11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeÖnce silahla tehdit ediliyor sonra tutuklanıyor

Önce silahla tehdit ediliyor sonra tutuklanıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Adana Yüreğir ilçesi Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım, teslim olmadan önce sosyal medyadan bir açıklama yayınladı. Adana Yüreğir Kaymakamlığı önünde silahla tehdit edilen ve ifadesinin ardından serbest bırakıldıktan genç politikacı Yıldırım, AKP politikacılarının baskısıyla; tutuklanıyor. Ayrıca CHP gençlik kolları da ‘Arkadaşımız gerekçesiz tutuklandı’ diyerek seslerini duyurmaya başladı.

CHP’nin gençlik örgütünden Eren Yıldırım, 14 Mayıs gecesi ailesiyle yürüyüşe çıkarken, Adana’nın ilçesi Yüreğir Kaymakamlığı önündeki kalabalığı görüyor ve oradaki olan biteni öğrenmek için, bir politikacı edasıyla izlemeye ve sorular sormaya hazırlanıyor. Kamyonlarda bulunan patates ve soğanın ne için kullanılacağını sormak için bahsettiği sivil giyimli kişiye yaklaşarak: “Bunun akabinde soru sorduğum sivil kıyafetli şahıs, hiddetlenerek beni ve ailemi olay yerinden uzaklaştırmaya çalıştı. Hemen sonra gençlik kolları başkanı olduğumu söyleyince, ‘kaymakamım’ diyerek bize silah doğrulttu ve ağzına mermi verdi,” dedi.

Silahı Yıldırım’ın 17 yaşındaki kardeşinin karnına dayadığını anlatan genç politikacı Eren Yıldırım, olayı şöyle anlattı:

Silahı 17 yaşındaki erkek kardeşimin karnına dayadı. Bunun üzerine, üzerimize saldırmaya başladılar. Ben de polis ihbar hattını arayarak, saldırıya uğradığımızı söylemeye çalışırken, polisler ikamet etti. Akabinde saldırıya uğrayan ve silahla tehdit edilen biz değilmişiz de, biz onlara saldırmışız gibi polisler tarafından annem, babam ve erkek kardeşimle birlikte gözaltına alındık. Bu nedenle geceyi Akıncılar polis merkez amirliğinde geçirdik. Ve ertesi sabah adliyeye sevk edildik. Annem, babam ve erkek kardeşim; savcılık tarafından, ben ise sorgu hâkimliği tarafından serbest bırakıldım.”

Serbest bırakıldı, AKP politikacılarının baskısıyla tutuklandı

Ancak ne olduysa serbest bırakılmamın ardından AKP’li başkanı, milletvekilleri, belediye başkanlarının açıklamalarıyla bu olay, sosyal medya gündemine; sanki ben vefa hâkimine saldırmış gibi oturdu. Her nasılsa gece vakti apar topar bir kararla tutuklanmama karar verildi. Bunu da az önce medya aracılığıyla öğrendim. Teslim olmadan önce kamuoyuna ve beni seven herkese açıklama yapma gereği hissediyorum,” diyerek olayı kamuoyuna anlattı.

CHP’nin gençlik kolları üyeleri, CHP’nin diğer Meclis politikacıları da ‘#ErenYıldırımYalnızDeğildir ve #ErenYıldırımaÖzgürlük’ adlı kampanyalar başlatıldı.

CHP’nin gençlik kollarından yapılan açıklamada, “Kaymakamlık makamının aileyi gözaltına aldırdığını ve ancak saldırıya ait hiçbir beyan ve kanıtta bulunmaması üzerine ailenin serbest bırakıldığı gerçeği ise bahse dahi konu alınmadığını. Dün gece Eren’in ailesinin masumiyetini ilan eden detaylar, AKP otoritelerince ‘tutuklama gerekçesine’ evrilerek yargının eline teslim edilmiştir. AKP Genel Başkanı’nı 23 yaşındaki Eren’i terörize eden ve tüm medyasından dağıttığı açıklamalar ise arkadaşımıza kanıtsız ve gerekçesiz tutuklatmıştır,” denildi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ise çarpıcı bir açıklama yaptı: “PKK’nın Van’da uzun namlulu silahlarla gerçekleştirdiği saldırıyı, CHP’liler Adana’da hakaret ve yumrukla yapmıştır. Üyemiz mahkemeye verdiği savunmanın ardından serbest bırakılmıştı. Valilik ve bizler olayın daha fazla büyümemesi için bir araya gelmiş ve sorunu çözmüştük zaten. Yeniden tutuklama kararı tamamen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve medya trollerinin hedef göstermesi sonucu gelişen bir durum.”

Turgay Kılıç / 17.05.2020

 

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular