10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeAnayasa Mahkemesi BND’yi Durdurdu

Anayasa Mahkemesi BND’yi Durdurdu

Almanya’da yine hukuk, demokrasi ve basın özgürlüğü kazandı

 

ALMANYALILAR – Geçen hafta konuyla ilgili yayınladığımız haberimizde Federal Anayasa Mahkemesi’nin bugün (Salı) Alman Dış İstihbarat Servisi BND’nin 2017’de çıkan yasası gereği dünya çapında interneti ve yabancı basın mensuplarını gözetleme faaliyetleri yüzünden basın özgürlüğünü tehdit ettiği ile ilgili dava konusunu ele almıştık. Bugün çıkacak bir karar ile mahkemenin yasanın düzeltilmesi konusunda karar vereceği öngörüsünde bulunup davacıların bu yöndeki görüşlerine yer vermiştik.

Karlsruhe’de bugün görülen davada Anayasa Mahkemesi bir emsal karar alarak (Az. 1 BvR 2835/17) bu türden uygulamaya yeşil ışık yakan BND Yasası’nın en geç 2021 yılı sonuna kadar değiştirilip düzeltilmesine karar verdi. Böylelikle mevcut yürürlükteki yasanın bu haliyle anayasayı ihlal ettiği tescillenmiş oldu.

Konuyu sürekli gündeme getiren ve mahkemeye taşıyan RSF (Sınır Tanımayan Gazeteciler), GFF (Özgürlük Hakları Topluluğu) ve dört ayrı medya kuruluşu, Alman Anayasası’nın iletişim özgürlüğü kapsayan 10. Maddesinin dünya çapında izleme ve gözetleme faaliyetleri kapsamında olması vesilesiyle, resmen anayasanın temel maddelerinin de aynı zamanda ihlal edildiği gerekçesiyle girişimde bulunmuşlardı. Verilen kararla bundan böyle rastgele yurtdışı gözetleme olayı belirli özel bir vaka olmadığı zaman mümkün olamayacak. Ayrıca yeniden düzenlenmesi istenilen yasadan olumsuz etkilenebilecek meslek gruplarının, özellikle gazetecilerin zarar görmemesi için ayrıca çaba gösterilip koruma altında olacakları belirtildi. Ayrıca belirli bir bütçeyle bağımsız bir kurul aracılığıyla yurtdışı gözetlemelerinin daha etkili olması mümkün kılınacak. Mahkeme aldığı kararla bu konuda yapılan çalışmalara belirli bir standart getirmiş oldu. Böylelikle kazanan bir kez daha hukuk, demokrasi ve basın özgürlüğü oldu.

19.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular