9.3 C
Hamburg
Sonntag, September 20, 2020
Start Gesundheit Ayşe Yılmaz Yetişen: CORONA GÜNLERİNDE ÖZGÜRLÜK

Ayşe Yılmaz Yetişen: CORONA GÜNLERİNDE ÖZGÜRLÜK

Sabah işe geldim. Mesaiye başlamadan önce giyinme odasında günlük kıyafetlerimi çıkarıp, hastanede giymiş olduğum formalarımı geçirdim üzerime. Bir alt pantolon bir de üst. Ayakkabılarımı çıkarıp ortopedik terliklerimi giydim ayağıma. Evet normal şartlarda hazırdım çalışmaya.

Ama ya şimdi.
Yaklaşık iki aydır hem normal şartlarda yaşamıyoruz hem de normal şartlarda çalışmıyoruz.

11 marttan itibaren dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de corona virüsüne yanı diğer adı covit 19 virüsüne karşı Pandemi ilan edildi. Pandemi ilan edildikten sonrada adım adım normal olmayan çalışma şartlarımıza doğru yol aldık.

Biz hastanede Pandemi servisinden ayrı izole olan bir birimde görev yapıyoruz. Pandemi ilan edilen hastanemizde pandemi servisinden ayrı bir birimde de olsak adım adım yol aldık anormal şartlarda çalışmaya.

Önce Coronaya karşı en büyük savaş aracımız olan maskelerimiz dağıtıldı. Üç dört gün maskelerimizle hizmet verdik. Vakaların artış göstermesi ile bizde önlemlerimizi artırmaya başladık. Maskelerimizin yanına virüse karşı gözlerimizi koruyan gözlük yerleşti gözümüze. Daha sonra damlacıklara karşı saçlarımızı kulaklarımızı, ensemizi koruyan boneler aldı kafamızda yerini.

Corona’nın öldürücü etkisini gördükçe bizde koruyucu ekipmanlarımızı artırmaya devam ettik. Son aşamada formalarımızın üzerine giydiğimiz tek kullanımlık önlüklerimiz, yüzümüzün tüm hatlarını koruyan yüz siperliğimiz yerini aldı. Tabii ki mesleğimizin olmazsa olmazı, mesleğimiz ile bütünleşen ayrılmaz parçamız olan eldivenlerimiz her daim ellerimizde.

Açık olan pencereden başımı çıkardım. Karşımda çam ağaçları ve yeşillikler, çimlerle süslü hastane bahçesi. Başım dışarda, çam kokusu ile mis gibi havayı solumam ne mümkün.? Ağzımda maske, yüzümde siperlik ve gözümde gözlük.
Kan sekerim düşüyor ağzıma bir çikolata atayım diyorum, elimde eldiven, yüzümde koca bir bariyer.

Ayağıma kadar uzanan önlüğüm ile yeni yürümeye alışan çocuğun edasıyla atıyorum adımlarımı. Corona ile bütün özgürlüğümüz gitti elimizden.

Coronayı komünist bir virüs olarak düşünüyorum. Herkese eşit davranıyor. Yer, makam, statü, zengin, fakir ayrımı yapmadan eşit bulaşıyor tüm insanlara diye geçiriyorum düşüncelerimden.

Ve anlıyorum ki şu an tek özgürlüğüm, düşüncelerim.

Ayşe Yılmaz Yetişen / 18.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

EU-Mitgliedstaaten einigen sich auf Schwellenwert für Meeresmüll an den Küsten

Ab Freitag gibt es für Strände einen Schwellenwert von weniger als 20 Abfallteilen pro 100 Meter Küstenlinie. Darauf haben sich die Mitgliedstaaten geeinigt. Der...

Antalya’da „Pandemi Günlerinde Tiyatro Buluşmaları“ etkinliği devam ediyor

Antalya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde özel tiyatrolara destek ve sağlık çalışanlarına moral vermek amacıyla düzenlenen "Pandemi Günlerinde Tiyatro Buluşmaları"nda, müzikli oyun "Biraderler Cabaret"...

Futbol: Süper Lig

Süper Lig'de 2. haftanın açılış maçında Yeni Malatyaspor, sahasında Göztepe ile 1-1 berabere kaldı. 49. dakika Chebake'nin kullandığı taç atışıyla ceza sahasında topla buluşan Cueva'nın...

Der Onlinehandel boomt und Postunternehmen verpflichten sich, die durch die Zustellung verursachten CO2-Emissionen weiter zu reduzieren

Die Postdienstleister berichten ihre jährlichen Fortschritte im Vergleich zum Basisjahr 2019. Während der COVID-19-Krise kam es zu einem beispiellosen Anstieg des Onlinehandels. 52 Prozent der...