4.1 C
Hamburg
Dienstag, Dezember 1, 2020
Start Gesundheit Ayşe Yılmaz Yetişen: CORONA GÜNLERİNDE ÖZGÜRLÜK

Ayşe Yılmaz Yetişen: CORONA GÜNLERİNDE ÖZGÜRLÜK

Sabah işe geldim. Mesaiye başlamadan önce giyinme odasında günlük kıyafetlerimi çıkarıp, hastanede giymiş olduğum formalarımı geçirdim üzerime. Bir alt pantolon bir de üst. Ayakkabılarımı çıkarıp ortopedik terliklerimi giydim ayağıma. Evet normal şartlarda hazırdım çalışmaya.

Ama ya şimdi.
Yaklaşık iki aydır hem normal şartlarda yaşamıyoruz hem de normal şartlarda çalışmıyoruz.

11 marttan itibaren dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de corona virüsüne yanı diğer adı covit 19 virüsüne karşı Pandemi ilan edildi. Pandemi ilan edildikten sonrada adım adım normal olmayan çalışma şartlarımıza doğru yol aldık.

Biz hastanede Pandemi servisinden ayrı izole olan bir birimde görev yapıyoruz. Pandemi ilan edilen hastanemizde pandemi servisinden ayrı bir birimde de olsak adım adım yol aldık anormal şartlarda çalışmaya.

Önce Coronaya karşı en büyük savaş aracımız olan maskelerimiz dağıtıldı. Üç dört gün maskelerimizle hizmet verdik. Vakaların artış göstermesi ile bizde önlemlerimizi artırmaya başladık. Maskelerimizin yanına virüse karşı gözlerimizi koruyan gözlük yerleşti gözümüze. Daha sonra damlacıklara karşı saçlarımızı kulaklarımızı, ensemizi koruyan boneler aldı kafamızda yerini.

Corona’nın öldürücü etkisini gördükçe bizde koruyucu ekipmanlarımızı artırmaya devam ettik. Son aşamada formalarımızın üzerine giydiğimiz tek kullanımlık önlüklerimiz, yüzümüzün tüm hatlarını koruyan yüz siperliğimiz yerini aldı. Tabii ki mesleğimizin olmazsa olmazı, mesleğimiz ile bütünleşen ayrılmaz parçamız olan eldivenlerimiz her daim ellerimizde.

Açık olan pencereden başımı çıkardım. Karşımda çam ağaçları ve yeşillikler, çimlerle süslü hastane bahçesi. Başım dışarda, çam kokusu ile mis gibi havayı solumam ne mümkün.? Ağzımda maske, yüzümde siperlik ve gözümde gözlük.
Kan sekerim düşüyor ağzıma bir çikolata atayım diyorum, elimde eldiven, yüzümde koca bir bariyer.

Ayağıma kadar uzanan önlüğüm ile yeni yürümeye alışan çocuğun edasıyla atıyorum adımlarımı. Corona ile bütün özgürlüğümüz gitti elimizden.

Coronayı komünist bir virüs olarak düşünüyorum. Herkese eşit davranıyor. Yer, makam, statü, zengin, fakir ayrımı yapmadan eşit bulaşıyor tüm insanlara diye geçiriyorum düşüncelerimden.

Ve anlıyorum ki şu an tek özgürlüğüm, düşüncelerim.

Ayşe Yılmaz Yetişen / 18.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

EU-Treibhausgasemissionen sind 2019 gesunken – trotz wachsender Wirtschaft

2019 sind die Treibhausgasemissionen in den 27 EU-Mitgliedstaaten im Vergleich zum Vorjahr um 3,7 Prozent zurückgegangen. Gegenüber 1990 wurden die Emissionen um 24 Prozent...

Dışişleri Bakanlığı Arjantin’in Ankara Büyükelçiliğine Maradona için taziye mesajı gönderdi

Dışişleri Bakanlığı, Arjantinli futbolcu Diego Armando Maradona'nın hayatını kaybetmesi nedeniyle açılan taziye defteri için Arjantin'in Ankara Büyükelçiliğine başsağlığı mesajı gönderdi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat...

Lieferengpässe bei Arzneimitteln auf Höchststand – europäische Lösungen notwendig

Immer mehr Patienten in Europa sind von Lieferengpässen bei rezeptpflichtigen Arzneimitteln betroffen. Im 1. Halbjahr 2020 hat sich allein in Deutschland die Zahl der...

Doğaseverler etkinliklerde topladıkları parayla köy okullarını renklendiriyor

Bitlis ve ilçelerinde doğaseverler, düzenledikleri etkinliklerde topladıkları parayla köy okullarını bir grup öğretmenle renklendirerek öğrencilere daha güzel ortamlarda ders yapma imkanı sunuyor. Esnaf, memur ve...