10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartNewsPolitikDil bayramında kayyumlara müjde

Dil bayramında kayyumlara müjde

Halkların Demokratik Partisi(HDP); ‘HDP Ne Diyor’ aldı scope canlı yayını yapan Kenan Kırkaya’nın konuklarından HDP’nin Eş Genel Başkan Yardımcılarından Beştaş ve Kaplan vardı. Kürt dil bayramında HDP’ye olan kayyumları eleştiren HDP’li politikacılar; bunu dil bayramına getirmekle Kürt dilinin üzerinde bir baskı kurmaya çalışıldığını anlattılar.

 

15 Nisan Kürt Dil Bayramı’nda HDP’li seçilmiş belediyelere kayyum atanarak, dil kutlamasının müjdesi HDP’ye sunuldu. İçişleri Bakanlığı emriyle Siirt Belediye Başkanı HDP’li Berivan Helen Işık, HDP’li Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş ile HDP’li Baykan ve Kurtalan ilçelerinin belediye başkanları gözaltına alındı; Siirt Belediyesi Başkanlığına, İlin valisi Ali Fuat Atik atandı.

Doğu ve Güneydoğu’nun yanı sıra Türkiye’nin belirli yerlerinde ve yurt dışında da var olan HDP seçmenlerinin iradeleri hiçe sayılarak atanan kayyum Siirt Valisi Ali Fuat Atik, belediye binasına girer girmez Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğraflarını duvarların köşelerine astı.

Kürtler, her yıl bu günlerde Kürt Dil Bayramı’nı kutlayarak, Ana dilleri olarak gördükleri Kürtçe’ye olan bağlılıklarını gösteriyorlar. AKP iktidarı ise 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda Siirt’in Kurtulan İlçe Belediyesine kayyum atadı ve HDP’nin tüm seçmenlerinin sandık iradesine bir kez daha tekme attı.

hdp kayyum foto

Konuya ilişkin açıklama yapan Kürt hukukçu, politikacı, Halkların Demokratik Partisi Adana milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş: “Bugün Kürt dil bayramı. Bayramı kutlayacaktık. Kürt dili üzerindeki baskılarını kutlayacaktık. Bunları tartışacaktık. Kürt dili üzerinde konuşmayı çok isterdik. Özel bir anlamı var bence. AKP iktidarının Kürt düşmanlığının, aslında bence hesaplanmış, başka bir günü, aslında bizler, başka planlamalar yapıyorduk, bayramı kutlayacaktık. Kürt dili üzerindeki baskıları, asimilasyon politikalarını ve Kürt dilinin zenginliğini, çeşitli vesilelerle tartışacaktık. Bu güne konulması(kayyımın) diğer günlere benzer planlamalar var. Bu bence Kürtlere bir mesajdır. Sizlerin idarenizi tanımamaya, gasp etmeye devam ediyorum şeklindeydi. AKP iktidarı takvim konusunda geçmiş deneyimlerimizde, zaman yok, bunları uzun anlatmayacağım, kendilerince bir planlama dâhilinde hareket ediyorlar maalesef,” dedi.

Öte yandan bir diğer konuk olan HDP MYK ÜYESİ Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan: “Kürt Halkının 10 bin yıllık kadim, dilinin de bugün bayramıydı. Bayramı da bu vesileyle kutlamış olayım. Hepsi sistematik, planlı hesaplanan tarihler. 20 Kasım’da kayyum raporunu kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu raporda seçme ve seçilme hakkı ile baskı rejimi demiştik. Rejimden kastımız aslında bir parçasıyla da yüz yıllık asimilasyon politikalarının mevcut kayyumalr eliyde devam ettirilmesi. Haliyle bu dil bayramı oldu bir günde, biraz da asimilasyon politikalarının biraz daha yakıcı bir şekilde iktidar tarafından kürt halkının iradesine bir neşter şeklinde vurulması amaçlanmıştır. Bir dil halkın yaşam ile bağını kuran toplumsal süreçteki en temel değerlerden bir tanesidir. Aslında Kürt halkının kazanımlarına yönelik tüm saldırılarda mutlaka o saldırılar tekelciliği, asimilasyonculuğu ve inkarcılığı bilinçli bir şekilde denk getiriliyor,” diyerek süreci değendirdiler.

Turgay Kılıç / 16.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular