hastanesinde Japonya dilinden de ismin yer almasına değinen Tayyip Erdoğan: “Şehir hastanemizin tamamını Perşembe akşamı Japonya Başbakanı Şinzō Abe ile hizmete açıyoruz. Bu hastanemizin adını Başakşehir Çam ve Sakura şehir hastanesi olarak belirledi. Çam, bizi temsil etsin, Sakura da Japonya’yı. Zira işbirliği ile inşa ettiğimiz bu isim, sürekli bir sembol olarak kalsın istedik,” dedi.

Salgına karşı tedbirliyiz

Son iki ayda elde ettiğimiz tecrübeler neticesinde salgına karşı hem tedbir hem teşhis hem de tedavi konusunda ciddi bir birikime sahip olduk. Gerek toplum, hasta, ölüm oranlarının azalması, gerek vakaların temaslarının takiple hastaların yayılan hızının düşmesiyle ve yenilikçi tedavi yöntemimiz takdirle takip ediliyor.

Artık Koronavirüs ve benzeri salgın hastalıklara karşı eskidin daha hazırlı bir durumdayız.

Yeni hasta ve ölüm oranının belirli düzeyde yatay düzeye geçtiğini gösteriyor. Hâlbuki bu çizgiyi aşağı yönlü olarak sürdürmemiz, yeni vaka sayısını en kısa düzeyde göstermemiz gerekiyor. Salgınının seyrinde olumsuz bir gelişme olursa, bazı tedbirleri çok daha sert şekilde yeniden uygulamak zorunda kalabiliriz.”

Normalleşmedeki adımlar

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni gevşeme notlarından bahsederek, şunları söyledi:

Geçtiğimiz hafta berber, kuaför ve güzellik salonu gibi yerler; giyim eşyası, ayakkabı, çanta ve zücaciye ürünlerinin satıldığı yerler yeniden faaliyete geçti. Aradan geçen 1 haftalık sürede bazı illerimizin geçirdiği küçük sıkıntılar dışında, genel olarak bu uygulamanın sorunsuz yürüdüğünü görüyoruz. Bir önceki hafta şehirlerarası girişi çıkış yasağının kaldırdığımız 7 ilimize geçtiğimiz hafta 9 ilimizi daha ilave etmiştik. Bu aynı zamanın hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması yapılan illerin sayıların da aynı ölçüde uzaması anlamına gelmektedir.

Çay hasadı için diğer illerden Karadeniz’e gitmek isteyen vatandaşlarımız, İçişleri Bakanlığından aldıkları izinlerle, yarın gece sokağa çıkma sınırlamasının bitişiyle, yola çıkabileceklerdir. Böylece ülkemizin önemli bir üretim kalemi olan çay hasadının sıkıntısız bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacağız. Tarım, sanayi, ticaret faaliyetleri ile ilgili her hususta vatandaşlarımıza kolaylıklar sağlayıp, destek veriyoruz.

Sosyal koruma kalkanı ile yaklaşık 5,5 milyon dar gelirli vatandaşımıza biner lira nakit desteği sağladık. Yine kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği ve nakit desteği ile 4,5 milyona aşkın vatandaşımıza 6 milyar lira kaynak sağladık. Böylece son iki ayda yaklaşık 10 milyon vatandaşımıza 11,5 milyar lira karşılıksız nakit desteği vererek, bu zor günlerde milletimizin yanında olduğumuz gösterdi,” dedi.

Normalleşme rehberlerinde normalleşme hayatı başlıyor

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem işyerlerindeki normalleşmeden hem de bayramda gelen 4 gün yasağının getirilmesinden bahsetti. Bu Ramazan bayramında 4 gün sokağa çıkma kısıtlamasından da bahseden Erdoğan, kısaca şunları ifade etti:

İş yerlerinin girişlerine çalışma saati, kullanım alanı ve aynı anda içeride bulunabilecek müşteri sayısı bilgisini gösterecek afişler asılacak.

Arife gününden bayramın son gününe kadar 23, 24, 25,26 Mayıs’ta 81 ilin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Bayramın ilk günü 24 Mayıs saat 14 ile 20 saatleri arasında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız sokağa çıkabilecekler.

Bu hafta Çarşamba ile Perşembe günlerinde gençler ile ilgili esnetme çalışmamız devam edecekler.

15 ilimiz için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır.

Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşleri, belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde haziran ayı itibariyle yeniden başlatıyoruz.

Açık cezaevlerinde olup da salgın sebebiyle izne gönderilen 60 bin mahkûmun Mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatılmıştır.

29 Mayıs Cuma günü öncelikle valilikler ve müftülükler tarafından belirlenen şartları uygun camilerden başlanarak camileri açıyoruz.

Bir süre camilerde sadece ölen ve ikindi vakitlerinde namaz kılınacak diğer vakitlerde de bireysel uygulama sürecek. Cemaatler ile namazı ise kurallarla ifade edeceğiz.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların eğitim öğretim yılının sona ermesini kararlaştırdık. Yeni eğitim öğretim yılı Eylül’de başlayacak.

MEB ‘in yaz aylarındaki kursları kendi eğitim takviminde devam edecektir.

Kreşler ve gündüz bakım evleri 15 Haziran’da faaliyete geçecektir.”

Turgay Kılıç / 19.05.2020

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular