17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartGesundheitCovid-19 verileri gerçeği yansıtmıyor

Covid-19 verileri gerçeği yansıtmıyor

Türk Tabipler Birliği(TTB), Covid-19 Pandemisi iki aylık değerlendirme raporunu yayımladı. TTB Covid-19 İzleme Kurulu üyelerinin katkılarıyla hazırlanan bu rapor, Dünya Sağlık Örgütü, ulusal ve uluslar arası sağlık kuruluşlarının veri tabanlarından da alınan yerel, ulusal veri kaynaklarından yararlandırıldığı açıklandı.

23 Nisan’da kurulan TTB COVID-19 İzleme Kurulu, 10 Mart’tan bu yana verilen tüm istatistik verilerini inceleyerek, sayıların gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Ayrıca, pandemi öncesinde henüz ataması yapılmayan ve bazılarının da haklarında kesinleşmiş bir yargı kararı olmadığı halde Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilenler için bir istihdam ortamının yaratılmadığını da bildirdi.

Yeni Tip Koronavirüs(Covid-19), dünyayı etkisi altına aldığı gibi, Türkiye’de 10 Mart’ta ilk vakalar görülmeye başlanmıştı. Her geçen gün ortalama veriler ile gelen açıklamaların sonrasında, Türkiye’de sanki yeni normalleşme yapılaşması başlamış gibi bir hava esiyor. Avm’ler açıldı, berberler salonları açıldı, 12 Haziran’da da camiler ibadethanelere açılacak. Türkiye’nin normalleşme adımları, yurttaşlar için normal görülmese de; verilen kararlar normalleşmenin ilk adımlarını gösteriyor.

TTB raporunda, vaka sayılarının artması, hastanelerdeki sağlık personellerinin de sınırlı olması itibariyle de sağlık çalışanlarının daha fazla çalışmak zorunda bırakıldığını açıklandı. Sağlık Bakanlığı’nın Mart sonu atamalarına ilişkin konuşan TTB,Mart ayının sonlarına doğru 32 bin kişinin istihdam edilmesine ilişkin ilanlarını yayınlamıştır. Sağlık Bakanlığı, merkez ve taşra teşkilatı hizmet birimlerinde istihdam edilmek üzere temizlik görevlisi, özel güvenlik görevlisi (silahsız), hastane klinik destek elemanı ve aşçı kadrolarına 14 bin sürekli işçi alımı ilanı verilmiştir. 26 Mart tarihinde Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı hizmet birimlerinde hemşire, ebe, sağlık teknikeri, sağlık teknisyeni vb. kadrolarda istihdam edilmek üzere 18 bin sözleşmeli sağlık personeli alım ilanı ise 28 Mart tarihinde duyurulmuştur,” denildi.

Türkiye’nin nüfus başına düşen hastane yatağı sayısı da OECD ülkelerine kıyasla düşük olduğuna vurgu yapan TTB, “OECD ülkelerinde ortalama olarak 10 bin kişiye 47 yatak düşerken, ülkemizde bu sayı 28’dir,” dedi.

Veriler gizleniyor mu?

TTB raporundakiTürkiye Hazırlık Süreci (10 Ocak-10 Mart)’ başlığı altında yayımlanan veri sonuçlarında, “TBMM’deki bu açıklamada bu süre içerisinde karantinaya alınan kişi sayısı ile ilgili bir bilgi yoktur,” diyerek rapordaki açıklamasını sürdüren TTB, Umreden dönen vatandaşlarımız önce sağlık muayenesiyle evlerinde izolasyona alınmış, son dönemde gelen sayının yüksekliği ve özellikle umreden gelen 1 vakada pozitif görülmesi üzerine, gece umreden gelecek olan vatandaşlarımızın artık evlerinde değil, boş olan öğrenci yurtlarımızda tekli odalarda izole edilmelerine -vaka görüldükten sonra- hızla karar verdik,” diyen TBMM’deki açıklamayı da rapora ekledikleri görülüyor.

Tanı testi ve test sayılarının düşüklüğünün tartışıldığını belirten TTB raporu, hazırlık döneminde test sayılarının azlığından da bahsediyor.

Turgay Kılıç / 16.05.2020

 

 

Rapordaki diğer araştırma verileri ise şöyle:

Ayrıca erken dönemde risk iletişimi ile ilgili planlamaların yapılmaması, verilerin açıklanması ve kamuoyuna duyurulması ile ilişkili sorunlar da oluşturmuştur. Uzun süre yalnızca vaka ve ölüm sayıları açıklanmış, test sayıları bile açıklanmamış ve Mart ayının son haftalarında günlük test sayıları açıklanmaya başlanmıştır. Ancak pandeminin ikinci ayını doldurmasına rağmen halen test yapılan kişi sayısı bilinmemektedir.”

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular